Informacje

24.05.2011 06:43 Nowe składy dla SKM

100-metrowe Elfy
szykują dla Warszawy

SERWISY:

Nowoczesne zawieszenie, klimatyzacja, 160 km na liczniku i ponad 100 metrów długości – pierwszy z 13 Elfów zamówionych w Bydgoskiej fabryce PESY jest już gotowy. Do połowy września 13 takich składów zasili tabor Szybkiej Kolei Miejskiej.

- To jest nowa jakość – zachwala dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta. – Te pociągi mają zupełnie nowe, lepiej amortyzowane wózki, dzięki którym podróż będzie bardzo komfortowa. Mają też dużo lepsze parametry przyśpieszenia niż używane obecnie pociągi, dzięki czemu pasażerowie szybciej dojadą na miejsce – dodaje.

Najpierw Legionowo..

.

 Pierwsze cztery pociągi dotrą do stolicy już w czerwcu, jednak na trasy wyjadą dopiero po wakacjach. Najpierw będą musiały przejść testy.

– To pierwsza seria tego typu Elfów. Do Warszawy trafią najdłuższe w Polsce sześciowagonowe składy. Różnią się od dotychczasowo produkowanych m.in. napędem, który jest rozłożony na wszystkie wózki, a nie tylko na przód i tył – tłumaczy Jerzy Berg z PESY.

Pierwsze będą przez jakiś czas obsługiwały głównie linię S9 do Legionowa. Ratusz jednak zakupił pociągi w innym celu.

...potem lotnisko

Szybka Kolej Miejska potrzebowała pociągów do obsługi lotniska Chopina. Już w grudniu Elfy miały wozić pasażerów z Okęcia do centrum. Ale otwarcie tej linii się opóźnia.

- Połączenie z  Terminalem 2 będzie czynne dopiero na przełomie lutego i marca. Dopiero wtedy będziemy mogli skierować tam Elfy – tłumaczy Leszek Walczak, prezes SKM.

Skąd opóźnienie? Według wykonawcy powodów jest kilka - To m.in. niezinwentaryzowane fragmenty fortu Zbarż, które musiały czekać, aż konserwator zabytków zgodzi się na ich rozbiórkę. Okazało się też, że grunt w wielu miejscach jest skażony substancjami ropopochodnymi. Poza tym były problemy z koordynacją prac z wykonawcami sąsiednich inwestycji drogowych: Trasy N-S i wiaduktu przy ul. 17 Stycznia - mówił w "Gazecie Stołecznej" Mateusz Gdowski, rzecznik firmy Bilfinger Berger.

Docelowo powstaną dwie linie: S3 kursująca z lotniska Chopina do Sulejówka linią średnicową i linia S4 z lotniska do Legionowa przez Dworzec Centralny. Zniknie linia S2, której pociągi aktualnie kursują z Dworca Zachodniego do Sulejówka. W obu  przypadkach podróż z Okęcia do centrum ma zająć około 20 minut.

Klimatyzowane składy

Pociągi PESY będą znacznie różnić się od dotychczasowych składów 14WE i 19WE wyprodukowanych w nowosądeckim Newagu. Przede wszystkim będą najdłuższymi (mierzą ponad 100 metrów) pociągami całkowicie jednoprzestrzennymi. W środku znajdzą się 274 miejsca siedzące (ustawione w większości równolegle do kierunku jazdy), a skład będzie mógł w sumie pomieścić ponad 900 osób.

Podobne pociągi, ale składające się z czterech wagonów zamówiły też Koleje Mazowieckie. 16 składów ma zasilić tabor KM do końca roku.

Maciej Czerski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2011 16:50 ~tubylec

  Jutro inauguracyjny przejazd Elfa z Warszawy Wschodniej do Warszawy Zachodniej. Odjazd godz. 10:15

 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 11:06 ~Warszawianin

  Powstanie linia S-3 i S-4, a co z innymi liniami? Miało powstać ich jeszcze więcej.

 • p[

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 19:02 ~p[

  @warszawska syrenka
  Niestety na tym forum wiele osob nie czyta ze zrozumienieniem. Nawet odpowiedzi na poziomie nie gwarantują właściwej oceny problemu.Pozdrawiam i w pełni popieram.

 • WARSZAWSKA Syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 18:11 ~WARSZAWSKA Syrenka

  Drogi Pawle.
  Jesteś kolejnym biednym, zakompleksionym człowieczkiem. W moim wpisie nie wspomniałam nic o rejestracjach samochodów jeżdżących po Warszawie. Nie wspomniałam też nic na temat kto jest lepszy, czy gorszy. Ale widocznie niektórzy swoje kompleksy i żale muszą przedstawić całemu światu. A osobiście wolałabym żeby stolicą Polski było jakiekolwiek inne miasto. Może wtedy mniej byłoby tu frustratów wylewających jad publicznie.
  PS.Pawełku czytanie ze zrozumieniem jest niezwykłą zaletą, ale jakże rzadką. Jeżeli z mojego wpisu wywnioskowałeś aż tyle to szczerze gratuluję, albo współczuję.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 07:11 ~Paweł

  do WARSZAWSKA syrenka: to właśnie wy się unosicie jako pierwsi na forach, właśnie wypisując na chama teksty typu słoiki, LLU, przyjezdni itd. to , że jesteś z 4 pokolenia warszawianką to co? Jakie to ma znaczenie? jakie masz z tego względu ułatwienia w życiu? Ludzie Ci schodzą z drogi? dostajesz pracę bez procesu rekrutacyjnego? zarabiasz 2 razy tyle w związku z tym? NIE!! To, że jesteś z 4 czy 10 pokolenia nie ma żadnego znaczenia, żadnego. Nie ujmując nikomu, ale to tylko źle działa na twoje ego. Ja mogę być np. poznaniakiem z 5 pokolenia ale i tak powiesz, że ty jesteś lepsza, mądrzejsza i masz większe powody do dumy, a nie prawda, Warszawa jest to zwykłe miasto jak każde, mające specjalny status ze względu na to że jest stolicą, a jest nią stosunkowo niedawno więc te twoje pokolenia zapewne się nie unosiły tak jak ty bo nie mieli powodów, zapewniam, że byli normalni. Ja wiem, że na forach niemoty które wypisują bez powodu różne głupoty typu LLU, słoik itd. to są niby warszawiaki którzy się zameldowali w warszawie i udają szlachtę. Ja nie mam kompleksów w związku ze swoim pochodzeniem, ponieważ pochodzę z rejonu Polski który jest w kręgu zainteresowania każdego Polaka, i tak samo u mnie większość domów, mieszkań w atrakcyjnych rejonach kupują właśnie warszawiaki z tą różnicą , że tam ludzie ich przywitają z pełnym szacunkiem, mimo że mają wtedy status przyjezdnych i słoików - w innych rejonach Polski tak się nie traktuje drugiego człowieka. Zresztą tak jak mówiłem Olsztyn, Poznań, Gdańsk są to takie same miasta jak Warszawa, z tym, że Warszawa jest stolicą więc nie można czuć się wyżej od innych tylko ze względu na miasto. Pozdrawiam i życzę wszystkim warszawiakom i tym niby-warszawiakom aby nie załatwili się własną bronią , bo zawsze wszyscy przyjezdni mogą zacząć płacić podatki na Kraków.

 • ~ lenin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2011 00:03 ~~ lenin

  chyba tylko 130 km/h, ale daj bóg i 200 km/h..... z żaglem......

 • Oddajcie nam TVN Warszawa!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 22:31 ~Oddajcie…

  ŻW zbiera informacje od informatorów z PiSu, stąd te rozbieżności...

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 18:39 ~ciekawy

  Napisane jest że linia S3 będzie pomiędzy Lotniskiem Chopina a Sulejówkiem, tymczasem na stronie Życia Warszawy napisane jest że linia S3 pojedzie nie do Sulejówka ale do Otwocka ...
  No to chyba niezła rozbieżność ...
  Ciekawe skąd reporterzy TVN i ŻW czerpią swoje informacje ...

 • WARSZAWSKA Syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 17:55 ~WARSZAWSKA Syrenka

  Drogi Michale.
  Przykro mi, że masz aż tyle kompleksów związanych z miejscem twojego urodzenia (którym najwyraźniej nie jest Warszawa). To bardzo smutne, że swoje żale do życia musisz wylewać w internecie. Widocznie w realu nikt nie chce cię już słuchać.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Warszawianka (w 4 pokoleniu).
  PS. Mnie też denerwują niby-warszawiacy pętający się po Moim Mieście i obrażający gości Warszawy.

 • Ursynów/Piaseczno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 17:53 ~Ursynów/Piaseczno

  SKM-KĄ DOJEDZIE SIĘ NA PIASECZNO !

  bravo

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »