Informacje

25.11.2015 16:20 urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia

100 milionów litrów ścieków trafiło do Wisły

SERWISY:

Nawet 100 milionów litrów nieoczyszczonych ścieków wpuszczono do Wisły w samym centrum Warszawy. Jednak odpowiedzialni za tę decyzję urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia i przekonują, że stolica jest miastem ekologicznym. Sprawą zajęli się reporterzy programu  "UWAGA!" TVN.

- Całą wodą płynął syf, typowe szambo! Woda bardzo śmierdziała. Dla mnie było oczywiste, że któryś z kolektorów puszcza do Wisły ściek – opowiada Michał Konopka, wędkarz, który od kilkunastu lat pływa po Wiśle i zgłosił sprawę mediom.

ZAJĘŁO SIĘ NIĄ DZIENNIKARZE
TVN UWAGA:

>>>Więcej na Uwaga.tvn.pl<<<

Mężczyzna we wtorek znów wypłynął na Wisłę, tym razem w towarzystwie reportera "UWAGI!". Rzeką spływała… prezerwatywa.  – W weekend takie rzeczy płynęły w mega skali. Teraz to są pozostałości, ale odór wciąż czuć – mówił pan Michał.

Dziennikarze, nie zdradzając swojego zawodu, zadzwonili do warszawskich wodociągów:– Co się stało, że kolektorem wyciekają do Wisły nieoczyszczone ścieki? To jakaś awaria? – zapytali.  - Trzeba kanalizację przebudować. Ścieki zrzucamy prosto do Wisły – usłyszeli. - Ścieki do Wisły?! Tak można? – drążyli.  - Tak. Ochrona środowiska wie o tym i akceptuje, z tego wniosek, że można – odpowiedział ich rozmówca.

By miasto było "bardziej ekologiczne"

Z woda nabraną z kolektora wylotowego reporterzy pojechali do siedziby warszawskich wodociągów. Ich rzecznik, Roman Bugaj, również przyznał, że nieoczyszczone ścieki wpuszczano wprost do rzeki. – To się działo przez pięć dni i ma związek z budową kolektora Burakowskiego na północy Warszawy. Wszystkie instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska były o tym powiadomione. Ta inwestycja jest po to, by Warszawa jeszcze bardziej stała się miastem ekologicznym – mówił rzecznik.

Wodociągowcy twierdzą, że na czas budowy nie było możliwości przetrzymywania ścieków w ewentualnych zbiornikach zastępczych.  – Nie ma technicznej możliwości zmagazynowania tych ścieków. W ciągu doby to jest potężna ilość! Objętość dwóch dużych statków! – mówił obrazowo Roman Bugaj.

Mimo wszystko, rzecznik zapewnił, że woda z kranu w stolicy nadal jest zdatna do picia – samo miasto zachęca do tego warszawiaków.  – Tak. Ta woda jest bezpieczna i zdatna do spożycia – twierdził.

Nie był w stanie jasno wytłumaczyć się z tego, że wodociągi prowadzą dla uczniów edukacyjny program pod nazwą "Z Wisły do Wisły, podróże z Kropelkiem" - w ramach, którego przekonują młodych ludzi, że należy dbać o środowisko - a jednocześnie same wpuszczają nieoczyszczone ścieki do Wisły.  – Nie mieliśmy innej możliwości – upierał się Bugaj.

Wisła jak prywatny ściek

Sprawą zaniepokoili się ekolodzy i eksperci. – Sytuacja jest żenująca. Miasto, które się ubiega o tytuł zielonej stolicy Europy, traktuje Wisłę, jako swój prywatny ściek – komentował Maciej Józefowicz z Zielonych.

Kolejne wiadro wody dziennikarze zawieźli do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Jej przedstawiciele nie ukrywali, że nie są entuzjastami decyzji miasta o wpuszczeniu do Wisły ścieków. Jednak rozwijać tematu nie chcieli. – Nie mogę sobie pozwolić na prywatną opinię – mówił dyplomatycznie Miłosz Jarzyński. W WIOŚ obiecano nam, że woda z kolektora zostanie jak najszybciej przebadana. Rozmawiać nie chcieli przedstawiciele miasta.

Tymczasem eksperci nie mieli wątpliwości, że urzędnicy popełnili błąd. - Odprowadzenie nieoczyszczonych ścieków do rzeki czy jeziora powoduje pogorszenie stanu ekosystemu i jest zabronione prawem. Przebudowa kolektora była dawno zaprojektowana. Jeśli wymusiła konieczność odprowadzenia ścieków, to znaczy, że ten projekt był zły. Powinien był przewidywać, co w tym czasie zrobić ze ściekami: albo gromadzić albo odprowadzać w tak minimalnym natężeniu, żeby to nie szkodziło – mówił hydrolog, dr inż. Jan Żelaziński. I podkreślał: – Jeśli wędkarz zauważył, że rzeką płyną ścieki to znaczy, że ewidentnie pogorszył się stan ekosystemu wodnego.

Rzecznik wodociągów nie chciał zabrać ze sobą wiadra z wodą, które przywieźli mu dziennikarze. Nie odpowiadał, czy to, dlatego że woda była cuchnąca. – Ta woda trafi tam, gdzie powinna: do oczyszczalni ścieków Czajka – stwierdził w końcu, po czym wylał wodę z wiadra… wprost do toalety.

"Jeden z ostatnich etapów"

Po publikacji tekstu do sprawy odniósł się także ratusz. - Należy pamiętać, ze przed końcem 2012 roku, kiedy uruchomiliśmy najnowocześniejszą oczyszczalnię w Europie, czyli Czajkę, prawie wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiały do rzeki bezpośrednio nieoczyszczone. Przez to Warszawa była ostatnią stolicą europejską, która wpuszczała ścieki bez oczyszczania do rzeki - informuje Bartosz Milczarczyk, rzecznik, ratusza.

- Dzięki budowie Czajki i całego systemu przesyłowego, możemy oczyszczać wszystkie ścieki i zapomnieć o tym problemie. Jednym z ostatnich etapów było ukończenie kolektora Burakowskiego, trzeba było przepiąć ze starego i przekierować te ścieki do nowej instalacji, a na to potrzebne było kilka dni i nie dało się uniknąć spuszczanie z tego fragmentu ścieków do Wisły. Nie było alternatywy, żeby ich nie spuścić do Wisły. Oczywiście MPWiK odpowiednią karę środowiskową zapłaci - dodaje.

I zaznacza: - Dzięki tym inwestycjom Warszawa raz na zawsze zapomni o spuszczaniu nieoczyszczonych ścieków do rzeki.

jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kot999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2015 18:39 ~kot999

  Czy poniosą konsekwencje władze Warszawy?
  Nie ,nie !
  U.E nakazała mówić o ekologii to się mówi . Robi się zaś jak się komu chce i podoba !!!

 • Aardvaark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2015 11:46 ~Aardvaark

  Luke~Luke

  PRZERAŻAJĄCE !!!!!!!!!!! I TO SIĘ NAZYWA EKOLOGIA WEDŁUG PO. STO MILIONÓW LITRÓW TO WIELKOŚĆ NIEWYOBRAŻALNA , WISŁA JEST TERAZ SYFEM TOTALNYM !!!

  100Ml to 100.000 m³. Jeśli zrzucano to przez 5 dni, to w ciągu sekundy do Wisły trafiało 0,23m³ ścieków, Przy średnim przepływie Wisły w Warszawie wynoszącym 600 m³/s to chyba nie tak dużo, nie?

 • michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 23:24 ~michu

  Nie znam sprawy ale tez uważam, że to szukanie dziury w całym. Artykuł wyraźnie zawiera informację, że do 2012 roku ścieki były odprowadzane do rzeki, więc co robic aferę z paru dni? A kto miał te ścieki przyjąć?! A jak warszawskie wysypiska chce sie organizować pod Warszawą np. w Michałowie to jest OK?

 • Luke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 22:37 ~Luke

  PRZERAŻAJĄCE !!!!!!!!!!! I TO SIĘ NAZYWA EKOLOGIA WEDŁUG PO. STO MILIONÓW LITRÓW TO WIELKOŚĆ NIEWYOBRAŻALNA , WISŁA JEST TERAZ SYFEM TOTALNYM !!!

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 14:09 ~Marian

  Jerry~Jerry

  A kiedy urzędnicy nie przyznali sobie racji?


  Metrem się zachwycała.

 • racjo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 11:10 ~racjo

  Pomimo tej kompromitacji Zarząd MPWiK oraz urzędnicy miejscy dostaną parę tys. zł nagród. To miasto zapłaci karę, a nie urzędnicy. Każdy z mieszkańców Warszawy, wszystkim wzrośnie opłata za wodę i ścieki.

 • koncki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 11:04 ~koncki

  To jest kawałek większej całości. Dodajmy do tego most w planach z pomysłem aby zajeździć Żoliborz, dodajmy dziwne przetargi na gospodarowanie odpadami w mieście, dodajmy do tego kompostownię na Bielanach, dodajmy do tego 2 skłądy Paliw w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, dodajmy do tego plany rozwoju składowiska i kompostowni BYŚ w okolicachWólczyńskiej. To jedna wielka banda , która twierdzi że wszystko robi w naszym imieniu i dla naszego dobra. Chamstwo, które im szybciej pogonimy z Warszawy tym lepeij

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 11:01 ~bbb

  A jak Czyste Radiow pisze im mówi od prawie 3 lat że ekologiczni bandyci w Ratuszu powinni się wytłumaczyć ze swych wątpliwych decyzji to nie było chętnych żeby wspierać. To nie koniec. Wisła jest szambem. A ponadto na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego ta sama ekipa uzytkuje i rozbudowuje prymitywna kompostownie, wznowiła uzytkowanie górki śmieciowej. Wody dawno mają V klasę czystości, do kanalizacji miejskiej trafiaja odcieki o przekroczonych normach HZT nawet kilkukrotnie. Mówimy, piszemy, protestujemy i słyszymy _ rozrabiacze z Bielan co tanio kupili domy przy wysypisku. To teraz mamy dowód że to jest norma w działniu pani Przezydenyt i tej chorej ekipy. Jak słysze że Warszawa ma bjakieś aspiracje w dziedzinie eko to śmiech rozpaczy mnie ogarnia.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 09:22 ~Normalny

  Zamiast mostu dla pieszych trzeba zbudować następną oczyszczalnię !!!!!!!

 • Kuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2015 08:50 ~Kuba

  Kiedy to było nagrywane?
  Przed czy po wyborach?
  Co wtedy robiła prezydent warszawy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »