Informacje

13.04.2016 17:20 akcja 19 kwietnia

1000 wolontariuszy
będzie rozdawać żonkile

SERWISY:


Ok. 1000 wolontariuszy będzie 19 kwietnia rozdawać na stołecznych ulicach papierowe żonkile jako symbol pamięci o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim - poinformował w środę dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Dariusz Stola.

W tym roku przypada 73. rocznica powstania w Getcie (19 kwietnia – 16 maja 1943 r.), aktu zbrojnego oporu Żydów przeciwko Niemcom. Akcja Żonkile, organizowana przez POLIN, jest projektem edukacyjnym dotyczącym zrywu z 1943 r.

Żonkile - przypominające kształtem Gwiazdę Dawida - symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.

Postać Marka Edelmana

Są związane z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Edelman w każdą rocznicę powstania w Getcie otrzymywał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

Jak mówił na środowej konferencji prasowej prof. Dariusz Stola, Powstanie w Getcie Warszawskim jest ważnym wydarzeniem nie tylko w historii polskich Żydów - "to jest ważne wydarzenie w ogóle w historii Żydów na świecie, ale też bardzo ważne wydarzenie w historii Warszawy (...) i w historii naszego kraju jako całości".

- Przypomnę: jedna trzecia warszawiaków przed II wojną światową to byli Żydzi - powiedział prof. Stola.

- Przez Getto Warszawskie przeszło blisko pół miliona ludzi, nie tylko warszawiaków, Żydów warszawskich, ale też Żydów z okolicznych miejscowości, deportowanych. Wreszcie - Warszawa jest jedynym miastem w Europie, które miało dwa powstania przeciwko III Rzeszy, właśnie powstanie w Getcie w 1943 r. i Powstanie Warszawskie w 1944 r. - podkreślił dyrektor POLIN.

"Nawet antysemici noszą żółte kwiaty"

Zwrócił uwagę, że prowadzona od kilku lat akcja wręczania ludziom na ulicach papierowych żonkili - które następnie mogą być przypinane do ubrań, np. wpinane w klapę marynarki - zyskała bardzo dobry odzew. - Mimo że w Polsce jest paru antysemitów jeszcze, mamy jeszcze co robić w tej sprawie, (...) z moich badań wynika, że... nawet antysemici noszą żółte kwiaty - opowiadał w środę, odnosząc się do poprzednich edycji akcji z 19 kwietnia.

Pomysłodawczyni akcji, specjalistka ds. programów kulturalnych w POLIN Ewa Budek tłumaczyła na konferencji, że bezpośrednią inspiracją był Dzień Pamięci, obchodzony 11 listopada w krajach Wspólnoty Narodów, m.in. w Wlk. Brytanii, na cześć poległych w wojnach. Dzień Pamięci nazywany jest także Dniem Maka (Poppy Day). "Ludzie noszą wtedy czerwone maki jako hołd dla osób, które oddały życie za ojczyznę. (...) 11 listopada bardzo trudno znaleźć osobę na ulicach Londynu, która maka nie nosi" - przypomniała.

Koordynatorka akcji Żonkile Maria Mossakowska z POLIN zapowiedziała, że 19 kwietnia na ulicach Warszawy będzie ok. 1000 wolontariuszy, wśród nich uczniowie stołecznych szkół, rozda 60 tys. żonkili.

- Rozdawać będziemy na Muranowie, w Śródmieściu, na Woli, Żoliborzu, a także na Pradze (...) w godzinach 8-19, ze szczególnym naciskiem na godziny poranne i popołudniowe - poinformowała Mossakowska. Akcja będzie widoczna również na Ursynowie, Targówku, Saskiej Kępie - dodała.

Mossakowska zaznaczyła, że akcja odbędzie się też w innych miastach i że zaangażowały się w nią szkoły oraz biblioteki.

Pierwsze miejskie powstanie

Powstanie w Getcie Warszawskim było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Gdy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW).

W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ul. Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz, wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców, odebrał sobie życie. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był Marek Edelman. Za symboliczną datę zakończenia Powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem, a getto warszawskie przestało istnieć.

Z okazji 73. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim POLIN wyprodukowało film edukacyjny "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w Getcie Warszawskim", który będzie miał premierę 19 kwietnia na stronie internetowej muzeum www.polin.pl. Film w reż. Kamy Veymont składa się z trzech części; twórcy wykorzystali nie pokazywane wcześniej w Polsce materiały archiwalne z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej oraz animacje autorstwa Łukasza Rusinka.

19 kwietnia ubiegłego roku przed Pomnikiem Bohaterów Getta przemawiał Władysław Bartoszewski:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Alf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 11:49 ~Alf


  nick~nick

  Bartoszewski nie był profesorem. Ja mam wyższe wykształcenie niż on miał.
  Rafal~Rafal

  I więcej dla Polski zrobiłeś czyż nie ?
  Na pewno mniej złego !


 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 10:44 ~Polak

  Olo~Olo

  A kiedy dzień pamięci o ofiarach żydowskich bojówek, strzelających (w tym do mojego dziadka) do żołnierzy Wojska Polskiego w 1920 r. w oczekiwaniu na armię czerwoną? Jak historia, to proszę pełną!

  W 1920 i 1939 r.

 • rrrrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 09:07 ~rrrrrr

  w Palestynie też będą rozdawać ??

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 08:13 ~Olo

  A kiedy dzień pamięci o ofiarach żydowskich bojówek, strzelających (w tym do mojego dziadka) do żołnierzy Wojska Polskiego w 1920 r. w oczekiwaniu na armię czerwoną? Jak historia, to proszę pełną!

 • Wola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 07:57 ~Wola

  jarek~jarek

  Nie mam szacunku dla obecnych Polakich israelitów. Do stóp nie dorastają Polakom którzy w gettcie bronili swojej i Polskiej godności. Gdyby wiedzieli jak teraz GW i reszta pluje na Polskę nawet by się do was nie przyznali. Chyle czoła przed bohaterami getta sami przeciw wszystkim.

  ot i mądrego przyjemnie posłuchać:)

 • Iga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2016 01:16 ~Iga

  I to jest właśnie to czego nam wszystkim tak bardzo potrzeba w dzisiejszych czasach.

 • chory

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2016 22:54 ~chory


  nick~nick

  Bartoszewski nie był profesorem. Ja mam wyższe wykształcenie niż on miał.
  Polak~Polak

  Zwolniony z Auschwitz ze względów zdrowotnych.

  Przyniósł Rudolfowi zwolnienie z WFu, czy L4?

 • berlitz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2016 22:37 ~berlitz

  nick~nick

  Bartoszewski nie był profesorem. Ja mam wyższe wykształcenie niż on miał.  To dokładnie tak samo jak Krystyna Pawłowicz i Lech Kaczyński.

 • Gutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2016 20:18 ~Gutek

  Ciekawe ilu sprężynowców 1 sierpnia wepnie biało-czerwoną flagę w klapy?

  Zaorać to muzeum i zrobić bazar!

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2016 20:15 ~Polak

  nick~nick

  Bartoszewski nie był profesorem. Ja mam wyższe wykształcenie niż on miał.

  Zwolniony z Auschwitz ze względów zdrowotnych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »