Informacje

08.12.2017 08:30 przepychanki przed sejmem

103 postępowania po przemarszu Obywateli RP na Nowogrodzką

SERWISY:


Protest Obywateli RP w Śródmieściu. Rozpoczęli około godziny 19 przed Sejmem, skąd chcieli przenieść się przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy Nowogrodzkiej. Ich przemarsz zatrzymała jednak policja. Protestujący wrócili, więc przed Sejmem. Tam doszło do przepychanek z funkcjonariuszami.


Marsz w stronę Nowogrodzkiej został zatrzymani w rejonie Poznańskiej i Wilczej. - Zostali odcięci, a nic złego nie zrobili. Nie rozumiem więc, dlaczego z każdej strony trzyma ich kordon policji - powiedziała w rozmowie z reporterem TVN24 Teresa, jedna z protestujących.

Na zgromadzeniu pojawiło się kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi flagami, plakatami i transparentami. Wśród demonstrujących pojawili się też posłowie opozycji, między innymi Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej i Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej.

Funkcjonariusze przez megafon wyzwali posłów, senatorów i wszystkie inne osoby posiadające immunitet, aby "opuścili miejsce działań policji".

Jarosław Florczak z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji: kilka osób zostało wylegitymowanych, ale nie mam informacji, aby ktoś został zatrzymany - powiedział wczoraj około 22.

Jak podają Obywatele RP na swojej stronie internetowej, około godz. 22 policja zaczęła spisywać manifestujących, wlepiać mandaty za blokowanie ruchu na ulicy. Część osób odmówiła przyjęcia mandatu, więc sprawy trafią przed sąd - piszą Obywatele RP.

Powrót przed Sejm

- Kiedy nie udało nam się przejść przed siedzibę PiS na Nowogrodzkiej, wróciliśmy przed Sejm - informuje Paweł Kasprzak z grupy Obywatele RP. Dodaje, że było tam nie więcej niż 100 osób.

Jak opisuje, w pewnym momencie, gdy demonstrujący zaczęli "rytualne bębnienie i huśtanie barierkami", te rozpadły się. W ich miejscu ustawił się kordon policji.

- Demonstrujący stali przed kordonem. Poprosiłem ich, żeby odsunęli się od funkcjonariuszy i nieco się uspokoili. Ludzie zaczęli się cofać, a w tym samym czasie policjanci zaczęli ich atakować. Bili demonstrujących łokciami - mówił Kasprzak. Z jego relacji wynika, że niektórzy uczestnicy demonstracji zostali poturbowani przez policję.

Paweł Kasprzak powiedział nam też, że funkcjonariusze usiłowali zatrzymać kilka osób (w tym także jego) w związku z uszkodzeniem mienia lub znieważeniem policjantów. - Pośród uczestników był poseł Jacek Protasiewicz. Między innymi on próbował negocjować z policją, by załagodzić napiętą sytuację. Około godziny pierwszej ludzie stopniowo zaczęli się rozchodzić - powiedział Kasprzak.

Policja: 103 postępowania w związku z protestem

- Policja prowadzi 103 postępowania dotyczące tamowania ruchu w związku z czwartkowym protestem Obywateli RP przed Sejmem - poinformował w piątek rano kom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji. Wyjaśnił, że protestujący nie stosowali się do kilkukrotnych wezwań, aby nie tamować ruchu.

- Trudno mówić w tym wypadku o pokojowym zgromadzeniu, jeżeli łamane są obowiązujące przepisy prawa, a ludzie nie stosują do poleceń policjantów opartych o przepisy tego prawa - mówił Marczak.

Jak poinformował, wszystkie osoby, które tamowały ruch zostały wylegitymowane. W sumie to 120 osób, 14 z nich przyjęło mandaty karne, a trzy pouczono. Prowadzone są 103 postępowania dotyczące wykroczenia związanego z tamowaniem ruchu. - Prowadzone są także czynności w kierunku naruszenia nietykalności funkcjonariusza publicznego - dodał Marczak.

Sprzeciw wobec nowej ordynacji wyborczej

Protest Obywateli RP rozpoczął się około 19 na Wiejskiej. Jego celem było pokazanie sprzeciwu wobec nowej ordynacji wyborczej, nad którą pracowali posłowie. Przed 20 organizatorzy zdecydowali, że przenoszą się przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości. Tam najpierw obradował Komitet Polityczny partii. Potem zebrał się cały klub parlamentarny, a rzeczniczka Beata Mazurek poinformowała, że Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji premiera. PiS rekomenduje na jej miejsce kandydaturę Mateusza Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju.

 

kw/kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Trójząb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 22:32 ~Trójząb

  Kasprzak przekonuje w wywiadzie, że „szczerbata paszcza jest dowodem jego wiarygodności” i może stanowić polityczny oręż.

 • józefbąk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 21:51 ~józefbąk

  Tych zatrzymanych powinni sądzić w trybie przyspieszonym tak jak zadymiarzy na stadionach.

 • Kasprzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 21:30 ~Kasprzak

  Musimy szukać w prywatnych źródłach, u Sorosa albo innego miliardera . Nie mam z tym żadnych oporów, ale jesteśmy do tego stopnia frajerami, że nie wiemy, jak się to robi - twierdzi Paweł Kasprzak.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 21:07 ~Obywatel

  Obywatele RP czy Obywatele PRL ?

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 20:52 ~warszawianka

  Milicja w akcji.... będzie tego więcej teraz, sądy wyczyszczone z tych "inaczej myślących niż pis"....a z500+ po podwyżkach zostaje już 340 zł :-D

 • gość 987

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 20:35 ~gość 987

  Komików zaprowadzić do szpitala na Sobieskiego tam ich miejsce,czas najwyższy

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 20:20 ~Wprost
  Wujek Karol~Wujek Karol

  Maszerowanie środkiem ulicy jest łamaniem przepisów a nie czyimkolwiek prawem, miła acz niedouczona panienko.
  Drugi mandat powinniście dostać za darcie ryja i bezmyślne napierniczanie w te bębenki, puszki, blachy i inne dziadostwo w godzinach wieczornych. Czy uważacie, że tam gdzie się pojawiacie przestaje obowiązywać cisza nocna, że mieszkańcy śródmieścia nie mają prawa do odrobiny spokoju, że liczy się wyłącznie wasze zamiłowanie do zabaw w bohaterską uliczną demokrację z finałem w starbuniu?
  Aha, jeszcze jedno... Manifestacja była zgłoszona w odpowiednim urzędzie?
  Remek~Remek

  10/10
  Wprost~Wprost

  11/10!

  Niektórym demokracja myli się z anarchią. Bardzo dobrze, że policja pilnuje porządku. Od tego jest. To nie ma nic wspólnego z zabranianiem zgromadzeń - to robiła już HGW.

  I jeszcze jedno - teraz, za PiS, policja opanowuje agresywnych zgromadzonych. Za PO to agresywna policja atakowała. "Mała różnica".
  Agresja~Agresja

  To własnie teraz Policja jest agresywna i atakuje ludzi bez pardonu. Wykazują to badania socjologiczne.

  Badania socjologiczne!? O czym ty piszesz, co za bzdury!

  Fakty są takie, że to za PO: a) bito i poniżano ludzi na marszu 11.11, b) urządzono akcję widelec, c) prowokowano na zgromadzeniach, d) cenzurowano media - nie puszczono przesłuchania prezydenta; zaatakowano redakcję wprost itd. Oprócz "badań socjologicznych" (bzdury) żadnych akcji podobnych do ww. PiS nie urządzało.

 • stoppisowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 18:38 ~stoppisowi

  I to jest Polska Policja? To na pewno nie jest policja z mojego kraju.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 18:10 kubat

  TakaPrawda~TakaPrawda

  A ile juz Policja wystawiła postępowań za 11 ? Moim zdaniem to jest Policja polityczna PiS.

  SB przynajmniej działało dyskretnie, za co też nie przysługuje im uznanie, ale ci dzisiejsi to ich godni następcy, tylko mniej inteligentni.

 • józek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:31 ~józek

  Brawo policja .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Ustawili słupki na środku chodnika

Ustawili słupki na środku chodnika

Dzielnica chciała pozbyć się zaparkowanych na chodnikach samochodów, tymczasem pozbyła się z niego... pieszych. A przynajmniej poważnie utrudniła życie tym z... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »