Informacje

26.11.2018 12:59 plany na pierwszy rok

12 prac Rafała Trzaskowskiego. Prezydent przedstawił priorytety

SERWISY:

Darmowe żłobki, udogodnienia dla seniorów, budowa 11 szkół, 300 mieszkań komunalnych, linii tramwajowych na Gocław i Wilanów oraz rozpoczęcie prac przy planowaniu trzeciej linii metra. To priorytety nowego prezydenta Warszawy. W planach jest też poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na moście Poniatowskiego.

- Po fazie infrastrukturalnej przyszedł czas, żeby skupić się na jakości życia. Duża część pierwszych decyzji będzie tego dotyczyła - powiedział Rafał Trzaskowski, od minionego czwartku nowy prezydent Warszawy.

Swoją konferencję prasową prezydent zorganizował w Centrum Wspierania Rodzin przy Kłobuckiej. - Mamy tu przede wszystkim mieszkania komunalne, mamy żłobek, mamy to centrum, w którym można zademonstrować, że miasto już od wielu lat realizowało priorytety związane z jakością życia i polityką społeczną. Spotykamy się tu nieprzypadkowo, by podkreślić, że chcemy z tego uczynić absolutny priorytet - wyjaśnił.

Trzaskowski zastrzegł też, że wszystkie zgłaszane w toku kampanii obietnice, które nie zostały wymienione podczas poniedziałkowej konferencji, są aktualne i będą realizowane w kolejnych latach jego kadencji.

Żłobki i pakiet edukacyjny

Pierwszym zobowiązaniem prezydenta na najbliższy rok są darmowe żłobki dla wszystkich dzieci. Nie będzie to zależało od wysokości zarobków ich rodziców. Dodatkowo, jeśli nie znajdą oni miejsca w żłobku publicznym, miasto dopłaci im do zapewnienia dziecku miejsca w prywatnej placówce. - Od września 2019 roku zapewnimy wszystkim dzieciom darmowe miejsce w żłobku - zadeklarował.

Drugi pakiet dotyczy edukacji. W planach są większe zarobki dla nauczycieli. - Na początku przyszłego roku pięcioprocentowa podwyżka. Od tego zaczynamy, ale podwyżki będą wyższe - zapowiedział Trzaskowski. Zastrzegł, że chodzi przede wszystkim o lepsze wynagrodzenia dla młodych nauczycieli z krótkim stażem pracy. - Tutaj mamy największy deficyt. Chcemy przyciągać i utrzymać w zawodzie nauczycieli, żeby było komu uczyć nasze dzieci - wyjaśnił. I dodał, że później zwiększą się też pensje nauczycieli kontraktowych.

W 2019 roku ma się rozpocząć realizacja inwestycji szkolnych. Nowe placówki mają powstać na Białołęce (przy Ruskowym Brodzie i Verdiego), w Wawrze (przy Halnej, Cyklamenów i Skalnicowej), na Pradze Południe (przy Nowaka-Jeziorańskiego), na Targówku (przy Gilarskiej i Wysockiego), na Ursynowie (przy Zaruby), w Wilanowie (przy Osi Królewskiej) i na Żoliborzu (przy Anny German).

Wsparcie otrzymać mają warszawscy uczniowie. Prezydent zapowiedział start pilotażu programu 100 złotych dla każdego ucznia na zajęcia dodatkowe. W 2019 roku zostanie on wprowadzony w wybranych szkołach.

Wsparcie seniorów

- Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami to bardzo ważny punkt moich obietnic. Chcemy zwłaszcza pomagać tym seniorom, którzy sobie nie radzą i potrzebują pomocy - powiedział Trzaskowski. Pierwsza deklaracja w tym zakresie to rozbudowa i modernizacja ośrodka opieki społecznej na Mehoffera. - Chcemy zacząć realizować nowatorski plan urlopów wytchnieniowych dla wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnościami i seniorów - przypomniał.

Wzorem Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" podobny ośrodek powstanie na Ochocie. - Chcemy, żeby w 2019 rozpoczęło się jego planowanie i budowa - zapowiedział prezydent. Dodał też, że w przyszłości takich miejsc powstanie więcej.

Kolejnym punktem jest realizacja programu dopłat do budowy wind dla seniorów. Trzaskowski chce też, by miasto finansowało tak zwany bilans 70- i 80-latka, dzięki któremu seniorzy w tym wieku będą mogli za darmo wykonać podstawowe badania profilaktyczne.

- Chcemy rozpocząć budowę domu pomocy społecznej na Targówku. Wielokrotnie rozmawiałem o tym z opiekunami dzieci niepełnosprawnych - dodał na koniec Trzaskowski.

Pakiet zdrowotny

Nowy prezydent, w ramach pakietu zdrowotnego, chce przywrócić weekendowe dyżury lekarskie w dzielnicowych przychodniach. - W drugiej połowie przyszłego roku zaczniemy ten plan realizować - wyjaśnił.

Na pomoc ze strony miasta będą też mogły liczyć rodziny starające się o dziecko dzięki metodzie in-vitro. Trzaskowski chce, by program dofinansowania tego zabiegu był kontynuowany i rozszerzany. Dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły przyznał, że będzie dążył do tego, by pod koniec jego kadencji mogły z niego skorzystać wszyscy zainteresowani.

W pierwszym roku prezydentury Trzaskowski zamierza też rozpocząć miejski program szczepień profilaktycznych.

Budowa mieszkań miejskich

Program budowy miejskich mieszkań będzie dotyczył dwóch typów nieruchomości - mieszkań komunalnych i tanich mieszkań na wynajem. - W tym roku rozpoczynamy planowanie. W przyszłym oddamy 300 mieszkań, a w kolejnych latach będziemy sukcesywnie oddawać kolejne - zastrzegł prezydent.

Planem na przyszły rok jest też podłączenie 1200 mieszkań do miejskiej sieci centralnego ogrzewania. Obejmie on przede wszystkim mieszkańców Pragi Północ i Targówka.

Sportowe inwestycje

Nowy prezydent zamierza złożyć dwa wnioski o zwiększenie środków budżetowych na wydatki sportowe. Pierwszy ma dotyczyć wsparcia dla dzieci. Trzaskowski chce, by docelowo liczba młodzieży korzystającej z miejskich dofinansowań wzrosła o połowę - z 27 do 54 tysięcy osób. Drugi będzie związany z planem zadaszania Orlików i Syrenek, by służyły sportowcom przez cały rok.

- Duże inwestycje sportowe też będą realizowane - zapowiedział Trzaskowski i jako przykłady wymienił Centrum Sportu Młodzieżowego przy Konwiktorskiej, rozbudowę stadionu Hutnika i ośrodków Skra i Namysłowska.

Trzaskowski chce też zwiększyć środki przeznaczane na wsparcie dla stołecznych klubów ekstraklasy.

Inwestycje komunikacyjne

- Skupiamy się na jakości życia, ale musimy też kontynuować wyzwania dotyczące infrastruktury komunikacyjnej - powiedział Trzaskowski. Prezydent zobowiązał się do dokończenia rozbudowy II linii metra i rozpoczęcia rozmów na temat jej przedłużenia do Ursusa.

- Ponieważ musimy przygotować się do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, rozpoczniemy planowanie III linii metra. Analizy, ekspertyzy, prace geologiczne, planowanie - to wszystko musimy zacząć robić w przyszłym roku - zapowiedział Trzaskowski. Pytany o termin realizacji tej inwestycji, przywołał słowa powtarzane w trakcie kampanii wyborczej. - Jasno zapowiedziałem, że pod koniec mojej kadencji rozpocznie się budowa III linii - przypomniał.

W przyszłym roku mają się rozpocząć prace związane z rozbudową linii tramwajowych na Gocław i Wilanów. Jak powiedział prezydent, ma on w tej kwestii "bardzo ambitne plany". Chciałby też, by ruszyły przygotowania do budowy tramwaju na Zieloną Białołękę. - Chodzi o decyzje środowiskowe czy pozwolenia na budowę, by przygotować się do tej inwestycji - wyjaśnił.

Miejska zieleń i walka ze smogiem

Prezydent zamierza przekazać Lasom Miejskim grunty, na których zasadzone zostaną nowe drzewa. Zadeklarował też wdrożenie Mapy Koron Drzew. Znajdą się na niej wszystkie duże drzewa rosnące w stolicy wraz z opisami. Ma ona pomóc urzędnikom w kontrolowaniu stanu roślin oraz ich pielęgnacji. Prezydent chce też, by wycinki drzew były konsultowane z mieszkańcami i by urzędnicy opracowali nowe standardy konserwacji zieleni.

- Będziemy starali się Warszawę jak najbardziej zazielenić. Już w przyszłym roku wprowadzimy plan sieci zielonych korytarzy, żeby obsadzać warszawskie ulice szpalerami drzew - obiecał Trzaskowski.

Problem smogu nowy prezydent zamierza zmniejszyć dzięki likwidacji kopciuchów we wszystkich budynkach należących do miasta. Zapowiedział też projekt uchwały, który będzie modyfikował zasady wypłacania dotacji na wymianę starych pieców, co ułatwi ich otrzymywanie osobom o najniższych dochodach. - Chcę również rozpisać przetarg na czujniki powietrza - zadeklarował.

Bezpieczeństwo na moście Poniatowskiego

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa na początek nowy prezydent chce zająć się mostem Poniatowskiego. Dyskusja o tym, że potrzebuje on zmian w organizacji ruchu rozgorzała w wakacje, gdy doszło na nim do wypadku, w którym zginęła nastoletnia rowerzystka.

- Wiemy, że to most, który jest pod nadzorem konserwatora zabytków i powoduje to pewne ograniczenia techniczne. Chcemy wprowadzić jasny podział chodników na te dla pieszych i dla rowerzystów - zapowiedział Trzaskowski.

Dodał też, że miasto zainwestuje w specjalny system pomiaru prędkości, by zwiększyć bezpieczeństwo w tym miejscu.

Kultura i kwestie społeczne

W najbliższym czasie prezydent zamierza spotkać się ze Społeczną Radą Kultury, by ustalić priorytety w tej dziedzinie. Jednym z pierwszych programów będzie "Lokal na kulturę". Miasto będzie dążyło do zwiększenia możliwości współpracy z instytucjami kultury poprzez elastyczną politykę czynszową.

Trzaskowski chce też rozwiązać problem Jazdowa i zakończyć budowę ośrodków kultury na Ursynowie i Bemowie.

W przyszłym roku urzędnicy przygotują katalog dobrych praktyk dotyczących reagowania na przemoc domową. W ratuszu pojawi się też nowe stanowisko - Trzaskowski powoła pełnomocniczkę ds. kobiet, przy okazji powstanie też miejska rada do spraw kobiet. Te zobowiązania dotyczą pakietu kwestii społecznych.

- Wielokrotnie mówiłem też o tym, że podpiszę i wdrożę Kartę Różnorodności i przedstawię radzie miasta uchwałę dotyczącą Europejskiej Karty Różnorodności Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - zapowiedział prezydent. Przypomniał też, że prowadził w tej sprawie konsultacje ze środowiskami LGBT i jeszcze w styczniu zakończy prace nad ustaleniem zakresu i podpisaniem deklaracji warszawskiej polityki miejskiej.

Trzaskowski podkreślił też, że zależy mu na tym, by konsultacje społeczne odgrywały ważną rolę w planowaniu miejskiej polityki i inwestycji.

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JA1939

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2018 20:29 ~JA1939

  DOBRZE WAM TAK....WARSZAWIOKI...HEHEHE.,,.,..

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 03:52 ~kamil

  Dla przykładu podam jawne zarobki prezesa NFZ to ponad 25 tyś zł miesięcznie czyli 300 tyś zł rocznie plus jego zastępca 23tyś miesięcznie czyli 279 tyś rocznie ! reszta tez zarabia nie mało np.: w centrali NFZ w warszawie średnia płaca to 11 tyś zł a najmniejsza 5 tyś zł miesięcznie średnia dla całego NFZ to 5,189 zł miesięcznie a tych w większości darmozjadów jest 5 532. Wychodzi na to że na same tylko pensje wywawalane jest praktycznie 345 milionów złotych .
  Jeszcze ciekawiej sprawa wygląda gdy przyjrzeć się temu ile NFZ wydaje na nasze leczenie .
  W 2017r NFZ przeznaczył na leczenie oraz dopłaty do leków nie całe 74 miliny zł po przeliczeniu na 16 mln 565tyś osób pracujących daje 4zł 46gr składki rocznie !!!! Z danych NFZ wynika jasno iż koszty zatrudnienia są ponad czterokrotnie większe od kosztów leczenia !!!

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 02:57 ~kamil

  Następna sprawą jest polityka zdrowotna.
  Tej po prostu nie ma ! Niema jej od strony rządu a samorząd ma ograniczone możliwości.
  Jeden z ministrów PIS wymyślił aby nocną pomoc lekarską ograniczyć tylko do tych przyszpitalnych . Co to dało ? Dało latanie po całej warszawie w poszukiwaniu lekarza internisty itd. Jeszcze pół biedy jak ktoś ma blisko szpital ale jak daleko to wyprawa na pół nocy . Nie jest to tylko problem osób bezdzietnych czy też osób w podeszłym wieku ale także rodziców odsyłanych do szpitali dziecięcych których mamy cztery na krzyż i też nie wiem czy na pewno.
  Tutaj potrzebna by była całościowa reforma NFZ bo to ta instytucja otrzymuje środki z budżetu państwa poprzez ZUS na nasze leczenie. I tu pytanie .... po co na w takim razie NFZ z biurokratami skoro i tak wszystko idzie przez ZUS ?

 • kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 02:36 ~kamil

  Czytałem kilka komentarzy i stwierdziłem że muszę się do nich odnieść.
  Na początek chcę poruszyć temat żłobków za darmo. Mi osobiście nie przeszkadza to iż pieniądze z zapłaconego przez mnie podatku pójdą na to by rodzice małych dzieci mieli lżej niż ja kiedyś miałem .
  Nie piszcie również że ktoś narobił dzieci itd. bo ztego powodu powinniście się cieszyć ponieważ czyjeś dzieci będą w przyszłości dorosłymi pracującymi na moją i waszą emeryturę - ona nie bierze się z nieba tak jak większość z was myśli.
  Wolę dofinansowanie żłobków niż tak jak pis dofinansowywanie Gazety Polskiej i Rydzyka kilkunastoma milionami złotych z naszych podatków.
  Drogi to też temat rzeka ale czy budowanie szerszych jezdni zmieni coś w kwestii korków ? Obawiam się że niestety nie ponieważ właśnie krótszy czas przejazdu z punktu A do B determinuje do skorzystania z własnego środka transportu - czyli szersze drogi to zaproszenie większej liczby zmotoryzowanych .

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 23:59 ~gaga

  wlasnie zapowiedział podniesienie cen biletów ZTM....haha. Ci, co głosowali, niech sie cieszą.

 • życie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 19:47 ~życie


  FundacjaAdUrbem~FundacjaAdUrbem

  Dlaczego w kwestiach infrastrukturalnych Trzaskacz nie powiedział nic o korkach i pilnej potrzebie budowy niektórych (obwodnica Pragi, trasa Olszynki Grochowskiej, trasa Tysiąclecia, trasa N-S) i poszerzaniu innych dróg?! Dlaczego powiedział za to o rowerkach i pieszych i dalszych ograniczeniach prędkości?! Czy chce skończyć prezydenture wykopany z ratusza przez Warszawiaków za nie wypełnianie ich woli w kwestii transportu? Niech pamięta że rowerkowcy dostali poparcia tyle co nic bo w granicy błędu statystycznego
  Kosa~Kosa

  Trzeba nie mieć pojęcia o świecie i komunikacji, by uważać, że poszerzanie ulic zmniejsza korki.

  Czyli trzeba zwężać DDRy. Będzie rowerzystom na nich lepiej.

 • pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 18:41 ~pawel


  Jerry~Jerry

  Kiedy pan Trzaskowski weźmie się wreszcie za "rowerzystów" okupujących chodniki, i terroryzujących pieszych?
  kgkgkg~kgkgkg


  a kogo to obchodzi?!

  mnie interesują żłobki, szkoły, rozwój, kultura a nie znów CHODNIKI I ROWERZYŚCI!!!

  darujcie sobie w końcu ten temat poruszany do znudzenia


  a kogo to obchodzi. Napłodziłeś bachorów to siedź w domu i ich pilnuj a nie za moje w żłobkach trzymaj.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 18:32 ~wkurzony

  Dziękujemy pani HGW za codzienne stanie w korkach !
  Oby i pan Trzaskowski wpadł na tak głupi pomysł by zwężać ulice i robić bus pasy jak najwięcej !

 • idealny spod bloku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 18:31 ~idealny spod bloku


  wyborca~wyborca

  Lepszy taki prezydent niż niJaki kandydat razem ze swoją prawą ręką Kaleką
  miasto prywatne~miasto prywatne

  fakt, dla deweloperów, kamieniczników i rowerkowej mafii to prezydent idealny.

  Pewnie, lepiej niech pomniki budują i muzea. To jest w tym mieście priorytetem numer jeden.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 17:46 ~Piękny Roman


  Jerry~Jerry

  Kiedy pan Trzaskowski weźmie się wreszcie za "rowerzystów" okupujących chodniki, i terroryzujących pieszych?
  kgkgkg~kgkgkg


  a kogo to obchodzi?!

  mnie interesują żłobki, szkoły, rozwój, kultura a nie znów CHODNIKI I ROWERZYŚCI!!!

  darujcie sobie w końcu ten temat poruszany do znudzenia

  No kurcze, jakie te ludzie są bezczelne.
  Jak można chcieć aby zrobić porządek z pseudo rowerzystami na chodnikach.
  BEZCZELNOŚĆ :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »