Informacje

16.09.2011 07:04 zobacz przejazd nocnego konwoju

110 ton TBM w Warszawie

SERWISY:

W nocy do Warszawy dotarły kolejne elementy TBM, który wydrąży tunel drugiej linii metra. Konwój z gigantycznymi tarczami nie bez kłopotów dotarł na rondo Daszyńskiego. Montaż TBM ma się zakończyć jeszcze we wrześniu.

Dokładnie o godz. 3.00 konwój dotarł do granic miasta. – Tam czekała już policja, która towarzyszyła przejazdowi przez miasto – relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Elementy gigantycznej tarczy o szerokości blisko 6,5 metra transportowane były na dwóch ogromnych tirach. Towarzyszyły im pojazdy aż trzech pilotów. - Ruch w czasie ich przejazdu przez Warszawę był całkowicie wstrzymywany - dodaje Gula.

- W nocy przyjechały tarcze do dwóch mechanicznych kretów, którymi będziemy drążyć tunele metra. To największe elementy, które przejeżdżają w jednym kawałku. Jeden waży 55 ton -wyjaśnia Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego metro.

Mimo wcześniej ustalonej trasy  nie udało się przejechać przez stolicę bez kłopotów.

Zabłądzili i zablokowali ulicę

- Wszystko przebiegało bez większych problemów, dopóki konwój nie skręcił w ul. Emilii Plater. Przejazd tą ulicą został całkowicie zablokowany. Autobusy nocne były puszczane pod prąd. Dopiero po kilkudziesięciu minutach udało się opanować sytuację – opowiada Gula.

Jak dodaje reporter tvnwarszawa.pl, całe zamieszanie spowodowane było złym adresem, pod jaki miano dostarczyć elementy TBM. – Ktoś napisał, że pilot ma pojechać na pl. Defilad. Kiedy pojazdy utknęły na ul. Emilii Plater, zorientowali się, że to pomyłka. Dopiero po kilku rozmowach telefonicznych udało się ustalić, że elementy mają trafić na rondo Daszyńskiego – tłumaczy Gula.

24 godziny na dobę

Tarcze, które będą wykorzystane do budowy 2. linii metra, jednocześnie drążą i układają tunel. - Razem z montażem i demontażem w szybie jest to prędkość ok. 10-12 metrów na dobę. Tarcze będą pracować siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę - powiedział Witczyński.

- W tej chwili dobiega końca montaż pierwszej tarczy na Rondzie Daszyńskiego. Będzie gotowa pod koniec września - wtedy zmontowane będzie jej czoło. Tarcza zostanie umieszczona w szybie i zacznie pracę na przełomie roku - dodał.

Tarcza wydrąży tzw. tunel północny: między Rondem Daszyńskiego a Dworcem Wileńskim. - Około miesiąca później zostanie uruchomiona druga tarcza, która wydrąży tunel południowy pomiędzy Rondem Daszyńskiego a komorą łącznika pod placem pl. Defilad. Następnie wykona odcinek pomiędzy komorą łącznika a stacją Powiśle - dodał.

Waga: 640 ton

Witczyński wyjaśnił, że miesięczny odstęp w pracach tych dwóch tarcz jest konieczny ze względów bezpieczeństwa, gdyż nie mogą one pracować równocześnie, jeśli drążą równoległe tunele: północny i południowy.

Trzecia tarcza wydrąży południowy tunel między Powiślem a Dworcem Wileńskim. Przy obsłudze jednej tarczy będą pracować 52 osoby w systemie czterech zmian.

- Tarcza bez instalacji i płynów waży ok. 640 ton. Do prac jednej tarczy potrzebne jest przyłącze energetyczne o mocy 1 MW, a także przyłącza wodne i inne instalacje - dodał.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ;)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 19:59 ~;)

  ~majkel kup sobie słownik ortograficzny
  tak napisałeś ze nikt nie rozczyta cie spory ładunek musieli wieźć dobrze ze w nocy zrobili mniejszy ruch jest drodze a tak spokojnie dowiózł ładunek i pewnie zdążyli złożyć w całość ;)

 • majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 17:33 ~majkel

  Ale dlaczego tarcza antyrakjetowa będzie pod ziemią w stolycy? I do tego będą 3 tarcze? A jak ruscy zaczną szczelać to nasi wojskowi zdonżom te tarcze z pod ziemi wytachać na wieszch i szczelić do rakjety? A my ftedy szczelimy do ruskich atomófkom czy jak? Tyle nórtujących pytań bez odpowiedzi...

 • Ponadnormatywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 17:22 ~Ponadnormatywny

  Sprawa jest prosta.Na drugiej stronie zezwolenia wydanego przez GDDKiA, na ten transport,pisze jak BYK.Pilot dokona,objazdu trasy.Objechał?Sprawdził,zobaczył?

 • malorolny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 13:54 ~malorolny

  jest to dar narodu chinskiego!Transyt przez niemcy.Brawo!Dziekujemy WAM chinczycy.Obiecane 3 wagony skarpetek /Prod.z butelek coca-coli/sa juz w drodze!Serdeczne Bog zaplac.

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 13:45 ~Piotrek

  Tarcze wyprodukowano w zakładzie Niemczech w okolicach granicy z Francją i Szwajcarią(od lat zajmują się budową tego typu maszyn).

 • mark5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 13:09 ~mark5

  skąd te tarcze przyjechały?

 • Smerf Ważniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 13:00 ~Smerf Ważniak

  Niech je teraz pilnują, bo złomiarze z wózkiem już czatują :)

 • tommi_l

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 12:59 ~tommi_l

  Pudzian by to sam przeniósł:)

 • entuzjasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 12:52 ~entuzjasta

  Inwestycjami z takim rozmachem rząd może się chwalić i w dziesięciu grach takich jak platformula.pl czy trafione inwestycje

 • Hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2011 11:59 ~Hahaha

  ta flaga nie jest na ładunku tylko przed wejsciem głównym do budynku WFC :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »