Informacje

29.07.2011 07:25 zebrano podpisy

100 tysięcy przeciw "janosikowemu"

Już ponad 100 tysięcy warszawiaków podpisało się pod projektem ustawy dotyczącej janosikowego - informuje "Gazeta Stołeczna". Inicjatorzy chcą obniżyć podatek o ok. 30 procent, czyli 300 milionów złotych.

Dzięki 100 tysiącom podpisów projekt może już trafić pod obrady Sejmu. Wolontariusze chcą jednak zebrać jeszcze kolejne 20 tysięcy. Na wszelki wypadek, bo niektóre mogą okazać się nieprawidłowe.

-Trwać będzie również kampania pokazująca mieszkańcom Warszawy, że podatek ten hamuje rozwój stolicy – mówi w rozmowie z "Gazetą" Rafał

Szczepański. inicjator akcji "Stop janosikowe".

Policzyć nie zameldowanych

Społeczny projekt zakłada urealnienie liczby mieszkańców, od których naliczane jest janosikowe. - W Warszawie mieszka kilkaset tysięcy osób, które chodzą do naszych szkół i jeżdżą po naszych drogach. Łożymy na nich, bo oni nie płacą tu podatków. Chcemy, aby te osoby zostały wzięte pod uwagę – postuluje Szczepański.

Janosikowe według nowych reguł miałoby być naliczane od liczby 110 procent zameldowanych mieszkańców. Na tyle inicjatorzy zmian oszacowali realną liczbę żyjących w stolicy.

20 procent mniej

Dla wszystkich, którzy płacą

janosikowe, jego stawka zostałaby obniżona o 20 procent. Pieniądze uzyskane w ramach podatku mają być tez efektywniej wydawane. Zaproponowano inny, zadaniowy podział pieniędzy oraz konkursy . – Uważamy, że środki powinny być przyznawane na konkretne zadania, cele. Przy podziale pieniędzy brano by pod uwagę klęski żywiołowe np. powódź. Dziś te pieniądze trafiają do czarnej dziury – mówi Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca Rady Warszawy.

- Świadomość janosikowego jest bardzo mała. Ta inicjatywa ma uświadomić ludziom, także posłom, że to nie jest problem Warszawy i Mazowsza, ale wszystkich dużych miast – argumentuje poseł Andrzej Halicki.

wp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • piwniczny warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 15:14 ~piwniczny…

  Dziadek Tetryk ma rację na 100% Tak było i jest.

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2011 03:27 ~ktoś

  @TST-owica

  A co kogokolwiek obchodzi to gdzie jedziesz i kiedy wracasz? Jeżeli uważasz, że Nissan Qashqai za 70tyś zł jest dobrym samochodem to jesteś w błędzie i nie ma czym szpanować bo pełno w Warszawie samochodów lepszych.

 • jacenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 19:09 ~jacenty

  Tak wasza Hania bedzie miala wiecej kasy dla swoich urzedasow na nagrody i moze nawet czternaste pensje.Warszawiacy i tak co chwile beda mieli podwyzki oplat komunalnych.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 18:34 ~zbych

  a gdzie można się podpisać? bo z chęcią pójdę i podpiszę.
  dość już płacenia na wioski wna podlasiu, pod białymstokiem i lublinem.

 • TST-owica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 18:15 ~TST-owica

  Witam ponownie. Ciesze się, że moja zaradność życiowa jest przedmiotem zażartej dyskusji.
  Guzik wam do tego, gdzie rejestruje auto. Wara wam od tego, gdzie place podatki. To samo tyczy sie 'obowiazku meldunkowego'. Płace UCZCIWIE podatki. Niech ustawodawca sie postara i przekieruje je tam, gdzie one sa potrzebne. Tyle w temacie. Acha, zaraz wsiadam do mojego "kaszkaja" i mkne do ziemi swietokrzyksiej. Bedzie grill, swieze powietrze i tanie paliwo. Wracam w poniedzialek :).

 • zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 17:57 ~zenon

  Poza tym stwierdzenie "wieśniactwo to stan umysłu" ... troszkę się z nim nie zgodzę bo wieśniak to pogardliwe określenie kogoś ze wsi właśnie, tak samo mieszczuch określa osobę z miasta. Stan umysłu to może być "burak", nie ma tak, że się ze wsi wyjedzie i się już nie jest wieśniakiem :)

 • dość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 17:52 ~dość

  Niech już tej Warszawy nie rozkradają . Nie chcieliśmy ani MDM ani PKiN . Jeszcze wszyscy urzędnicy na nas pasożytują

 • zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 17:41 ~zenon

  Ja też uważam, że kto nie ma meldunku powinien ponosić dodatkowe koszty. Czyli ratusz nie dopłaca do biletów; żłobki, przedszkola itp. niech płacą oddzielnie. Szybko się przestawią. Co do meldunku - nie dajemy bo niestety prawo jest tak durne, że jak trafi się jakiś tłuk to nie będzie można go wywalić. Tak samo jak się ludzie szarpią bo "lokatorzy" nie kwapią się z płaceniem... Chcesz mieszkać to sobie kup ... nie chcesz - na studiach masz akademik, jako turysta masz hotel. Nie stać na mieszkanie? To wracaj do siebie i nie zaniżaj zarobków...

 • LORD Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 17:37 ~LORD Słoik

  Nic z Tego nie będzie ! I będziecie dopłacać do usranej śmierci do "pipidówek" w tym śmiesznym mieście i tak się nie zamelduje i tak pośle dzieci do przedszkola i tak będę jeździł waszymi autobusami i mam was gdzieś ! O! Słoiki żądzą!

 • Janosik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2011 17:09 ~Janosik

  Tak już się rozliczyliśmy i to z nawiązka. Poza tym w Warszawie mieszka, pracuje, uczy się i bawi cała Polska.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »