Informacje

08.01.2018 21:38 "Stany Zjednoczone pierwsze uznały Polskę"

100-lecie orędzia Wilsona. Ambasador przekazał pamiątkową tablicę

SERWISY:


- Stany Zjednoczone i Polskę wiążą obecnie najbliższe w historii związki gospodarcze i wojskowe - powiedział ambasador Paul Jones podczas uroczystości upamiętniającej setną rocznicę wygłoszenia przez prezydenta Wilsona orędzia, w którym wezwał do uznania niepodległości Polski.

- Dzisiaj obchodzimy bardzo ważny dzień w historii RP i USA - powiedział ambasador USA w Polsce Paul Jones podczas uroczystości upamiętniającej setną rocznicę orędzia prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. W imprezie zorganizowanej w żoliborskim Forcie Sokolnickiego wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Centralną częścią wydarzenia było przekazanie przez Jonesa na ręce wiceprezydent stolicy Renacie Kaznowskiej tablicy upamiętniającej rolę prezydenta Wilsona w staraniach o niepodległość polskiego państwa.

Wizja Wilsona i Paderewskiego

Ambasador przypomniał, że dokładnie 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, 10 miesięcy przed zakończeniem I wojny światowej, prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi w orędziu program pokojowy, zawierający zasady powojennego ładu. Program, nazywany Czternastoma Punktami Wilsona, w punkcie 13. dotyczył utworzenia niepodległej Polski. - Zakładał on, że Polska powinna ponownie pojawić się na mapie świata, jako państwo niepodległe i wolne - dodał ambasador.

Jak mówił Jones, zaangażowanie prezydenta Wilsona w sprawę niepodległości Polski związane było z jego przyjaźnią z Ignacym Paderewskim. Po przemówieniu Wilsona tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia wstąpiło do tworzonej we Francji armii generała Hallera. USA były pierwszym państwem, które uznało niepodległość Polski. Polska uhonorowała prezydenta Wilsona na wiele sposobów m.in. nadając jego imię placowi na stołecznym Żoliborzu, niedaleko miejsca, gdzie odbyła się poniedziałkowa uroczystość.

Przyjaźń polsko-amerykańska

- Obecnie nasze kraje spełniają wizję Wilsona i Paderewskiego o przyjaźni pomiędzy Polską i USA. Wiążą nas najbliższe w historii związki gospodarcze i wojskowe - podkreślił Jones.

"100 lat razem. Ludzie, historia, przyszłość" - pod takim tytułem ambasada USA w Polsce świętuje stulecie polskiej niepodległości oraz setną rocznicę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między USA a Polską. 6 grudnia dyplomaci amerykańscy rozpoczęli podróż po całej Polsce - mają odwiedzić każde województwo, w sumie 100 miast. Na każdym ze spotkań amerykańscy dyplomaci podsumują minione sto lat relacji polsko-amerykańskich.

Na wagę przyjaźni między dwoma narodami zwrócił uwagę również prezydent Andrzej Duda w upublicznionej w poniedziałek, okolicznościowej depeszy do prezydenta USA Donalda Trumpa, podkreślając, że ta data "ma dla nas wymiar symboliczny" w kontekście obchodzonej w tym roku rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Przez wszystkich Polaków, wtedy i dziś, deklaracja ta (Wilsona - red.) traktowana jest jako ważne wydarzenie na drodze Polski do odzyskania suwerenności po 123 latach niewoli" - zaznaczył prezydent Duda. Wskazał, że koncepcja Wilsona "opierała się na bliskich naszym Narodom wartościach – równości małych i wielkich państw oraz ich niepodważalnym prawie do wolności i samostanowienia". Prezydent Duda dodał, że polsko-amerykańska przyjaźń trwa do dziś.

W uznaniu Order Orła Białego

13. punkt orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona z 8 stycznia 1918 roku brzmiał: "Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które winno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność niezaprzeczalnie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym".

W orędziu znalazło się również wezwanie do m.in. jawnego zawierania traktatów pokojowych i nie zawierania tajnych porozumień międzynarodowych, zupełnej wolności żeglugi na morzu, zniesienia barier gospodarczych, swobodnego, szczerego i bezstronnego załatwiania wszystkich pretensji kolonialnych oraz otworzenia powszechnego zrzeszenia narodów na postawie szczegółowych umów celem udzielenia wszystkim państwom wzajemnych gwarancji niezawisłości politycznej i całości terytorialnej.

Prezydent Wilson w 1919 r. otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, a w 1922 r. władze polskie przyznały mu Order Orła Białego.

PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick Carter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2018 19:49 ~Nick Carter

  Co nie zmienia faktu, że dalej potrzebujemy wlepki na wjazd do USA za jedyne 592 zł + koszt wykonania koniecznych fotografii. Moim skromnym zdaniem, nasze stosunki są niezmiennie wspaniałe.

 • Huck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2018 09:59 ~Huck  michel40michel40

  Pierwszym krajem, który uznał niepodległą Polskie była Turcja.
  hist~hist

  Turcja nigdy nie uznała rozbiorów
  piotr~piotr


  i dlatego wspieram ich jedząc kiebaby..

  Smacznego. Tylko tak naprawdę nie wiesz, co w tych "kiebabach" się znajduje.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2018 07:50 ~piotr


  michel40michel40

  Pierwszym krajem, który uznał niepodległą Polskie była Turcja.
  hist~hist

  Turcja nigdy nie uznała rozbiorów


  i dlatego wspieram ich jedząc kiebaby..

 • hist

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 22:54 ~hist

  michel40michel40

  Pierwszym krajem, który uznał niepodległą Polskie była Turcja.

  Turcja nigdy nie uznała rozbiorów

 • Rico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 22:51 ~Rico

  Wg wikipedii, pierwszym państwem, które uznało niepodległą Polskę, były Niemcy:

  "Natomiast jako pierwsze istnienie niepodległego państwa polskiego uznały 20 listopada 1918 r. Niemcy, jednak już 15 grudnia 1918 roku Polska zerwała z tym państwem stosunki dyplomatyczne."

  https://pl.wikipedia.org/wiki/II_Rzeczpospolita#Uznanie_mi%C4%99dzynarodowe

  Miło by było, gdyby ktoś weryfikował tę dyplomatyczną wazelinę.

 • michel40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 22:27 michel40

  Pierwszym krajem, który uznał niepodległą Polskie była Turcja.

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2018 22:01 ~zdzichkom1

  a tablicę z teheranu jak prezydent usa sprzedaje polskę stalinowi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »