Informacje

30.03.2016 16:15 Kontrolerzy muszą znać języki obce

100 000 kontroli miesięcznie.
ZTM bierze się za gapowiczów

SERWISY:

Ostrą walkę z jeżdżeniem na gapę zapowiada Zarząd Transportu Miejskiego. Ma być więcej kontroli i więcej kontrolerów. Tych ostatnich zatrudniać będzie zewnętrzna firma, wybrana w przetargu.

Kontrolerzy będą sprawdzać bilety w pojazdach ZTM przez siedem dni w tygodniu, zarówno w pierwszej, jak i w drugiej strefie biletowej. W dni robocze będzie ich co najmniej 20, a w soboty, niedzielę i święta co najmniej ośmiu. Każdego miesiąca będą musieli wykonać co najmniej 100 tys. kontroli.

- Każdy przed rozpoczęciem pracy zostanie dokładnie przeegzaminowany ze znajomości taryfy biletowej, regulaminu przewozów, ale też z postępowania w sytuacjach zdarzających się w pojazdach komunikacji miejskiej, np. prowokowania ze strony pasażerów - zapowiedział dyrektor pionu handlowego Grzegorz Dziemieszczyk.

Obowiązkowe języki obce

- Taki egzamin będzie w teorii, natomiast później, przed dopuszczeniem do samodzielnej pracy w terenie, będzie jeszcze prawdopodobnie osiem, być więcej godzin dodatkowej pracy z naszymi, doświadczonymi kontrolerami. I dopiero ich ocena pozwoli na wystawienie certyfikatu do samodzielnej pracy - wyjaśnił.

Kontrolerzy będą musieli wykazać się minimum średnim wykształceniem oraz znajomością języków obcych - angielskiego lub rosyjskiego.

Przy wyborze najkorzystniejszej oferty głównym czynnikiem będzie cena za świadczone usługi, ale ZTM będzie chciał, by jak najwięcej pracowników było zatrudnionych na etat.

"ZTM bierze pełną odpowiedzialność"

Dyrektor ZTM Wiesław Witek podkreślił, że pracując nad nowym przetargiem zarząd bierze pełną odpowiedzialność za jakość pracy kontrolerów. ZTM weźmie też na siebie windykację kar. Witek dodał, że zatrudnienie nowych kontrolerów ma służyć uszczelnieniu systemu biletowego w mieście.

Obecnie ZTM ma 68 kontrolerów etatowych i ok. 60 osób zatrudnionych na umowę zlecenie. Dodatkowo 76 pracowników SKM zostało przeszkolonych w zakresie kontroli biletów. - Firma wybrana w przetargu zacznie pracować na przełomie sierpnia i września 2016 roku - przewiduje ZTM.

Bez biletów jeździ ok. 5 proc. kontrolowanych pasażerów.

Nowy punkt informacyjny na Centralnym

Na środowym spotkaniu przedstawiciele ZTM poinformowali również, że 1 kwietnia zostanie uruchomiony nowy Punkt Obsługi Pasażerów na Dworcu Centralnym. Będzie znajdował się w hali głównej i będzie otwarty przez siedem dni w tygodniu, od 6 do 22.

Oprócz tego ZTM chce na stacji metra Centrum stworzyć jeden duży POP zamiast obecnych dwóch mniejszych, których wykorzystanie jest nierównomierne. Zarząd chce też otworzyć dwa kolejne POP-y przy Metrze Politechnika i Metrze Wilanowska.

- W 2015 r. wpływy z wszystkich POP-ów wyniosły 65 mln zł - poinformował Witek.

Ponadto ZTM poinformował, że od 2 kwietnia ponownie rusza linia autobusowa 800, którą będzie można dojechać do muzeum w Palmirach i Kampinoskiego Parku Narodowego. Ta linia okresowa będzie jeździła w soboty, niedziele i święta (a także 2 i 27 maja) do 30 października. Autobusy będą wyjeżdżały co półtorej godziny ze stacji metra Młociny.

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gratulacje dla obu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2016 10:38 ~Gratulacje dla obu
  reb~reb

  po co kanar, wystarczy wpuszczać wszystkich do autobusu przednim wejściem, kierowca sprawdza bądź sprzedaje bilet i 99% gapowicze wyeliminowani.
  wawa77~wawa77

  Np. w UK się to sprawdza.
  Gratulacje dla obu~Gratulacje dla obu

  No tak...Metro Służew i 150 osób wchodzi jednymi drzwiami,jeszcze szukają po torebkach i kieszeniach biletów,kto nie może znaleźć tył zwrot i wszyscy stoja karnie w kolejce,kolejka autobusów 3 kilometry. Odjazd z przystanku za pół godziny.
  odrobinadobrejwoli~odrobinadobrejwoli

  Też błysnąłeś. Gdzie indziej się dało w Polsce nie można. Tak samo z kierowcami - w Polsce się zapie....la i ignoruje przpisy, ale jak już Polak za granicę pojedzie to potulny jak baranek. Można??? Można.

  Co byś nie wymyślił u nas to nie przejdzie, więc możesz sobie darować te "można?"

 • asdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 21:27 ~asdfg

  Przypominam:

  SKM - koszty funkcjonowania ponad 200mln zł rocznie
  SKM - liczba przewiezionych pasażerów rocznie to tylko kilkanaście mln (niekiedy nieco więcej)

  Metro - koszty funkcjonowania ponad 200mln zł rocznie,
  ale liczba przewiezionych pasażerów to już ponad 800mln rocznie.

  To pokazuje jak nieefektywna kosztowo jest SKM.
  Warszawa do tego dopłaca.
  Czyli Ty i Twoje podatki na to idą.
  Płacisz też drożej za bilety.

  SKM to droga fanaberia służąca dowozowi do pracy ludzi, którzy nie płacą podatków w Warszawie.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 19:35 ~Anka

  Dlaczego w ogole sa bilety i czemu tak drogie? Za malo podatkow placimy? Inne miasta jakos daja rade z darmowa komunikacja.

 • abs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 15:29 ~abs

  to że sie bierze to i dobrze, ale co ze ściągalnością nałożonych kar jak z tym poradzi sobie ZTM

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 15:06 ~gosc

  jakos 3 razy mialam bilet 3 razy dostalam mandat teraz wole jezdzic bez biletu i raz na 3 lata zaplacic mandat....

 • odrobinadobrejwoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 13:41 ~odrobinadobrejwoli  reb~reb

  po co kanar, wystarczy wpuszczać wszystkich do autobusu przednim wejściem, kierowca sprawdza bądź sprzedaje bilet i 99% gapowicze wyeliminowani.
  wawa77~wawa77

  Np. w UK się to sprawdza.
  Gratulacje dla obu~Gratulacje dla obu

  No tak...Metro Służew i 150 osób wchodzi jednymi drzwiami,jeszcze szukają po torebkach i kieszeniach biletów,kto nie może znaleźć tył zwrot i wszyscy stoja karnie w kolejce,kolejka autobusów 3 kilometry. Odjazd z przystanku za pół godziny.

  Też błysnąłeś. Gdzie indziej się dało w Polsce nie można. Tak samo z kierowcami - w Polsce się zapie....la i ignoruje przpisy, ale jak już Polak za granicę pojedzie to potulny jak baranek. Można??? Można.

 • Waaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 13:03 ~Waaaa


  WAW~WAW

  Niech się ZTM weźmie za punktualność najpierw!! 5 min. spóźnienia, 10 min. spóźnienia, 2 minuty za wcześnie (179). Albo w ogóle nie przyjeżdża (503). A tu jak to w PL - karać, karać a od siebie to nie łaska. A już styl jazdy niektórych mistrzów kierownicy w czapkach... zgroza. lata się po kabinie jak worek kartofli...
  jak kto woli~jak kto woli

  Tak jest uprzywilejować te autobusy,sygnał i bomba,albo niech kupią latające.
  uuuu, urażony kieryka się odezwał.... są miasta bardziej zakorkowane a komunikacja jest punktualna. tylko trzeba chcieć, a nie lać na robotę, pól godziny nie ma żadnego a potem trzy naraz...

 • Moni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 12:07 ~Moni

  wawa2~wawa2

  W Moskwie rozwiązano problem: wchodzi się przednimi drzwiami, za stanowiskiem kierowcy jest bramka którą otwiera się biletem. Idealne rozwiązanie dla słoików wszak kto bardziej jak oni znają rzeczywistość wsiadania do Autosana z "klamki".


  Nie tylko w Moskwie.
  Ale nie u nas, bo wsiadanie do autobusu, kiedy na przystanku stoi 20 osób trwałoby wieczność...

 • PO_upadku koryta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 11:00 ~PO_upadku koryta

  akcja kanarowa: by żyło się lepiej POcwaniakom, na nowe fury, garnitury pazury i "piórka" .... no ikanar ma ze 20 z każdego upolowanego biedaczyny.

 • wawa2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 10:42 ~wawa2

  Ze znajomością angielskiego i rosyjskiego to raczej się lepiej zarabia, więc ZTM będzie musiał nieco więcej zapłacić jeśli szuka takich osób na kontrolerów. Tylko po ostatniej aferze z upublicznieniem danych osobowych kanarów kto by chciał tam jeszcze pracować i narażać życie jak można nieźle zarobić nawet w call center z angielskim (a z rosyjskim to już naprawdę nieźle płacą). Artykuł jest na postrach, jeżdżę zbiorkomem dużo po Śródmieściu i od pół roku nie widziałem kanara. W Moskwie rozwiązano problem: wchodzi się przednimi drzwiami, za stanowiskiem kierowcy jest bramka którą otwiera się biletem. Idealne rozwiązanie dla słoików wszak kto bardziej jak oni znają rzeczywistość wsiadania do Autosana z "klamki".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »