Informacje

25.08.2019 11:53 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września przemówienia trzech prezydentów na placu Piłsudskiego

SERWISY:

W niedzielę 1 września na placu Piłsudskiego w Warszawie w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Na niedzielnym briefingu prasowym Szczerski powiedział, że główne międzynarodowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będą miały miejsce w Warszawie. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12 na placu Piłsudskiego.

- Spodziewamy się obecności 40 delegacji zagranicznych, to jest około 250 gości z całego świata w tym prezydentów, premierów, przewodniczących parlamentów, ministrów spraw zagranicznych, ministrów obrony narodowej, a także specjalnych wysłanników rodzin królewskich z Europy. Wszyscy oni będą gośćmi pana prezydenta podczas tych uroczystości tutaj, w Warszawie - mówił Szczerski.

Prezydencki minister przekazał też, że na placu Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski Andrzej Duda, Niemiec Frank-Walter Steinmeier i Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Uderzą w dzwon

Jak mówił na briefingu prasowym słowa "pamięć i przestroga" będą motywem przewodnim wystąpień prezydentów Polski, Niemiec i USA w Warszawie, ale znajdą się też na specjalnym dzwonie, który zostanie darowany miastu Wieluń. - W czasie obchodów w Warszawie każdy przywódca w ten dzwon symbolicznie uderzy - zapowiedział Szczerski.

- Przesłanie obchodów ma stanowić przestrogę na przyszłość w relacjach międzynarodowych - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak mówił, chodzi o to, żeby pamięć o II wojnie światowej była przestrogą dla współczesnego świata, żeby nie zmieniać granic siłą, żeby nie paktować nad głowami i kosztem innych państw, nie ulegać agresywnym działaniom jednych krajów za cenę przedłużania pokoju, co przynosi potem jeszcze gorszą pożogę wojenną.

Duda i Steinmeier w Wieluniu

Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier oddadzą również wcześniej hołd ofiarom Wielunia i wszystkim cywilnym ofiarom II wojny światowej podczas uroczystości w tym mieście o poranku 1 września - poinformował Szczerski.

- Wieluń był, jak państwo wiecie, tym miastem, które zostało zbombardowane jako jedno z pierwszych, całkowicie bezbronne i całkowicie niewinne miasto, niemające żadnego znaczenia wojskowego, żadnego znaczenia tak naprawdę strategicznego (...). Żeby także pokazać totalny wymiar tej wojny został zbombardowany szpital, kościół, synagoga po to tylko po prostu, żeby zasiać terror, rozpocząć wojnę totalną - mówił Szczerski.

Dodał, że "ten totalny wymiar wojny, gdzie nie tylko giną żołnierze, ale także cywile, jest też aktualny dzisiaj jako przestroga dla współczesnego świata". - Polska także dzisiaj w Radzie Bezpieczeństwa bardzo silnie podnosi kwestię cywilnych ofiar wojny, dzieci w konfliktach zbrojnych, wszystkich tych, którzy padają niewinnymi ofiarami wojny totalnej - zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta.

Lunch i rozmowy Trumpa z Dudą

Prezydent Stanów Zjednoczonych będzie przebywał w Polsce od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. Przed południem w poniedziałek jest zaplanowany jego wylot.

2 września - poinformował Szczerski - w ramach rozmów dwustronnych prezydent Trump będzie gościem w Pałacu Prezydenckim, odbędą się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i USA oraz rozmowy plenarne delegacji. Delegacja amerykańska zostanie podjęta też lunchem przez prezydenta Dudę

Po lunchu obaj prezydenci spotkają się z dziennikarzami - podał szef gabinetu prezydenta RP. Jak poinformował, po spotkaniu z prezydentem Dudą, prezydent Trump spotka się też z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami rządu. To domknie program tej wizyty w Polsce - dodał Szczerski.

Zaznaczył, że ten program będzie jeszcze akceptowany przez obu prezydentów. Podczas wizyty w Warszawie prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć żona Melania.

"Klucz zapraszania współczesny". Rosji nie będzie

W uroczystościach 1 września delegacja Rosji nie będzie uczestniczyła. Oczekujemy wysokiej rangą delegacji rosyjskiej na rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w styczniu 2020 roku - poinformował w niedzielę szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Klucz zapraszania na obchody 1 września był współczesny, pan prezydent zdecydował się zaprosić państwa UE, NATO i Partnerstwa Wschodniego. W żadnej z tych trzech organizacji Rosja nie uczestniczy i tym samym, z racji klucza, nie bierze udziału w tych uroczystościach - powiedział Szczerski odpowiadając na pytania na brifingu prasowym.

- Oczekujemy wysokiej rangi delegacji rosyjskiej na styczniowych obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Mamy nadzieję, że będziemy wtedy mogli gościć w Polsce taką delegację rosyjską, jak to bywało podczas poprzednich rocznic wyzwolenia obozu - dodał.

Jak podkreślił Szczerski, zaproszenia na te uroczystości wystosowuje Muzeum Auschwitz. - Z naszej strony jest oczekiwanie, że będzie wysokiej rangi delegacja rosyjska - zaznaczył.

Dwa lata temu relacjonowaliśmy wizytę Donalda Trumpa w Warszawie:

PAP/adso

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • EMERYT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 19:12 ~EMERYT

  co tu świętować totalną klęskę i zniszczenie państwa i 6 milionów ofiar??

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 17:51 ~Boom

  To prawda. Ale tu bardziej chodzi o to, że oni przypisują sobie wyłączne prawo do bycia jedynymi ofiarami Holokaustu. No Netanjahu chciałby się też promować przy okazji na zasadzie "nic bez nas..." Pamiętajmy, że wielu Polaków darzy ich nieodwzajemnioną, bezkrytyczną miłością...


  Boom~Boom

  Ponoć Izrael jest wściekły, że ich nie zaproszono (takie głosy pojawiają się w ich prasie). Uważam, że dobrze, że tak się stało. Nie potrzebujemy kolejnej prowokacji, jak podczas szczytu Grupy Wyszechradzkiej.
  hdf~hdf


  Bo moze nie wszyscy wiedzą ze w 1939 roku nie bylo Izraela :)

 • hdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 14:36 ~hdf

  Boom~Boom

  Ponoć Izrael jest wściekły, że ich nie zaproszono (takie głosy pojawiają się w ich prasie). Uważam, że dobrze, że tak się stało. Nie potrzebujemy kolejnej prowokacji, jak podczas szczytu Grupy Wyszechradzkiej.


  Bo moze nie wszyscy wiedzą ze w 1939 roku nie bylo Izraela :)

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 13:14 ~Piękny Roman


  Andrzej~Andrzej

  Kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta ustalenia parlamentarnej grupy ekspertów potwierdzają, że poniesione przez nas straty nie zostały zrekompensowane.
  Reparacje~Reparacje

  A oficjalne zrzeczenie się repAracji przez komunę jest oficjalnie potwierdzone, czy nie jest ? Bo to są niestety gruszki na wierzbie i kolejne obiecanki Mateuszka.

  Nawet jeśli potwierdzą, co wcale mnie nie zdziwi, to to byłą tylko część kasy, tzw. demokratyczna cześć Niemiec dalej jest winna.

 • Fundacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 12:10 ~Fundacja

  Ubolewamy, że ciągle jeszcze trzeba przypominać, iż obozy śmierci zostały utworzone w czasie II wojny światowej przez niemieckich socjalistów na terenach polskich, okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką.

 • Zborowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 11:05 ~Zborowski

  Już niebawem na ekrany kin trafi ekranizacja Malowanego ptaka Jerzego Kosińskiego. W filmie wystąpią znani z hollywoodzkich produkcji Stellan Skarsgard oraz Harvey Keitel. Nie wykluczone zatem, że zdobędzie on międzynarodową popularność i będzie miał szansę na Oskara.

 • wierny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 09:31 ~wierny

  Heinrich Hamann nazywany był "niemieckim katem Sądecczyzny". Przypisywano mu odpowiedzialność za śmierć 25 tysięcy Polaków. Pod koniec wojny przedostał się w swoje rodzinne strony w głąb Niemiec i tam zaczął nowe życie pod zmienionym nazwiskiem. Nikt go nie wydał, mimo iż w NSDAP i SS był od 1930 r. Wpadł w 1960 r., bo zabił innego Niemca podczas kłótni. Wyszedł z niemieckiego więzienia w 1980.


 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 08:14 ~Boom

  Ponoć Izrael jest wściekły, że ich nie zaproszono (takie głosy pojawiają się w ich prasie). Uważam, że dobrze, że tak się stało. Nie potrzebujemy kolejnej prowokacji, jak podczas szczytu Grupy Wyszechradzkiej.

 • historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 07:17 ~historyk

  Niemieccy politycy, także ci najwyższego szczebla, potrafią się zdobyć na stosowne słowa i nic więcej. A jak wiadomo, słowa nic nie kosztują. Słowa nie czynią zadość rodzinom zamordowanych, nie rekompensują cierpień z powodu straty bliskich, nie odtwarzają zamordowanych elit, nie przywracają dorobku kultury i nauki. Słowa nie odbudowują domów, fabryk, kościołów, pałaców, mostów, dróg itp. Słowa nie naprawiły tego, że ograbieni, pozbawieni wielopokoleniowego dorobku Polacy musieli przez dekady żyć w biedzie, że Polska straciła kilkadziesiąt lat na dojście do stanu wyjściowego.

 • Onuca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2019 06:40 ~Onuca

  Jeżeli Steinmeier zdobył się na odwagę aby postąpić honorowo,to może by tak i Władymir Władymirowicz się z nim spotkał,tak jak na koalicjanta z 39 roku przystało????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »