Informacje

08.03.2012 17:45 sesja rady miasta

12 milionów złotych
na bezdomne zwierzęta

SERWISY:


Radni  uchwalili w czwartek program zapobiegania bezdomności zwierząt. Będzie można z 50 proc. zniżką dokonać sterylizacji i kastracji psów oraz kotów, czy bezpłatnie je zaczipować. Właściciele będą mogli też za darmo uśpić ślepy miot w lecznicy.

- Nowym pomysłem jest 50 proc. zniżka przy sterylizacji i kastracji psów i kotów - powiedział zastępca biura ochrony środowiska Paweł Lisicki. -  Być może już w czerwcu zabiegi będą wykonywane w kilku lecznicach na terenie Warszawy. Wcześniej miasto musi rozstrzygnąć na te usługi przetarg – dodaje.

Usypianie miotów

Zgodnie z programem właściciel zwierzęcia będzie też mógł za darmo uśpić w lecznicy ślepy miot. Do tej pory było to możliwe tylko w schronisku.

Miasto finansuje także leczenie wolno żyjących kotów i ich dożywianie. Ich opiekunowie mogą otrzymać także skierowanie na bezpłatną sterylizację zwierząt. Jak podkreślono w uchwale, koty wolno żyjące, które zamieszkują głównie piwnice budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejskiego - zapobiegają rozprzestrzenianiu się gryzoni. Nie są to zwierzęta bezdomne, dlatego się ich nie odławia.

12 mln zł na zwierzęta

Część rozwiązań zapisanych w programie, m.in. bezpłatne czipowanie zwierząt, miasto już realizowało. Od czterech lat mieszkańcy Warszawy mogą czipować psy i koty - ich dane są wpisywane do międzynarodowej bazy danych Safe-Animal.

Koszt programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi to blisko 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetów dzielnic, straży miejskiej, schroniska oraz stołecznego biura ochrony środowiska. Roczny koszt czipowania to 770 tys., na sterylizację przeznaczono ok. 200 tys. zł.

7,5 mln na Paluch

Do samego biura ochrony środowiska trafi 2,1 mln zł - m.in. na czipowanie, sterylizację i kastrację, czy zapewnienie opieki zwierzętom gospodarskim. Na podobne cele pieniądze dostaną tez wydziały dzielnicowe.

Z kolei 343 tys. zł trafi do straży miejskiej. Ponad 7,5 mln zł zasili budżet schorniska na Paluchu - na usypianie ślepych miotów, czipowanie, sterylizację i kastrację i zapewnienie całodobowej opieki weterytaryjnej w schronisku.

Nowe przepisy

Podstawą prawną przyjętej przez radnych uchwały jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, która weszła w życie 1 stycznia, zakłada, że gminy do 31 marca muszą przyjść program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Większość zapisów dotyczy psów i kotów, gdyż w ich przypadku skala bezdomności jest największa.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 15:03 ~Marta

  gregory~gregory

  Dorzućmy jeszcze 2 miliardy na darmową karmę rozdawaną właścicielom piesków i kotków. Niech na trawnikach piętrzą się kopce g...a, a wszyscy niech będą obszczekiwani przez śmierdące kundle. O tak!

  P.S. Nie cierpię psów, nie cierpię g...ien na chodnikach i trawnikach, nie cierpię właścicieli prowadzających zwierzęta bez kagańca i smyczy.

  co za kretyn z ciebie - nie cierpie ciebie a takich ja ty powinno się izolować i poddawać przymusowej kastracji żebyć swoje głupoty nie przekazwyał w genach wsioku !!!

 • ELA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2012 00:22 ~ELA

  Nowelizacja ustawy o pomocy bezdomnym zwierzętom ok.kasa też na to duża jest ale na tym koniec pomocy bo rzeczywistość jest okrutna a pomocy dla zwierzą nie ma. Gmina Targówek pieniądze na zwierzęta dostaje ale zwierzętom nie pomaga i pomagać nie zamierza. Pomagają zwykli ludzie o dobrych sercach a gdy proszą gminę o pomoc dla zwierząt są traktowani jak intruzi a pani naczelnik działu ochrony środowiska rzuca słuchawką w trakcie rozmowy krzyczy by nie zawracać jej głowy kotami. Zwierzęta padają z głodu i chorób. Osoby które ratują te biedne koty robią to za własne pieniądze. Dlaczego gmina Targówek nie chce pomagać kotom kto ją rozlicza z pieniędzy przeznaczonych na zwierzęta?

 • nana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 14:20 ~nana

  w pełni popieram akcję :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


  BRAWO !

 • Annana Kofana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2012 09:13 ~Annana Kofana

  [cytat_714673]
  Zamykają szkoły, w tych co są nie ma pieniędzy na nic, a na zwierzęta wywalają 12 baniek. Brawo.

  Zamykają, bo dzieci jest jest mało. Nie podoba się - to ślij dzieci do prywatnych szkół.
  Zwierzęta niestety same się nie obronią. Człowiek im ukrócił wolność to niech teraz się nimi opiekuje.

 • Daga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 14:48 ~Daga

  moje zdanie~moje zdanie

  Daga- zwierzęta są ważne ale cierpienia ludzi też . Jeśli np. prokuratura nie ponosi odpowiedzialności za umożenie śledztwa ws skażonej soli to jak możesz mówić , że mamy na coś wpływ? Nie obchodzi cię to? Gdyby nie chore wydatki na niepotrzebną biurokrację i władzę ludziom i zwierzętom żyłoby się lepiej.


  Owszem, sporo pieniędzy jest wywalane w błoto,chore premie dla urzędników itd. ale to niestety jest ludzka chciwość, bo w tych czasach nie ma czegoś takiego jak honor i godność, więc ludzie z ludźmi się nie liczą i wolą sprzedać jakieś g.wno żeby tylko zarobić. A mówiąc że mamy wpływ na swoje życie chodziło mi o wykształcenie i zarobki. Natomiast zwierzęta nie są niczemu winne że komuś się zachciało mieć zwierzątko i po jakimś czasie się znudziło, bądź doprowadza do tego, że się rozmnaża mimo że wie że nie będzie go stać na gromadkę i je wyrzuci do lasu albo odda do schroniska. Myślę,że nikt by nie chciał być tak traktowany. "Znudziłem się rodzicom, więc mnie oddali do domu dziecka" albo "Źle się zachowywałem i zostawili mnie w lesie".

 • moje zdanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 12:47 ~moje zdanie

  Daga- zwierzęta są ważne ale cierpienia ludzi też . Jeśli np. prokuratura nie ponosi odpowiedzialności za umożenie śledztwa ws skażonej soli to jak możesz mówić , że mamy na coś wpływ? Nie obchodzi cię to? Gdyby nie chore wydatki na niepotrzebną biurokrację i władzę ludziom i zwierzętom żyłoby się lepiej.

 • Daga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 10:25 ~Daga

  Wszyscy piszą,że ludzie też powinni żyć godnie, że im tak źle i niedobrze, ale człowiek sam odpowiada za swoje życie, jak mu się życie potoczy. Jeżeli chce zarabiać dużo to wiadomo, że po skończonym tylko liceum raczej nie może na to liczyć. Natomiast zwierzęta są uzależnione od ludzi. Bo tak naprawdę to ludzie zgotowali im taki los, więc jeżeli możliwa jest pomoc to bardziej im się należy niż ludziom. Takie jest moje zdanie.

 • tash

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 10:25 ~tash

  do wszystkich niedoinformowanych o kupie piszących: przecież misato stołeczne Warszawa reguluje kwestię sprzątania po zwierzętach jasno :) jest to nakazane i nieprzestrzeganie tego zapisu jest karalne! tak samo miasto nakazuje, zeby każdy pies był oznakowany! Zauważcie, ze dziennie na sam Paluch, który jest schroniskiem miejskim Warszawy trafia kilkanaście psów! One ine biorą się znikąd...

 • Aidonia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 10:02 ~Aidonia

  popieram! Świetny pomysł, nareszcie stajemy się cywilizowanym krajem

 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2012 09:38 ~hmm

  popieram akcję. i przestańcie narzekać, że lepiej dać tę kasę na co innego, bo to ludzi wina, że trzeba teraz zrobić coś z tą masa zwierząt.super, że dają 50% zniżki na sterylizację i kastrację, bo to drogie zabiegi.ale po zabiegu jest super ulga dla właściciela i święty spokój raz na zawsze. wiem to po sobie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »