Informacje

27.12.2011 15:12 akcja protestacyjna w całym kraju

1100 warszawskich strażaków czeka na podwyżki

Warszawscy strażacy oflagowali budynki jednostek ratowniczo-gaśniczych i wozy bojowe. Nie zgadzają się z decyzją, aby podwyżki pensji dotyczyły jedynie policjantów i żołnierzy.

- W stolicy na podwyżki czeka 1100 strażaków, a w całym kraju 30 tysięcy - mówi Robert Osmycki, Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

W stolicy podobnie jak w całym kraju od kilku dni oflagowane są budynki Państwowej Straży Pożarnej oraz każdy wóz bojowy, który wyjeżdża na akcję.

To pierwszy etap protestu. Jeżeli strażacy nie dojdą do porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, to planują rozpocząć drugi etap protestu. - Czekamy do 28 stycznia, wtedy będzie wiadomo jaki będzie nasz kolejny krok - zapowiada Osmycki. Strażacy są wspierani przez straż graniczną i służbę wiezienną.

Niesprawiedliwe podwyżki

Protest to efekt zapowiedzianej na 1 lipca 2012 roku podwyżki po 300 złotych dla każdego policjanta i zawodowego żołnierza. Strażacy czują się pokrzywdzeni i również chcą podwyżek, dlatego do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych skierowali wniosek o przesunięcie w przyszłorocznym budżecie 100 mln złotych na ten cel. Jednak komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych odrzuciła wniosek.

Dlatego na kilka dni przed Wigilią w całym kraju rozpoczął się pierwszy etap akcji protestacyjnej.

- Ostatnia podwyżka była w 2009 roku, po około 200 złotych. To dla nas jest niezrozumiałe, że na podwyżki dla policji i żołnierzy się znalazły pieniądze, a dla 30 tysięcy strażaków już nie - dziwi się przewodniczący krajowej sekcji "Solidarności" strażaków.

- Wielu strażaków z ponad 20 letnim stażem pracy zastanawia się czy czekać na podwyżki, a może przejść na emeryturę, która jest waloryzowana - wyjaśnia Osmycki.

"Bardzo trudny budżet"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że tematem podwyżek się zajęło i analizuje budżety poszczególnych służb.

- Wiceministrowie prowadzą analizę budżetów Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej na 2012 rok i próbują poszukać możliwości ewentualnej podwyżki dla pozostałych funkcjonariuszy - mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jak dodaje wyniki analizy zostaną przedstawione w drugiej połowie stycznia przyszłego roku, podczas spotkania ze związkami zawodowymi.

Z kolei minister MSW Jacek Cichocki, już dwa tygodnie temu podkreślał, że budżet na 2012 rok jest bardzo trudny i musi być bardzo oszczędny. - Dlatego tych pieniędzy w budżecie na nowy rok nie było na podwyżki dla wszystkich służb - tłumaczył wtedy Cichocki.

- To jest zwykła gra na czas, mydlenie nam oczu - twierdzi Osmycki.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • żona strażaka i matka policjanta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2012 20:30 ~żona…

  Oj człowieku nie sztuka pisać, ale najważniejsze pisać prawdę a nie co się chce!!! Ciekawe z jakiego zródła masz te dane? Pracujesz chyba za biurkiem , ale nie w tym resorcie?!

 • Strażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2012 11:13 ~Strażak

  Witam serdecznie wszystkie służby. Na początek chciałbym sprostować; strażak nie pracuje 8 dni, tylko 8x24 godziny. Jak to przeliczymy to okaże się że pracuje tyle co wszyscy, a nadgodziny wynikają z tego, iż strażak teoretycznie tyle pracuje. Praktycznie wymagany jest minimalny stan osobowy dla zachowania gotowości bojowej i służy "pracuje" dużo więcej. Pomijam sytuacje powodziowe itp. Każdy ma prawo wybrać formację w której chce pracować, tak samo jak ma prawo domagać się lepszych warunków pracy. Więc nie krytykujmy się nawzajem tylko wspierajmy.

 • nie rozumiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 17:34 ~nie rozumiem

  m- to by było najlepsze i najprostsze rozwiązanie . Mamy niby internet, komputery ale stanowisk dla kolesi i rodziny przybywa.

 • strażnik jarząbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 12:42 ~strażnik…

  A za to w jak Strażak SAM...nie wiele wiedzący i niedouczeni, bo opinie o tym co robimy czerpiesz z Faktu lub SE i zapamiętaj sobie nie jesteśmy utrzymywani z TWOICH podatków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 10:41 ~m

  Ostatnio w Wielkiej Brytanii zwolniono 111tyś urzędników. Tyle samo jak nie więcej powinno się zwolnić w Polsce, to będą pieniądze dla tych którzy będąc na państwowym naprawdę pracują.

 • Strażak SAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 08:15 ~Strażak SAM

  Jak czytam te opinie to widzę że w Straży Miejskiej pracują osoby z przerostem ambicji nad emocjami. Wam tylko w głowie czepienie się biednych ludzi. A potraficie tylko karać i nic więcej. A zapomniałem SM zna się na wszystkim nawet na pracy strażaka, księdza itp. A kto się zna na wszystkim to znaczy że nie zna się na niczym. proponuję WAM w czynie społecznym karanie urzędników którzy Was opłacają za nasze pieniądze.

 • strażnik jarząbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 22:48 ~strażnik…

  Pamiętaj drogi internauto ,że w stolicy mamy prezydenta...nie, wcale się nie narażamy, w ogóle, szkoda z Wami polemizować...zapraszamy zakujesz się np. strzykawką z krwią z wirusem HIV to pogadamy!!!!! Potwornie się narażacie, nieziemsko i za to macie w policji i PSP wcześniejszą emeryturę oraz wiele innych apanaży!!!!!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 22:31 ~nick

  Straznik miejski naraza życie chyba naraza sie burmistrzowi

 • strażnik jarząbek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 22:05 ~strażnik…

  Więc nie proście więcej o pomoc Twardziele ze Straży Pożarnej i Policji!!!!! Źle , Wam, mało kasy za dużo pracy źle Wam jeździć w klimatyzowanych KIA- iach czy za dużo Wam wolnego w PSP to zapraszamy do Straży Miejskiej!!!!! Ale nie, Wy jesteście Wielcy przedstawiciele Służb Mundurowych jak Wam źle to się zwolnijcie, My to słyszymy co dzień!!!!!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 21:18 ~Tomek

  A co ma straż miejska wspólnego z Policją albo Strażą Pożarną?? Służba cywilna w mundurze kontra mundurowi... o czym tu mowa w ogóle?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »