Informacje

08.12.2017 13:58 Pieniądze z budżetu państwa

100 milionów na Cmentarz Żydowski. Sejm przyjął ustawę

SERWISY:

 

Sejm przyjął w piątek ustawę dotyczącą przekazania z budżetu państwa 100 milionów złotych dotacji na fundusz wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, z którego finansowane będą prace konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego w Warszawie.

Za Ustawą o dotacji przeznaczonej na uzupełnienie kapitału wieczystego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, dochody z inwestowania którego przeznaczone są na konserwację Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej 49/51 głosowało 416 posłów, 4 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

33 hektary dziedzictwa narodowego

Przed głosowaniem poseł Robert Winnicki (poseł niezrzeszony - red.), odnosząc się do zapisanej w ustawie dotacji na konserwację Cmentarza Żydowskiego, mówił - Kresy Wschodnie to połowa naszej tożsamości narodowej, połowa naszego dziedzictwa, a niestety są pomijane w polityce kulturowej państwa polskiego po 1989 roku. Dodał też, że nie doczekaliśmy się Muzeum Kresów Wschodnich na miarę tego zjawiska w Warszawie i odpowiedniego uhonorowania w wielu podręcznikach szkolnych całego dziedzictwa kresowian.

- Tymczasem za poprzedniej kadencji jest 200 milionów złotych na Muzeum Historii Żydów Polskich, dzisiaj znajduje się 100 milionów na Cmentarz Żydowski. Organizacje żydowskie naprawdę są bogate i mogą sobie sfinansować swoje dziedzictwo kulturowe, a Kresy Wschodnie cały czas są zapominane - dodał poseł Winnicki.

Odpowiadając na to wystąpienie, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że ustawa ta jest bardzo ważna. - Wreszcie te 33 hektary polskiego dziedzictwa narodowego - polskiego i żydowskiego, dziedzictwa Żydów polskich - będzie podlegało cywilizowanej ochronie i doprowadzimy ten cmentarz do porządku - mówił.

Szef MKiDN zapowiedział też zakup w tym roku Pałacu Lubomirskich w Lublinie na rzecz tworzonego właśnie przez ministerstwo kultury Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP. - Dbamy o dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczpospolitej czy innej narodowości. Jesteśmy wrażliwi na całość polskiego dziedzictwa narodowego - podkreślił.

Stała i profesjonalna opieka nad cmentarzem

Jak napisano w uzasadnieniu projektu ustawy autorstwa PiS, Cmentarz Żydowski w Warszawie nie posiada systematycznej opieki i ochrony, stabilnego systemu planowania pilnych prac remontowych i konserwatorskich, rozwiązania problemu zieleni. "W efekcie dochodzi do stopniowej degradacji jednego z najważniejszych zespołów zabytkowych Warszawy" - wskazano.

"Niniejsza ustawa ma pomóc w zapewnieniu stałej, profesjonalnej opieki nad cmentarzem i zachowanymi na nim pomnikami nagrobnymi. Dzięki zaangażowaniu finansowemu Rzeczpospolita Polska uratuje materialną pamiątkę po eksterminowanej społeczności żydowskiej i potwierdzi swoją dotychczasową politykę ochrony pamięci ofiar drugiej Wojny Światowej" - podkreślono.

Zgodnie z ustawą, podstawą wypłacenia dotacji w wysokości 100 milionów złotych w 2017 roku jest umowa zawarta między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Dziedzictwa Kulturowego.

Jak mówiła podczas czwartkowej debaty nad projektem poseł sprawozdawca Elżbieta Kruk (PiS), to Fundacja Dziedzictwa Kulturowego określi, na jakie cele mogą być wydatkowane środki; w szczególności chodzi o odbudowę oraz renowację zniszczonych obiektów, w tym konserwację nagrobków i pomników nagrobnych oraz renowację muru cmentarza; konserwację ścieżek i alejek, rewaloryzację układu zieleni oraz koszty administracyjne.

Jak tłumaczyła Kruk, przy Fundacji Dziedzictwa Kulturowego został powołany specjalny fundusz wieczysty. Zasilenie go przewidzianą w ustawie kwotą 100 milionów złotych pozwoli uzyskiwać rocznie co najmniej 2,5 miliona złotych na prace konserwatorskie na cmentarzu.

Podczas debaty większość posłów zgodziła się, że cel ustawy - ratowanie Cmentarza Żydowskiego - zasługuje na poparcie, jednak tryb jej wprowadzenia jest zbyt szybki. Wskazywano, że dopiero w środę Komisja Kultury i Środków Przekazu przeprowadziła pierwsze czytanie projektu. - Jesteśmy przekonani, że cel jest szczytny. Ale niezrozumiałe, że dostajemy ustawę ledwie kilka dni wcześniej. Mówimy o 100 mln złotych! - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej. Wiceminister kultury Jarosław Sellin odpowiadał, że cmentarz jest w fatalnym stanie i jego remont musi ruszyć jak najszybciej.

Miejsce spoczynku wybitnych osobistości

Cmentarz Żydowski w Warszawie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości, m.in.: historyka Szymona Askenazego, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, aktorki i założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej, malarza Aleksandra Lessera, poety Bolesława Leśmiana, publicysty i działacza socjalistycznego Szymona Anskiego oraz pisarza Juliana Stryjkowskiego. Pochowano tu wiele postaci zasłużonych dla polskiej historii, kultury i nauki, polityków, bankierów oraz przemysłowców - znaczących nazwisk w realiach XIX-wiecznej i przedwojennej Warszawy.

Kirkut powstał w Warszawie ponad 200 lat temu - w 1806 roku. W tym czasie na jego terenie zostało pogrzebanych około 250 tys. osób. Początkowo chowani na nim byli jedynie bardziej zamożni Żydzi. Uboższej części społeczności żydowskiej na miejsce pochówku wyznaczono Cmentarz Bródnowski na prawym brzegu Wisły.

W XIX wieku na cmentarzu obowiązywał zakaz przedstawiania postaci ludzkich. Opisujące zmarłego symbole umieszczano na macewach - zakończonych trójkątnie lub półkoliście kamiennych płytach. Dziś w części zreformowanej cmentarza można oglądać monumentalne grobowce i zabytkowe rzeźby o różnorodnej stylistyce.

Obecnie na terenie nekropolii znajduje się również kilka mogił symbolicznych, jak np. Janusza Korczaka, który wraz ze swoimi wychowankami z Żydowskiego Domu Dziecka zginął w Treblince, oraz Pomnik Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o zniszczeniach na Cmentarzu Powązkowskim po przejściu czerwcowej nawałnicy:

PAP/kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polak z Anglii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2017 23:11 ~Polak z Anglii


  Czy istnieje internetowa petycja, aby powstrzymać to marnowanie publicznych pieniędzy? Jeśli nie, czy ktoś może zacząć?

 • juigy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 17:23 ~juigy

  a nam podatki podnoszą darmozjady z PIS

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2017 03:01 ~adam

  Stare Powązki i inne historyczne cmentarze się sypią, a oni podejmują takie decyzje... Nie chodzi tu o antysemityzm, ale ten cmentarz ma mnóstwo naprawdę bogatych darczyńców i sobie poradzi.

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 18:17 ~Edek

  Kto rządzi w tym kraju?

 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 18:04 ~wwww


  Sebek~Sebek

  zamiast pchać kasę która będzie zmarnowana na trupy - może najpierw pomóc żywym ???
  kubat~kubat

  Czy to znaczy że Ty zamiast dbać o groby swoich Antenatów wydajesz kasę w "Macdonaldzie". Żałosny jesteś.

  Ale dlaczego mamy dbać o cudzych antenatów?

 • abcdef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:37 ~abcdef

  Tych 416 niech emigruje do Izraela i zasiada w Knesecie.
  A na Powązki to co roku trzeba pieniądze żebrać, bo parlament nie jest łaskaw.
  Można by jeszcze to dosadnie opisać.

 • Wuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:15 ~Wuj

  Chyba sporo potomków w sejmie że taka ustawa.
  Żyli tu i żyją ale co my Polacy z tego mieliśmy i mamy, a Powązki nie zasługują na taki szacunek i uwagę.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:48 ~Adam

  zwolnić wszystkich posłów i do paki z nimi, ja będę rządzić !!! zostane królem !

 • Bajka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:35 ~Bajka

  judek~judek

  tylko 100? żądam miliard.


  Posslom sie porypalo.. może dwa miliony ale z konta partii, która za tym głosuje. Czy nie mamy naszych cmentarzy do uporządkowania, rodziny płaca, ludzie żebrają jak świateczna orkiestra 1 listopada a lekką reka daje sie 100 tyś zl , niech diSPOR ŻYDOWSKA ZAPŁACI JEST BOGata , doi od nas

 • lizzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:18 ~lizzie

  to chyba zart??? 100 mln na cmentarz? rozumiem ze zywi juz niczego nie potrzebuja

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Te puzzle kogoś przerosły. "Rozebrał kostkę i nie potrafił jej ułożyć"

Nietypowy widok zastał jeden z naszych czytelników na ulicy Radzymińskiej. Biały pas wyznaczający miejsca parkingowe urywa się w specyficzny sposób, a fragmenty... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »