Informacje

09.08.2013 20:36 inwestycje w edukacje

10 mln złotych na dodatkowe zajęcia dla dzieci

SERWISY:


Od 1 września ok. 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

W piątek prezydent odwiedziła jedno z warszawskich przedszkoli na Mokotowie, gdzie trwa akcja "Lato w mieście", dzięki której rodzice w wakacyjnym okresie mogą zostawić pod opieką swoje dzieci. Przedszkole, w którym jesteśmy, nie jest wyjątkiem - w letnich miesiącach pracuje ich aż 181 - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

1 zł za godzinę

Prezydent przypomniała, że od 1 września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa, a opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu będą niższe. - W przypadku Warszawy nie będzie to 3 złote za godzinę, tylko 1 zł za godzinę - powiedziała.

Zapowiedziała też, że od 1 września każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dodatkowych zajęć. Rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć - mówiła prezydent.

Rodzaj dodatkowych zajęć będą mogli wybrać rodzice, którzy dotychczas je opłacali. Do tej pory najczęściej były to zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, rytmiki i języka angielskiego. W ocenie ratusza, koszt zajęć dodatkowych wyniesie ok. 10 mln zł rocznie, które uda się wygospodarować dzięki nowym dopłatom do przedszkoli z budżetu państwa.

Będą nowe miejsca

Czy będą też pieniądze na dodatkowe miejsca w przedszkolach? - Na razie przekazujemy pieniądze rządowe na utrzymanie obecnych i dodatkowe zajęcia. Sukcesywnie, w miarę ich przekazywania, będą też przeznaczane na nowe miejsca w oddziałach - zapewnia Agnieszka Kłąb, z-ca rzecznika ratusza. – Na nowe miejsca przekazujemy też całyczas fundusze z budżetu miasta - dodaje.

Rozwój przedszkoli i żłobków to pierwszoplanowe zadanie gminy. Rodzice mogą wrócić do pracy, gdy wiedzą, że mają zapewnioną dobrą opiekę nad dziećmi. W związku z tym to jest nasz priorytet – zaznacza z kolei prezydent. Przekonywała też, że władze Warszawy, pod jej kierownictwem, dobrze dbają o przedszkola. Przypomniała, że od 2007 r. liczba miejsc przedszkolnych zwiększyła się w Warszawie o 13 tys. - Do końca przyszłego roku to będzie jeszcze kolejne 1750 nowych miejsc, czyli w sumie to będzie prawie 15 tys. - dodała Gronkiewicz-Waltz.

"Wydaliśmy prawie 2 mld"

Zwróciła też uwagę na inwestycje miasta w rozwój oświaty stolica przeznacza na nią 20 proc. swojego budżetu. - W ciągu całej kadencji na ten cel wydalimy prawie 2 mld zł - mówiła prezydent.

Podała też, że w Warszawie edukacją przedszkolną objętych jest ok. 97 proc. dzieci w wieku od 3 do 5 lat. To o 11 proc. więcej, niż wynosi średnia dla miast w kraju.

Zgodnie z nowelizacją, którą pod koniec czerwca podpisał prezydent, opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden złoty. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy otrzymają dotację z budżetu państwa.

Pieniądze do 2017 r.

Samorządy otrzymają pieniądze na każde dziecko niezależnie od tego, ile czasu ono spędza w przedszkolu. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5 - 6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień-grudzień 2013 r. Środki w wysokości 504 mln zł w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1 mld 560 mln zł.

Ratusz szacuje, że Warszawa otrzyma na ten cel w 2013 r. kwotę 29 mln zł, w 2014 r. - 86 mln zł, w 2015 r. - 81 mln zł, w 2016 r. - 75 mln zł, w 2017 r. - 77 mln zł.

W 2012 r. roczny koszt utrzymania jednego miejsca w warszawskim przedszkolu publicznym wyniósł ok. 10 tys. zł, dotychczas rodzice pokrywali zaledwie 10 proc. tych kosztów. Po wprowadzeniu zmian, opłaty rodziców pokryją 4 proc.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zdegustowany rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 14:05 ~zdegustowa…

  W czasie wakacji PO zafundowało rodzicom przedszkolaków niedźwiedzią przysługę poprzez nową ustawę o oświacie wprowadzającą bieda przedszkola za złotówkę, a za karę (aby zbilansować budżet) obcięło godziny psychologom, logopedom, terapeutom SI oraz innym pracownikom przedszkola, a nawet zajęcia dodatkowe, które były finansowane przez rodziców. W ten sposób wyrównano w dół poziom nauczania przedszkolnego. Dziwne to w obliczu końca kryzysu obwieszczonego przez Tuska. W Warszawie Burmistrz HGW (wice przewodnicząca partii rządzącej PO odpowiedzialnej za ten stan rzeczy) łaskawie przekazała środki z dotacji celowej na 2 zajęcia dodatkowe rytmika i gimnastyka korekcyjna, które i tak wg MENu obok plastyki i tańca znajdują się w podstawie programowej, i ich realizacja jest obowiązkiem przedszkola. Tak więc z mojego przedszkola znika taniec, angielski, karate, plastyka (za które i tak płaciłam) no chyba,że obecne Panie wychowaczynie są omnibusami we wszystkich dziedzinach grają na instrumentach, potrafia nauczać języków obcych, śpiewają, tańczą, i mają środki na wyroby plastyczne. Rodzice gotowi zapłącić stosunkowo małe środki ok 30zl miesiecznie za angielski, taniec, karate za zajęcia w przedszkolu zostali pozbawieni tej możliwości. Trudno po pracy 17-18 wozić jeszcze dziecko zajęcia dodatkowe. Ale cóż równamy standardy w dół, aby było po równo jak za komuny. W ten sposób pogłębi się jeszcze dodatkowo przepaść pomiędzy edukacja publiczną a prywatną, nie mówiąc już o gorszym starcie w porównaniu do dzieci z rozwiniętych krajów EU. To z pewnością odbije się negatywnie na konkurencyjności i innowacyjności Polski w przyszłości. W krótkim okresie czasu pozbawiło też pracy wielu nauczycieli opłacanych dobrowolnie przez rodziców. Ja już wiem na kogo nie będę głosować.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2013 17:04 ~Maria

  Teraz okazuje się, że są pieniądze, ale arkusze już są zatwierdzone i wydane wypowiedzenia nauczycielom i wpoźnym ( wg biura edukacji woźny będą pracowały tylko 6 godzin). Arkusz organizacji przedszkoli ma bardzo obcięcie godziny-

 • Rewia mody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 21:31 ~Rewia mody

  nick~nick

  Przecież do tej pory pieniędzy nie było i trzeba było podwyższać opłaty wszystkim i za wszystko. Cuda nad urną się zaczęły czy co? Kto kłamał ludziom w twarz w 2006? Kto produkuje dla Warszawy uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe? Kto siedzi w ratuszu jak w bizantyjskim dworze a wychodzi tylko pokazać nową garsonkę pod kolejnym pomnikiem? To obietnica godna tych z 2006r. Nic nie warta jak tamte wypowiedziane ludziom prosto w oczy. Już kilka miesięcy później uchwały i zarządzenia jak pięść między oczy.

  No i przed kim HGW będzie demonstrować te wszystkie kolorowe garsonki, kiedy wyleci z posady ? Pozostają jeszcze studenci, ale oni raczej wolą młodsze modelki :)

 • Kaputt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 21:27 ~Kaputt

  gffh~gffh

  cudowne skutki tego referendum :) gdyby tak Hanke przez caly czas jej kadencji trzymac na krotkiej smyczy referendum to by nam sie zylo... a tak dopiero teraz gwaltowne ruchy pod publiczke. Ale jak widac da sie tylko trzeba stolkiem HGW zatrzasc.

  Tyle, że już za późno, Hanki nic nie uratuje.

 • gffh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 14:05 ~gffh

  cudowne skutki tego referendum :) gdyby tak Hanke przez caly czas jej kadencji trzymac na krotkiej smyczy referendum to by nam sie zylo... a tak dopiero teraz gwaltowne ruchy pod publiczke. Ale jak widac da sie tylko trzeba stolkiem HGW zatrzasc.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 08:41 ~nick

  Przecież do tej pory pieniędzy nie było i trzeba było podwyższać opłaty wszystkim i za wszystko. Cuda nad urną się zaczęły czy co? Kto kłamał ludziom w twarz w 2006? Kto produkuje dla Warszawy uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe? Kto siedzi w ratuszu jak w bizantyjskim dworze a wychodzi tylko pokazać nową garsonkę pod kolejnym pomnikiem? To obietnica godna tych z 2006r. Nic nie warta jak tamte wypowiedziane ludziom prosto w oczy. Już kilka miesięcy później uchwały i zarządzenia jak pięść między oczy.

 • keks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2013 06:01 ~keks

  Na nic~Na nic

  No proszę, w obliczu referendum niekoniecznie trzeba podnosić opłaty za przedszkola, prawda, pani prezydent ? Ale to już musztarda po obiedzie, kobiecino.

  Przeciez bufet juz nie ma nic do tej oplaty skoro jest dotacja rzadowa w konkretnej kwocie. Widac, ze za przedszkole oplata moze wyniesc max 1zl/h, bo reszte doplaca rzad. A jak max to w W-wie oczywiscie ani grosza mniej, bo kabza musi byc napelniona.

 • matka_polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 23:27 ~matka_polka

  To jakiś żart? Może Pani Prezydent wypowie się w temacie zwolnień 50% kadry w żłobka i przedszkolach? Co mi po opłacie 1 zł za godzinę nadprogramowa w przedszkolu, jeśli połowa personelu musiała zostać zwolniona! Teraz jeden wychowawca zostaje z 30 dzieci i sporadyczna obecnością Pani do roznoszenie kanapek... na pytanie skierowane do dyrekcji przedszkola, dlaczego takie cięcia, przeciez jedna osoba nie da rady z taką gromada dzieci - Pani Dyrektor stwierdziła, że to polecenie z góry w ramach cięcia opłat na przedszkole...

 • sprawiedliwosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 22:34 ~sprawiedliwosc

  a co z procesem ws opłat za żlobek???? weryfikacja osób p[ozywających , nieładnie Pani Prezydent!!!!

 • Na nic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 22:26 ~Na nic

  No proszę, w obliczu referendum niekoniecznie trzeba podnosić opłaty za przedszkola, prawda, pani prezydent ? Ale to już musztarda po obiedzie, kobiecino.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »