Informacje

13.10.2016 06:26 ŚRÓDMIEŚCIE I OCHOTA

11 listopada:
trasy trzech przemarszów

SERWISY:

Z Ronda Dmowskiego przed Stadion Narodowy. Organizatorzy poinformowali, jaką trasą przejdzie tegoroczny Marsz Niepodległości. Będzie taka sama, jak w ubiegłym roku. Na Święto Niepodległości planowane są jeszcze dwie inne manifestacje.

- Marsz Niepodległości wyruszy z Ronda Dmowskiego 11 listopada - poinformowała Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego urzędu miasta. - Trasa poprowadzi Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego, a zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego - dodała.

Dokumenty związane z organizacją marszu zostały w środę złożone w ratuszu.

Bastion Europy

Organizatorzy deklarują, że wyruszą o 14, "by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego" - piszą na swojej stronie internetowej.

- Przewidujemy frekwencję w granicy kilkudziesięciu, może nawet ponad stu tysięcy osób, które będą maszerowały i będą manifestowały swoją narodową dumę - powiedział na konferencji prasowej Witold Tumanowicz ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Hasło marszu brzmi: "Polska bastionem Europy". - To nawiązanie do cywilizacji łacińskiej, do fundamentów cywilizacji europejskiej, do chrześcijaństwa. Chcemy w ten sposób nawiązać do sytuacji, która obecnie dotyka nasz kontynent, do problemu imigracyjnego, do problemu tożsamości europejskiej - powiedział Robert Bąkiewicz ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Alternatywny marsz lewicy

Z kolei pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" - jak informuje PAP - przejdzie marsz antyfaszystowski - poinformowali organizatorzy. Demonstracja - mówili - ma pokazać alternatywę wobec nacjonalizmu oraz solidarność z grupami walczącymi o swe prawa m.in. z kobietami.

Do koalicji, która organizuje tegoroczny marsz, weszło jak dotąd 10 organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych, w tym m.in. Partia Razem, Warszawska Federacja Anarchistyczna, Antyfaszystowska Warszawa, kolektyw Syrena oraz fundacja Feminoteka.

- Od wielu lat wychodzimy na ulice, żeby zamanifestować niezgodę na nienawistne poglądy w przestrzeni publicznej. Ostrzegaliśmy, czym się kończy tolerowanie ruchów neofaszystowskich. Niestety mieliśmy rację - widać, że teraz nacjonalizm zyskał cichego sojusznika w postaci partii rządzącej, a nacjonaliści coraz bezczelniej wchodzą do szkół, do kościołów, do urzędów - mówił na konferencji prasowej Tadeusz Zinowski z kolektywu Syrena.

Organizatorzy mają też pretensje do poprzednich koalicji rządzących. - Poprzednie rządy od wielu lat bagatelizowały i nie reagowały na doniesienia o przemocy wobec migrantów, wobec osób LGBT. Teraz widzimy efekty - prawicowi ekstremiści ostrzą sobie zęby na coraz więcej. Możemy tylko się zastanawiać, co będzie dalej, jakie będą ich następne cele: związki zawodowe, organizacje lokatorskie, być może wszystkie oddolne inicjatywy obywateli, które nie pasują do nacjonalistycznej wizji świata - oświadczyła Weronika Samolińska z zarządu krajowego Partii Razem.

Marsz "Za wolność naszą i waszą" ma rozpocząć się w piątek 11 listopada o 15 na Placu Zamkowym. Manifestanci mają przejść przed gmach Zachęty - miejsce zabójstwa pierwszego prezydenta przedwojennej Polski Gabriela Narutowicza - a stamtąd na Plac Powstańców Warszawy. Organizatorzy spodziewają się wysokiej frekwencji, ponieważ - ich zdaniem - przejawy agresywnego nacjonalizmu stały się w Polsce "powszechnie odczuwalną codziennością".

KOD na Pole Mokotowskie

Swoją manifestację w Święto Niepodległości zapowiedział również Komitet Obrony Demokracji. Ma być zorganizowana pod nazwą "KOD Niepodległości". Jak informują organizatorzy na stronie wydarzenia, marsz zacznie się na placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdzie na Pole Mokotowskie.

"11 Listopada to nasze święto. Święto wszystkich Polaków. Pokażemy światu, jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm, w wolnym i demokratycznym państwie. 98 lat temu, po latach zaborów, Polacy pokazali, że tu jest Polska. Siłami całego społeczeństwa. Dziś - nasza kolej. Nie dajmy zawłaszczyć biało-czerwonej. Nie dajmy odebrać sobie naszego święta. Jeszcze Polska nie zginęła..." - pisze KOD.

Oprócz przemówień zapowiadany jest również koncert. Szczegółów jeszcze nie przedstawiono.

Tak relacjonowaliśmy poprzedni Marsz Niepodległości:

mś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 13:58 ~anka

  My ze znajomymi chcemy pójść na marsz antyfaszystowski (start.Pl. Zamkowy g.15:00) albo marsz KODu (start Pl.Narutowicza 12:30) jeszcze się zastanawiamy :-)

 • mania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 13:53 ~mania

  W zeszłym roku czułam wkurw, że "narodowcy" 11 listopada terroryzują moje miasto. Jak wytłumaczyć dzieciom dlaczego nie idziemy na spacer zwykłą trasą i co to są te dziwne ryki, dymy, petardy? Dlaczego ludzie przemykają bojąc się spotkać z tymi "patriotami"?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 22:11 ~Warszawiak

  Zabierzcie te marsze do krakowa albo bialegostoku

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 17:58 ~Wprost  trener~trener

  Dlaczego panie z Kod-u nie zorganizują demonstracji przeciwko alimenciarzom którzy nie płaca na swoje dzieci.
  qaz~qaz

  gdyż paniom z kodu obojętny jest los dzieci. one popierają skrobanke jako antykoncepcje
  sum~sum

  No i proszę - taka złota myśl i już 1,50 wpadło do kieszonki.

  Ciekawe skąd pomysł, że ktoś zarabia na komentarzach... pewnie to nawyki KOD-owca. Coś Ci powiem - niektórzy robią wiele rzeczy dla idei, dla dobra sprawy. Nie wszystko dla kasy. Normalna większość się nie sprzedaje. Nie wiem czy to zrozumiesz, nawet kiedyś... mam nadzieję.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 17:55 ~Wprost

  Warszawiak~Warszawiak

  Najlepszy będzie marsz KOD-u ja się na niego wybieram z całą moją rodziną! :-)

  Jak to z rodziną? Przecież to takie pro-abrocyjno, pro-gejowskie środowisko... nie rób im przykrości.

 • sum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 16:22 ~sum


  trener~trener

  Dlaczego panie z Kod-u nie zorganizują demonstracji przeciwko alimenciarzom którzy nie płaca na swoje dzieci.
  qaz~qaz

  gdyż paniom z kodu obojętny jest los dzieci. one popierają skrobanke jako antykoncepcje


  No i proszę - taka złota myśl i już 1,50 wpadło do kieszonki.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 15:05 ~Warszawiak

  Najlepszy będzie marsz KOD-u ja się na niego wybieram z całą moją rodziną! :-)

 • Urodzony w Wawie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 14:15 ~Urodzony w Wawie  ppp~ppp

  Jestem ciekaw czy w Marszu Niepodległości będzie szedł DUDA.Coś czuje, że będą takie burdy, że pożegnamy szefa Błaszczaka.
  Urodzony w Wawie~Urodzony w Wawie

  Nie bój, nie bój... to za czasów PO były prowokowane zadymy. Jakoś w zeszłym roku było spokojnie. PS. Myślisz, że gadam bzdury - poszukaj: 1) na tvn24 cytatu "podczas rozmowy ówczesnej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem miała paść sugestia, że ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zlecił policjantom spalenie budki przed rosyjską ambasadą." 2) "Policja podpala radiowóz 11.11.2011r." na YouTube. A tego na pewno było duuużo więcej...
  misiu~misiu

  Ty naprawdę masz takie niskie IQ że nabierasz się na ten filmik ? I nie widzisz że ten "niby nie spalony radiowóz" ma stopioną podsufitkę, która zwisa ? A poduszka to pewnie sama z siebie wystrzeliła ?
  Wystarczy te zdjęcia odwrócić kolejnością żeby nie było sensacji.

  A policjant niesie w ręku gaz szturmowy, a nie racę.
  Ale pisowskie lemingi łykają wszystko jak pelikany.

  Dobra, może faktycznie to prowokacja autora filmu, zgoda. Potrafię przyznać się do błędu, a Ty? "Anty-PiS" jest super mocny w inwektywach, obrażaniu i pluciu jadem (sam to pokazałeś swoim komentarzem), a zarzucacie to innym. Obłudnicy. I żeby nie było - ja nie jestem za PiS ale wcale nie uważam, że PO jest lepsze. A tezy o prowokacjach nie wycofam - było ich sporo. Możesz sam sprawdzić - "bandyciwmundurach" na wordpress.com. PS. A zadyma w dniu 2016.11.11 to może byś ostatnia deska ratunku dla KOD. Dlatego ludzie się obawiają zadymy... ja się nie dziwie.

 • PIENS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 12:59 ~PIENS

  Kto jest kim – piękne opracowanie postaci KOD.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2016 12:37 ~qaz

  trener~trener

  Dlaczego panie z Kod-u nie zorganizują demonstracji przeciwko alimenciarzom którzy nie płaca na swoje dzieci.

  gdyż paniom z kodu obojętny jest los dzieci. one popierają skrobanke jako antykoncepcje

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »