Informacje

10.09.2015 10:24 sprawca ukrywał się we francji

12 lat więzienia za śmiertelne potrącenie 13-latka. "Najsurowsza możliwa kara"

SERWISY:


Karę 12 lat więzienia wymierzył w czwartek warszawski sąd Mariuszowi N., który w 2013 r. śmiertelnie potrącił autem 13-letniego chłopca i uciekł z miejsca wypadku. Sprawca ukrywał się później we Francji, gdzie go zatrzymano.

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga - jako sąd odwoławczy - podwyższył tym samym karę orzeczoną wobec oskarżonego w pierwszej instancji. W marcu Sąd Rejonowy w Otwocku skazał mężczyznę na osiem lat więzienia i orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia samochodów.

"Co jeszcze powinien zrobić?"

- Co jeszcze powinien zrobić sprawca wypadku drogowego, żeby sąd mógł wymierzyć maksymalną karę za taki czyn? (...) Należało odpowiedzieć, że sprawca zrobił już wszystko, dlatego trzeba było sięgnąć po karę 12 lat pozbawienia wolności - mówiła w uzasadnieniu czwartkowego wyroku sędzia Małgorzata Bańkowska. Zaznaczyła, że chodzi m.in. o ucieczkę sprawcy.

Dlatego, w ocenie SO, orzeczona przez sąd w Otwocku kara ośmiu lat więzienia była "niewłaściwie wyważona". Czwartkowy wyrok jest prawomocny.

Odwołania od orzeczenia sądu rejonowego złożyły prokuratura i oskarżyciele posiłkowi - bliscy ofiary, zdaniem których wymierzona w pierwszej instancji kara była zbyt łagodna. Od wyroku odwołała się także obrona - wnioskując o uchylenie orzeczenia sądu w Otwocku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania.

Kierowca uciekł

Do wypadku spowodowanego przez 34-latka doszło w grudnia 2013 r. w Czarnówce pod Otwockiem. 13-latek z 16-letnią siostrą wracał poboczem drogi ze szkoły do domu, gdy potrącił go rozpędzony samochód. Kierowca uciekł, nie udzielając chłopcu pomocy. Dziewczynie nic się nie stało.

Gdy prokuratura wydała decyzję o postawieniu mężczyźnie zarzutów, N. był poszukiwany listem gończym, a po wiadomości, że ukrywa się za granicą - także na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Został zatrzymany na południu Francji. W zatrzymaniu pomogło opublikowane w mediach jego zdjęcie. Francuski sąd zgodził się na wydanie go Polsce.

W akcie oskarżenia prokuratura zarzuciła N. spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę - za co grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

"Kara wymierzona przez sąd rejonowy rażąco niska"

Właśnie o karę 12 lat więzienia wnioskowała w zeszłym tygodniu przed sądem II instancji strona oskarżająca. Prokurator Mariusz Ejfler wskazywał, że za surowszą karą przemawiają: waga czynu, postawa sprawcy oraz poczucie sprawiedliwości społecznej.

- Kara wymierzona przez sąd rejonowy jest rażąco niska i nieadekwatna do stopnia zawinienia - mówił z kolei reprezentujący bliskich ofiary mec. Mariusz Nikoniuk.

Broniący N. mec. Tomasz Janeczko wskazywał, że jego klient nie jechał brawurowo - przekroczył dopuszczalną prędkość najwyżej o sześć kilometrów na godzinę. Dodał, że uzasadnienie wyroku pierwszej instancji jest zbyt lakoniczne, zaś sąd ten nie ustalił wielu okoliczności tragicznego zdarzenia.

- To, że wszystkich okoliczności nie da się wyjaśnić, to efekt tego, że oskarżony zbiegł z miejsca zdarzenia - odpowiadał mec. Nikoniuk.

Argumentację strony oskarżającej podzielił SO. - Dowody w sprawie nie pozostawiały żadnych wątpliwości co do winy oskarżonego - mówiła w czwartek sędzia Bańkowska. Dodała, że uzasadnienie wyroku w pierwszej instancji nie było wewnętrznie sprzeczne, a ustalenia tego sądu były prawidłowe.

"Nie byłem pod wpływem"

W rozpoczętym we wrześniu 2014 r. procesie przed sądem rejonowym N. przyznał się do ucieczki z miejsca wypadku i nieudzielenia chłopcu pomocy. - Co do winy za spowodowanie wypadku zdaję się na ocenę sądu - dodał. Zaznaczył, że nie wie, jak doszło do tragedii. Ocenił także, że jechał z prędkością 40-50 km/h, a widoczność była zła - robiło się już ciemno i unosiła się lekka mgła. Oskarżony przeprosił także rodzinę ofiary. - Nie byłem pod wpływem narkotyków lub alkoholu - zaznaczał.

N. w przeszłości był skazany za podobne przestępstwo; w 2002 r. potrącił człowieka i uciekł z miejsca wypadku. Sąd skazał go na karę dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia; otrzymał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 5 lat. - Oskarżony nie wyciągnął wniosków ze swego wcześniejszego zachowania na drodze - zaznaczył w czwartek sąd.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 11:36 ~ale

  decio~decio

  Każdemu z Was mogło sie to zdarzyć :( I każdy z Was spanikowałby w warunkach recydywy :( Mi się zdarzyło trzy razy potrącić pieszych, w jednym przypadku był świadek i sprawa była ewidentna, raz policjant który zabezpieczał wypadek był przytomny, pomimo zeznań świadków okazałem się nie winny, raz świadek wrócił się po kilku godzinach 50 km do miejscowości w której miało miejsce zdarzenie i opowiedział co widział. 3 razy to były wtargnięcia, moją winą było bycie w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej godzinie :(

  nie, nie spanikowałby. skoro masz prawo jazdy, jesteś dorosłym człowiekiem, to bierz odpowiedzialność za to, co robisz. dziecko straciło życie. udziela się pomocy, a nie ucieka - taki powinien być ludzki odruch. ucieczka to odruch zwierzęcia.

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2015 00:20 ~decio

  Każdemu z Was mogło sie to zdarzyć :( I każdy z Was spanikowałby w warunkach recydywy :( Mi się zdarzyło trzy razy potrącić pieszych, w jednym przypadku był świadek i sprawa była ewidentna, raz policjant który zabezpieczał wypadek był przytomny, pomimo zeznań świadków okazałem się nie winny, raz świadek wrócił się po kilku godzinach 50 km do miejscowości w której miało miejsce zdarzenie i opowiedział co widział. 3 razy to były wtargnięcia, moją winą było bycie w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej godzinie :(

 • POlska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 21:18 ~POlska

  13 latek został zabity i 12 lat więzienia. 60 latek zabity i dożywocie...

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:39 ~jaa

  Niektórym sugeruję przeczytać artykuł przed jego komentowaniem...

 • Mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:39 ~Mała

  Zawsze możesz się człowieku wynieść z Polski.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:19 ~nick


  kierowca~kierowca

  BRAWO. Kompromitacja sadu w otwocku. To dla kogo maksymalne kary?!
  bolek~bolek


  To jest maksymalna kara jaka przewiduje KK za przestepstwo tego typu. Jesli pretensje to do prawodwacy...


  czytaj uważnie - sąd w Otwocku orzekł 8 lat

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:13 ~stonka

  lewinka~lewinka

  Wstyd i hańba !!! Musi zmienić się ekipa rządząca , żeby coś się poprawiło w tym kraju. Ja zagłosuję na PIS.

  Przypominam że Sądy w Polce póki co są niezależne i niezawisłe a wynika to z najważniejszego aktu prawnego - Konstytucji. Mam nadzieję że tak zostanie a Ty i twoi wybrańcy i wszyscy inni nie będą majstrować przy jednym z filarów demokracji.

 • Pawel Eksztein

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:12 Pawel Eksztein

  szkoda ze nie mógł dostać więcej, dwa istnienia w tym młode dzieciątko... gdyby był człowiekiem sam wymierzyłby sobie sprawiedliwość, ale to świnia.

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:10 ~paweł

  Jan~Jan

  12 lat za wypadek samochodowy to dużo. Gość powinien się odwołać.

  nie za wypadek tylko: prowadzenie samochodu bez uprawnień wypadek ze skutkiem śmiertelnym w warunkach recydywy, nie udzielenie pomocy, ucieczka z miejsca wypadku oraz zacieranie śladów i ukrywanie się.

 • drizzt666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:07 ~drizzt666

  REE~REE

  Kara nieadekwatna do czynu. Poza tym czy kiedyś zostanie zmianione prawo, tak aby koszty odsiadki ponoszone były z kieszeni sprawcy (zlicytować dom/mieszkanie/ziemię, samochód itp) i/lub jego rodziny?! Dlaczego obywatele mają go utrzymywać?! Ja nie chcę!


  Przecież on musi pokryć szkody z własnej kieszeni. Myślę, że wszystko co jego zostanie zlicytowane a jeśli coś po drodze spieniężył na rzecz rodziny to też nie zginie. Towarzystwo ubezpieczeniowe go z torbami puści.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »