Informacje

25.08.2014 19:15 zmieniają muzeum warszawy

10 mln zł na odnowienie kamienic Rynku Starego Miasta

SERWISY:


Rewitalizacja 11 zabytkowych kamienic na Rynku Starego Miasta w Warszawie, które są siedzibą Muzeum Warszawy, będzie dofinansowana kwotą 10 mln zł - przypomina resort kultury. Inwestycja obejmie też konserwację i digitalizację części muzealiów.

Umowę w tej sprawie podpisze w środę minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Remont za 43 mln zł

- Inwestycja będzie realizowana w obrębie historycznego obszaru Starego Miasta, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zakres rzeczowy projektu, oprócz przeprowadzenia niezbędnych prac w zabytkowych kamienicach, obejmuje również konserwację oraz digitalizację wybranych muzealiów, w tym obrazów, grafiki oraz srebra - przypomniał w komunikacie nadesłanym w poniedziałek PAP rzecznik prasowy ministerstwa kultury Maciej Babczyński.

Koszt modernizacji, konserwacji oraz digitalizacji obiektów zabytkowych siedziby Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta w Warszawie wynosi 43,6 mln zł. Dodatkowe 10 mln zł - jak już w czerwcu informował PAP wydział prasowy urzędu m.st. Warszawy - to efekt udanej procedury odwoławczej w ramach naboru wniosków do programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pieniądze na realizację projektu pochodzą również z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Centrum Wymiany wiedzy

Muzeum Warszawy - jak podał Babczyński - planuje wybudowanie nowoczesnej infrastruktury dla pracowni digitalizacji. Dzięki temu cyfrowe odwzorowania najwartościowszych zabytków mają zostać udostępnione większej liczbie odbiorców. Ponadto modernizacja placówki poprzez np. unowocześnienie miejsc, gdzie organizowane są wystawy czasowe, ma pozwolić na rozszerzenie jej oferty programowej. Przygotowywana jest także wystawa czasowa, na której będzie można obejrzeć prezentację multimedialną zabytków Islandii, a także poznać legendy wikingów islandzkich.

W poprzednich latach na remont 11 kamienic przy stołecznym Rynku Starego Miasta mieszczących Muzeum Historyczne m.st. Warszawy przeznaczono 25 mln zł. Placówka pod nową nazwą Muzeum Warszawy (zmienioną przez Radę Warszawy w kwietniu br.) i z nową wystawą główną przybliżającą historię i współczesność miasta ma wrócić na Starówkę po remoncie. W trakcie modernizacji zbiory muzeum trafią do Pałacu Kultury i Nauki. Wszystkie zbiory muzeum muszą opuścić siedzibę przy Rynku Starego Miasta do końca września 2014 r.

Nowe, zmodernizowane Muzeum Warszawy - jak zapowiadają jego przedstawiciele - ma być centrum wymiany wiedzy, myśli i spostrzeżeń o stolicy. Zajmując się dziejami Warszawy ma podejmować temat miejskości w różnych kontekstach, społecznych i kulturowych oraz w szerokiej perspektywie historycznej - od pierwszego osadnictwa po współczesność. Zakres zadań zostanie poszerzony o gromadzenie zabytków, organizowanie i prowadzenie badań w zakresie dziejów i kultury stolicy, inicjowanie i prowadzenie różnorodnych projektów dotyczących miasta.

Muzeum Warszawy zapowiada również rozwój swoich oddziałów. Wymieniane jest zwłaszcza powstające Muzeum Warszawskiej Pragi, które podobnie jak Muzeum Woli aktywnie angażuje lokalne społeczności do poznawania wspólnie historii swoich dzielnic gromadząc m.in. wspomnienia, zdjęcia, filmy czy pamiątki. Muzeum Warszawskiej Pragi ma zostać otwarte pod koniec października br., budowa jego siedziby jest obecnie w finalnej fazie.

Muzeum w ostatnich latach koncentrowało się m.in. na odnawianiu staromiejskich piwnic:


PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2014 10:38 ~nick

  Do tych remontów zmusili Waltzową mieszkańcy. W niektórych nieruchomościach wspólnoty mają większość i przegłosowują pełnomocnika miasta. Uchwalają remont i miasto MUSI sie dokladać w stosownym % do kosztów remontu. A jesli chodzi o Muzeum, to wkrotce usłyszymy o " niezwykłych dokonaniach dyrektorki". To koleżanka koleżance załatwia reklamę "dokonań". To jest dość proste. Gdzie siedzą kumple tam idzie miejska forsa i są "dokonania".

 • tomazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 13:49 ~tomazy

  Szkoda kasy ministerstwa na warszawską starówkę, już leopiej byłoby wyremontować tą w Gdańsku bo gorzej wygląda. A na dodatek musieli ją z pustaków odbudowywać bo cegły gotyckie szły do warsiawki na tamtejszą odbudowę.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 22:47 ~bolek

  Dlaczego na Rynku Starego Miasta panuje wszechogarniający chaos, bałagan i syf? Dlaczego tak mało jest tam zorganizowanej rozrywki?

 • Starsi bracia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 22:42 ~Starsi bracia

  wawa~wawa

  na muzeum żydów hgw dała najpierw 10 mln a pozniej dołożyła bez rozgłosu medialnego do 300 mln. Na Stare Miasto z rozgłosem medialnym 10 mln. Osądzcie sami, czy jest prezydentem Warszawy i Polski czy Izraela.

  Trzymaj język za zębami, bo cię okrzyczą antysemitą.

 • Rynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 22:40 ~Rynek

  zuza~zuza

  Prosimy o sprawne utworzenie Parku Kulturowego dodatkowo chroniacego obszar wpisany na Listę UNESCO, tak jak to zrobiono z miejscami wpisanymi na liste UNESCO w innych miastach.

  A przede wszystkim nie wpieprzać w stylową zabudowę nowych biurowców, jak ten na Podwalu. Pamiętamy !

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 22:15 ~wawa

  na muzeum żydów hgw dała najpierw 10 mln a pozniej dołożyła bez rozgłosu medialnego do 300 mln. Na Stare Miasto z rozgłosem medialnym 10 mln. Osądzcie sami, czy jest prezydentem Warszawy i Polski czy Izraela.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 20:56 ~zuza

  Prosimy o sprawne utworzenie Parku Kulturowego dodatkowo chroniacego obszar wpisany na Listę UNESCO, tak jak to zrobiono z miejscami wpisanymi na liste UNESCO w innych miastach.

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 20:34 ~darek

  Oby powoli całosc dzielnicy mieszkaniowej wpisanej na listę UNESCO odzyskała stan po jej odbudowie.Mieszkancy dbaja w miarę swoich mozliwości.

 • Zabytki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 20:01 ~Zabytki

  O Matko, HGW będzie " Estetyzować " rynek Starego Miasta ! Ratunku !

 • Oburzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 19:53 ~Oburzona

  Szkoda, że pieniądze znajdują się tylko na renowacje kamienic w rękach miastach (muzea, własne siedziby) a dofinansowania do remontów, które Wspólnoty Mieszkaniowe próbują przeprowadzić własnym staraniem są śmiechu warte...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »