Informacje

09.10.2014 15:51 wysokie opłaty krzywdzą powiaty

11 powiatów skarży "janosikowe"
do Trybunału Konstytucyjnego

SERWISY:

11 powiatów zaskarżyło w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o subwencji równoważącej – tzw. janosikowym. Chcą one zmian w sposobie naliczania tej kwoty, argumentując, że w obecnej wysokości "janosikowe" krzywdzi powiaty-płatników.

Według Koalicji Powiatów, zawiązanej z inicjatywy powiatu legionowskiego, obowiązek dokonywania wpłat w wysokości określonej przez ustawę sprawia, że sytuacja płatników staje się gorsza niż beneficjentów. Zdaniem skarżących narusza to konstytucyjne zasady solidarności i sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjny nakaz zapewnienia jednostkom samorządu dochodów adekwatnych do zadań.

- Największe powiaty płacą ponad 40 mln "janosikowego", najmniejsze po kilka milionów, ale dla wszystkich jest to równie dotkliwe. My w tym roku wpłacamy w ramach "janosikowego" 7,8 mln zł, to wszystkie nasze dochody, które moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje – powiedział po złożeniu skargi w biurze podawczym TK starosta legionowski Jan Grabiec.

- Po zapłaceniu janosikowego zostają nam pieniądze wyłącznie na zapłacenie pensji nauczycielom, urzędnikom i opłacenie kosztów ogrzewania, właściwie żadnych inwestycji prowadzić nie możemy. Jeśli prowadzimy jakieś inwestycje, to wyłącznie ze środków zewnętrznych – dodał.

Brakuje pieniędzy

Podkreślił, że powiat musiał rezygnować z projektów dofinansowywanych przez UE, ponieważ po zapłaceniu "janosikowego" brakowało pieniędzy na wkład własny.

- Budujemy i remontujemy drogi tylko, kiedy mamy pieniądze z zewnątrz i kiedy gminy się zlitują i wesprą budżet powiatów, a teoretycznie, według Ministerstwa Finansów, jesteśmy jednym z najbogatszych powiatów w Polsce. Według MF zajmujemy siódme miejsce, tymczasem w zewnętrznych rankingach lądujemy na 287. miejscu na 314 powiatów. Ta pozycja pokazuje naszą realną pozycje finansową po zapłaceniu "janosikowego"– mówił Grabiec.

Według niego najpilniejsze jest obniżenie oprocentowania. - Dzisiaj oddajemy 98 procent nadwyżki ponad określony poziom dochodów. To nie do wytrzymania dla budżetów samorządów - zaznaczył.

Niezbędna reforma

Henryk Jaroszek, starosta powiatu mikołowskiego (Śląskie) wskazał, że trzeba zmienić sposób naliczania janosikowego. - Nie chodzi o to, żeby nie pomagać biedniejszym powiatom, ale sposób naliczania jest niesprawiedliwy – podkreślił. Koalicję Powiatów wspiera Akcja Stop Janosikowe. - Wniosek do TK jest słuszny. Ma przywrócić równowagę finansową samorządom, które pomagają i za to pomaganie są karane, bo stają się biedne – powiedział Rafał Szczepański, przedsiębiorca kierujący Akcją Stop Janosikowe. - Od pięciu lat walczymy o reformę "janosikowego". Wspieraliśmy miasto stołeczne Warszawę, Kraków i województwo mazowieckie w skargach przed Trybunałem i w działaniach w parlamencie. Przygotowaliśmy obywatelski projekt reformy "janosikowego" dotyczący także powiatów, który już cztery lata czeka w Sejmie – dodał.

Sądowa batalia

Pod koniec września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił cztery decyzje ministra finansów, które zobowiązywały województwo mazowieckie do zapłaty czterech ostatnich miesięcznych rat "janosikowego" za 2013 r. WSA powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w marcu br. orzekł, że przepisy dotyczące "janosikowego" płaconego przez województwa są częściowo niezgodne z konstytucją. Przepisy uznane za niezgodne z konstytucją przestaną obowiązywać 18 miesięcy po wyroku.

W ubiegłym roku TK badał przepisy o obowiązku dokonywania wpłat na subwencję równoważącą, na które skargę wniosły władze Warszawy i Krakowa. TK orzekł wtedy, że sama zasada jest słuszna, trzeba jednak zmienić sposób jej realizacji.

W Sejmie znajdują się dwa projekty zmian w "janosikowym " - rządowy i poselski. Projekt rządowy dotyczy tylko województw, zakłada, że nowelizacja obowiązywałaby w latach 2015-2016, w tym czasie rząd miałby przygotować nowe rozwiązania obejmujące także gminy i powiaty.

Tzw. janosikowe to system subwencji, który zakłada przekazywanie przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem jest woj. mazowieckie; aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, województwo zdecydowało się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

Wyrok w sprawie "janosikowego":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ulryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:36 ~Ulryk

  Bardzo dobrze że to robią. Wierzę, że im się uda, a jak nie im to trzymam kciuki za ludzi z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

 • wesdxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:33 ~wesdxc

  idiotyzma to janosikowe... ci, ktorzy czysto teoretycznei maja kase i sa teoretycznei bogaci musza sie zadluzac na rzecz tych biedniejszych. Czyli tak naprawde jeszcze biedniejszy musi placic na biedaka. Idziemy na dno... wszyscy skonczy pod mostem oprocz rzadu

 • ass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 12:19 ~ass

  (L)egionowo

 • jask

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 11:57 ~jask

  To jest chory kraj! Aby zapłacic janosikowe dobrze pracujące powiaty czy województwa muszą zaciągać kredyty!!!
  To znaczy, że czasmi warto nic nie robić a i tak kasę sie dostanie.

 • rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 11:36 ~rodowity

  Jola~Jola

  Takie wystepki grupki starostwo sa wbrew europejskiej karcie wspolnotowej nakazujacej dotowac regiony rozwijajace sie wolniej gospodarczo. Mam nadzieje, ze sendziowe TK wydadza jasna aglomeracje.

  to niech Niemcy dają nam swoje część swojej emerytury i pasji ;)
  w ramach wspomagania biednych ;)
  trzeba dać wędkę a nie rybę

 • WZ1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 09:57 ~WZ1

  Jola~Jola

  Takie wystepki grupki starostwo sa wbrew europejskiej karcie wspolnotowej nakazujacej dotowac regiony rozwijajace sie wolniej gospodarczo. Mam nadzieje, ze sendziowe TK wydadza jasna aglomeracje.

  A co ma aglomeracja do TK :)

 • mkm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 08:36 ~mkm

  Janosikowe to bzdura! Powinni to zlikwidować i to jak najszybciej,

 • legionowo P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 08:15 ~legionowo P

  Jestem za tym żeby wspierać biedniejsze regiony , ale nie tak ogromnym kosztem. Powiaty musza brać pożyczki żeby zapłacić Janosikowe , a gdzie obowiązki statutowe i nowe inwestycje , a w miejscowościach do których trafiają pieniądze , budowane są baseny , to jakaś schizofrenia.

 • Robal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 08:14 ~Robal

  Ja bym wrednie ale zgodniue z prawdąstwierdził, że skoro po zapłaceniu janoisikowego dany powiat czy wojewoództwo jest biedne to w następnym roku powinno DOSTAĆ janosikowe od innych województw. I to dopiero wtedy byłby raban jakby te 'biedne' województwa musiałyby wyskoczyć z majtek i zapłacić janosikowe. Dopiero wtedy okazałoby się jakie to jest niesprawiedliwe.
  Ale cóż, żyjemy w państwie socjalistycznycm i takie twory jak 'sprawiedliwość społeczna' wypaczają życie i prawo w tym kraju. Janosikowe powinno zostać zlikwidowane całkowicie !

 • TLuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 06:13 ~TLuck

  Dochod powiatu powi ien uwzględniać ilość mieszkańców I koszty utrzymania istniejąistniejacej infrastruktury. A dopidopiero potem mozna sie dzielić. Więcej mieszkańców to większe zyski ale I koszty.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »