Informacje

16.10.2014 17:15 uczci pamieć zasłużonych dla niepodległości

11 listopada marsz prezydencki. Pokażą cadillaca marszałka Piłsudskiego

SERWISY:

11 listopada ulicami Warszawy po raz trzeci przejdzie prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", który uczci pamięć zasłużonych dla niepodległości -  zapowiada doradca  prezydenta Tomasz Nałęcz. Jedną z atrakcji ma być reprezentacyjny samochód marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak informuje prezydencka kancelaria, jeszcze przed marszem o godz. 8.30 prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Piłsudskiego. Następnie weźmie udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę w warszawskiej Archikatedrze św. Jana.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, a w południe - uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Marsz "Razem dla Niepodległej" rozpocznie się o godz. 13.15. Prezydencki doradca Tomasz Nałęcz podkreśla, że przejdzie tradycyjną trasą, a jego uczestnicy oddadzą należny szacunek ojcom-założycielom polskiej niepodległości.

Trasa marszu

Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy marszu przejdą od placu Piłsudskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie. Jak informuje kancelaria, prezydent złoży wieńce przy pomnikach: kardynała Stefana Wyszyńskiego (na Krakowskim Przedmieściu przy kościele Wizytek), Wincentego Witosa (na pl. Trzech Krzyży), Stefana Roweckiego "Grota" (przy ul. Chopina), Ignacego Jana Paderewskiego (w Parku Ujazdowskim), Romana Dmowskiego (na pl. Na Rozdrożu) i Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

Nałęcz podkreślił, że marsz ma mieć charakter radosnego świętowania. - Mam nadzieję, że jak zwykle będzie wiele radości, wiele takiego wspólnotowego myślenia i zachowania, że będzie jeszcze piękniej niż było roku temu - powiedział.

Na czele cadillac marszałka

W paradzie udział weźmie wojsko, obecne też będą grupy rekonstrukcyjne. Według prezydenckiego doradcy, planowane jest, by na czele marsz - podobnie jak w latach ubiegłych - jechał historyczny czołg Renault FT-17 z 1920 roku. - Dokładamy starań, by była nowa atrakcja - reprezentacyjny samochód przeznaczony dla marszałka Piłsudskiego - zapowiada Nałęcz.

Już kilka miesięcy temu pojawiały się informacje, że na tegoroczne święto niepodległości ma zostać odnowiony cadillac z 1934 roku. Cadillac Fleetwood Special 355D trafił do Polski na początku 1935 roku. Pojazd został zamówiony specjalnie z myślą o marszałku Józefie Piłsudskim. Wojnę auto spędziło w Rumunii. Sprowadzony do kraju w 1946 roku pojazd transportował dostojników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Po wycofaniu go z użytkowania, pojazd niszczał. Wyposażenie auta zostało rozkradzione, pojazd utracił silnik, zegary, tapicerkę. Funkcjonariusze UB wykorzystywali go jako strzelnicę, wypróbowując w ten sposób jego kuloodporność.

Nałęcz pytany, czy samochodem pojedzie Komorowski, odparł: - Nie, prezydent będzie szedł w marszu, tak jak tysiące warszawiaków i gości, którzy przyjadą do stolicy. (...) Mamy taką pokusę, by porozumieć się z jakąś osobą, która mogłaby się wcielić w Piłsudskiego i pojechać. (...) Zobaczymy.

Atrakcje przez cały długi weekend

Według prezydenckiego doradcy, możliwe, że Renault i Cadillaca będzie można obejrzeć jeszcze przed Świętem Niepodległości, w weekend 8-9 listopada. - Chcemy, podobnie jak w roku ubiegłym, (...) już ten listopadowy weekend świąteczny wyeksponować i Renault, i ten samochód w miejscach związanych tym marszem, by warszawiacy mogli przyjść z dziećmi, obejrzeć z bliska, zrobić sobie fotografie - powiedział Nałęcz.

- Chcemy spróbować rozpocząć wspólne śpiewanie w tym marszu - dodał. Jak mówił, byłyby to piosenki znane Polakom, historyczne - jak na przykład "My, pierwsza brygada", "Hej strzelcy wraz" czy "Czerwone Maki na Monte Cassino"; intonować ma je Chór Wojska Polskiego. - Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób to podchwyciło - mówi Nałęcz.

Tak wyglądał marsz prezydencki w zeszłym roku:

PAP/jb,ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gabrysialis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2014 14:12 ~gabrysialis

  Cadillac,który ma być prezentowany jest eksponatem z Muzeum Techniki w warszawie.

 • tosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 21:11 ~tosia

  kim jest ten tęgi pan koło pana prezydenta

 • Wera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 20:17 ~Wera

  Możeł też będzie uczestniczył???

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 19:29 ~Jerry

  ta nasza nowa premier ich marszu nauczy...własnie idzie obok nich:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »