Informacje

26.03.2016 20:53 "to miejsce symbol"

"10 kwietnia PiS nie zwoził Polaków na Krakowskie Przedmieście"

SERWISY:


- 10 kwietnia Polacy pokazali, gdzie chcą się gromadzić. Nie poszli ani pod Belweder, ani pod urząd Rady Ministrów. Przyszli tłumnie na Krakowskie Przedmieście – mówiła w "Faktach po Faktach" Elżbieta Jakubiak przekonując, że to właściwe miejsce do obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. 

Zbliża się 6. rocznica katastrofy smoleńskiej, a wraz pojawia się temat oficjalnych obchodów i pomnika. W "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 dyskutowali na ten temat Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz.

Jakubiak: to miejsce-symbol

Zdaniem byłej szefowej kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Krakowskie Przedmieście zawsze będzie związane z tragicznymi wydarzeniami z 10 kwietnia 2010 roku i jednością, która wówczas panowała. Podkreślała, że Polacy spontanicznie i tłumnie stawili się tam w dniach żałoby, dlatego dziś jest to "miejsce-symbol".

- Nikt Polaków tam nie zwoził. Ani PiS, ani kancelaria prezydenta. Stawiliśmy się tam jako obywatele, spontanicznie - mówiła.

Na pytanie, czy lepszym miejscem na obchody nie są Powązki, gdzie pochowana jest duża część ofiar katastrofy, Jakubiak odpowiedziała zdecydowanie: Powązki to miejsce, gdzie chodzimy 1 listopada. Rocznicę chcemy obchodzić w sposób symboliczny i Krakowskie Przedmieście jest najlepszym do tego miejscem.

Uznała, że to dobrze, że uroczystości rocznicowe będą miały charakter państwowy. - Pierwszy raz po sześciu latach. I odbędą się w tych miejscach, w których my jako obywatele spodziewaliśmy się, że będą odbywały się odbywały - zauważyła.

Kalisz: zawłaszczone przez PiS

Z opinią Jakubiak nie zgadzał się Ryszard Kalisz. Przyznał też otwarcie, że 10 kwietnia nie pojawi się przed Pałacem Prezydenckim. Jego zdaniem, ten dzień i to właśnie miejsce zostały "politycznie zawłaszczone przez PiS".

Jak przyznał, nie wybiera się 10 kwietnia na Krakowskie Przedmieście, a odwiedzili groby swoich przyjaciół: Jerzego Szamajdzińskiego, Jolanty Szymanek-Deresz i innych.

W czwartek Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło program oficjalnych obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tradycyjnie rozpoczną się one o godz. 8. mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci.

Po południu, o godzinie 16.50 swoje przemówienie wygłosi na Krakowskim Przedmieściu prezydent Andrzej Duda. Bezpośrednio po nim nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.

Przedstawiciele partii wystąpili już do miasta o zgodę na zgromadzenie publiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 15:17 ~Gość

  Przed ZUSem też postawcie pomnik ubogiego emeryta.

 • Stary Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 12:23 ~Stary Warszawiak

  Byłem 10 kwietnia 2010 r. na Krakowskim Przedmieściu, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Jestem jednak przeciwny obeliskom, pomnikom itp. dalszym upamiętnianiom katastrofy. Wystarczą słusznie Powązki i niestety Wawel. Teraz tylko wspomnienie w duszy, a nie cyrki i przedstawienia przed Pałacem Namiestnikowskim.

 • maurycy 1953

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 11:59 ~maurycy 1953

  Gdyby chociaż jedna komórka była sprawna wiedzialaby że Ci ludzie spotkali się tam nie dla pierwszego miernoty tylko wyrazić żal z powodu tragedii A może inaczej jeśli juz- Pod oknami jednego z winowajcow tej tragedii -można także założyć -proszę po polemizować z taką wersją

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 09:46 ~Yogi

  Zła wiadomość dla Pani Jakubiak jest taka, ze 10 kwietnia 2010 na Krakowskim Przedmieściu był rownież najgorszy sort tylko głupi ślepy szalony klincz PiS - PO rozwalił tę jedność

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2016 08:44 ~Grzegorz

  Wawel został zbezczeszczony a teraz chcą PiSiory zbezcześcić Trakt Królewski :-(

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 22:34 ~gość

  Normalny~Normalny

  Polacy składali kwiaty , modlili się w wielu miejscach Warszawy i pod ambasadami i nikt tam nie chce budować żadnych instalacji czy budowli i pomników . Największemu Polakowi w dziejach Polski - Świętemu Janowi Pawłowi II - do tej pory nikt nie postawił pomnika chociaż setki tysięcy warszawiaków zbierało się na ulicach Warszawy i nikt nie ma prawa do żadnego pomnika póki Święty Jan Paweł II nie otrzyma go .

  Przecież JP2 postawiono jeszcze za życia niejeden pomnik i nazwano niejedną ulicę...

 • olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 16:58 ~olek

  Ten pomnik na Krakowskim Przedmiesciu to bedzie prywata PIS-u.Czy pani Jakubiak walczac o postawienie pomnika chce zrekompesowac swja wine za to cosie stalo? Kobieta z takimi kwalifikacjami nadaje sie co najwyzej na soltysa wioski z ktorej pochodzi.

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 13:37 ~szakal

  Pani Jakubiak jest osobiście odpowiedzialna za bałagan w kancelarii prezydenta, który spowodował tę katastrofę. Lepiej więc, żeby nie podskakiwała.

 • bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 11:47 ~bogdan

  Pewnie że nie zwoził, wystarczyło, że rydzyk powiedział żeby tam poszli i jak na autopilocie polecieli.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 11:05 ~Normalny

  Polacy składali kwiaty , modlili się w wielu miejscach Warszawy i pod ambasadami i nikt tam nie chce budować żadnych instalacji czy budowli i pomników . Największemu Polakowi w dziejach Polski - Świętemu Janowi Pawłowi II - do tej pory nikt nie postawił pomnika chociaż setki tysięcy warszawiaków zbierało się na ulicach Warszawy i nikt nie ma prawa do żadnego pomnika póki Święty Jan Paweł II nie otrzyma go .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »