Informacje

01.05.2014 07:00 manifestacje przejdą przez miasto

1 maja na ulicach stolicy.
Protesty, marsze i utrudnienia

SERWISY:


1 maja upłynie mieszkańcom stolicy pod znakiem manifestacji i utrudnień w ruchu. Na ulice wyjdą związkowcy i narodowcy. Warszawiacy będą świętować także 10-rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pierwszy maja to dla wielu przede wszystkim Święto pracy. Z tej okazji pochód, organizowany przez OPZZ I SLD, wyruszy o godzinie 11 z ulicy Kopernika. Jego uczestnicy przejdą Świętokrzyską, Nowym Światem, przez pl. Trzech Krzyży i dalej ulicami Książęcą, Rozbrat i Łazienkowską.

Po pochodzie organizatorzy zapraszają do parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza, gdzie odbędzie się piknik europejski. Planowany jest występ Izabeli Trojanowskiej, Marzeny Ugornej i grupy Passionis.

Na godz. 10 swoją obecność na pl. Grzybowskim zapowiedziała PPS. Działacze tej partii co roku, 1 maja, składają tam kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym demonstrację PPS z 1904 roku.

Przed Komisją Europejską

Również o godz. 10 happening przed siedzibą Komisji Europejskiej przy ul. Jasnej 14/16a organizują Zieloni. Przedstawiciele tej partii zapowiadają symboliczne przybicie "do drzwi Unii Europejskiej" swoich postulatów dotyczących pracy i praw pracowniczych w Polsce i w Europie oraz wprowadzania w Polsce europejskich standardów zatrudnienia.

Po happeningu Zieloni chcą dołączyć do Marszu Sprawiedliwości Społecznej, organizowanego przez Ruch Sprawiedliwości Społecznej i Piotra Ikonowicza. Marsz ten rusza o godz. 11 z ronda de Gaulle'a, aby przez Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie dojść do Belwederu.

Pikietę przed siedzibą KE organizuje także Ruch Narodowy. Jak poinformował PAP jeden z jego liderów Krzysztof Bosak, podczas manifestacji, która rozpocznie się w południe, członkowie Ruchu będą chcieli "zwrócić" Unii Europejskiej flagi, zdjęte wcześniej z budynków instytucji publicznych; według niego zawieszono je bezprawnie.

Narodowcy protestują

To nie jedyna pikieta w której udział wezmą narodowcy. O godz. 13 będą protestować przeciwko instalacji Tęcza na pl. Zbawiciela. Tęcza została spalona podczas Marszu Niepodległości, a teraz odnowiona.

Z kolei o godz. 15 z pl. Na Rozdrożu wyruszy zorganizowana przez Autonomicznych Nacjonalistów manifestacja pod hasłem "Praca w Polsce dla Polaków". Jej uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na pl. Zamkowy.

Wieczorem, w godzinach 19.30 – 24.00 na Podzamczu odbędzie się koncert "Tu bije serce Europy" z okazji wstąpienia Polski do UE. Kierowcy mogą się spodziewać utrudnień na Wisłostradzie, Sanguszki, moście Śląsko–Dąbrowskim, oraz w okolicach Starego i Nowego Miasta.

TAK WYGLĄDAŁ 1 MAJA W STOLICY W UBIEGŁYM ROKU:


PAP/wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zauważajcie wszystko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.05.2014 10:58 ~zauważajc…

  Takie to typowe, tam gdzie mogą być zadymy jest głośno! Ale o cichym proteście trwającym od wczoraj od 14 nawet słowa! Pokojowe manifestacje, rozczarowanych młodych ludzi, są nic nie warte? Wolicie promować wandalizm?! GRATULUJĘ POZIOMU! ZAINTERESUJCIE SIĘ MŁODZIEŻĄ STOJĄCĄ W MILCZENIU PRZED KANCELARIĄ PREMIERA! ICH HASŁA TO ICH EMOCJE, ICH BOLĄCZKI! A NIE PUSTE SLOGANY! "studentka prawa ----> aplikacja na umowie śmieciowej"! "od ponad dekady na emigracji"! "uczeń liceum przyszły bezrobotny"! Bez krzyków, bez dewastacji, ale z determinacją! Ci młodzi ludzie stoją tam dzień i noc! Nikt ich nie zmuszał, zjechali z różnych części polski! #DzieciŚmieci to pokojowy, milczący protest! Wspierajcie ich w walce o ich i własne lepsze jutro!

 • pff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 14:04 ~pff

  Kto pozwala nacjonalistycznej cholocie przejsc traktem krolewskim w dzien swieta pracy???

 • reporter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 12:23 ~reporter

  Znowu Ratusz wpuścił oszołomów- nacjonalistów na pl. Na Rozdrożu, czyli 250m od pl.Zbwiciela i tak znienawidonej przez nacjolnalistów tęczy... Widać, że ratusz i policja nie uczy się na błędach...

 • Torquemada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 11:22 ~Torquemada

  Zawsze znajdzie się jakaś grupa niezadowolonych, nieudaczników i kretynów którzy spieprzą każda rocznicę i każde święto. Jednym z polskich żywiołów jest bicie piany...

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 11:04 ~Olo

  Nie wiem jak bardzo trzeba mieć wyprany mózg, żeby świętować 1 maja. Niby co tu świętować? Komunistyczną czy unijną propagandę? Żenada...

 • precz z komuną

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 10:50 ~precz z komuną

  za ta flagę z komnunistyczną partią a raczej za tą nazwę to powinni trafic na dołek na 48 to by trochę otrzeźwieli idioci...to tak jakby wyjsc na ulice z faszystowską partią- jedno i to samo, tylko na zbrodniarzy ze wschodu przymykają oczy bo za duzo w tym gownie siedzą co niektórzy i nie ruszają kolegów.. swołócz

 • kazior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 10:49 kazior

  CUD NAD WISŁĄ NR. 2

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 10:27 stan53

  "Wyklęty powstań ludu ziemi" -teraz stało sie to bardzo aktualne

 • YoYo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2014 10:17 ~YoYo

  "członkowie Ruchu (Narodowego) będą chcieli "zwrócić" Unii Europejskiej flagi, zdjęte wcześniej z budynków instytucji publicznych; według niego zawieszono je bezprawnie."
  To ja się pytam o flagi obcego państwa Watykanu...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »