Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 11:28 ~opiekunka

  Dziewczyny a co z tym obiecanym wyrównaniem od stycznia? Mówi się że bedzie we wrześniu wiadomo juz ile netto przydaloby sie dzieciaki do szkoły a po urlopie prawie pusto

 • Lilcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2019 11:29 ~Lilcia

  Nowaja, a możesz pociągnąć temat?

 • Nowaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2019 09:36 ~Nowaja

  Dziewczyny czy do Was też dochodzą słuchy o zwiększeniu ilości dzieci?

 • Nadziejamataglupich

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2019 13:03 ~Nadziejama…

  Pani dyrektor nas docenila i zamiast premii polrocznej dorzucili pare stow do wyplaty. To sie nazywa motywacja do pracy. Brak premii, luki w persolelu i brak podwyzek. Ech...

 • Zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2019 21:13 ~Zuza

  Witam, pensja już wpłynęła a jak z premią półroczną? Dostałyście coś ekstra?

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2019 19:13 ~Opiekunka

  Opiekunka28~Opiekunka28

  Wiecie cos dziewczynki o tej premii polrocznej na konec czerwca czy bedzie? Nie besztajcie mnie i inne bo to nie ma sensu. Godnie nie zarabiamy a raz na jakis czas jak premie rzuca to kazdemu sie nalezy.

  Rok temu były pieniądze, ale jest nowa p.dyrektor i nie wiadomo czy podtrzyma decyzje poprzedniej

 • Opiekunka28

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2019 21:49 ~Opiekunka28

  Wiecie cos dziewczynki o tej premii polrocznej na konec czerwca czy bedzie? Nie besztajcie mnie i inne bo to nie ma sensu. Godnie nie zarabiamy a raz na jakis czas jak premie rzuca to kazdemu sie nalezy.

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2019 20:16 ~Opiekunka

  Hubabuba~Hubabuba

  Dziewczyny jak upaly znosicie i dzieci? Kierownictwo cos pomaga aby ulżyć czy wrecz przeciwnie? U nas w zlobku jest tragedia. W salach ponad 35stopni, sypialnia jeszcze gorzej. A dyrekcja nic nie robi aby ulzyc pracownikowi ani przede wszystkim dzieciom.

  Nikogo nic nie interesuje. Gotujemy się na salach, płyniemy potem, zmęczone razy trzy!!

 • Hubabuba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2019 16:00 ~Hubabuba

  Dziewczyny jak upaly znosicie i dzieci? Kierownictwo cos pomaga aby ulżyć czy wrecz przeciwnie? U nas w zlobku jest tragedia. W salach ponad 35stopni, sypialnia jeszcze gorzej. A dyrekcja nic nie robi aby ulzyc pracownikowi ani przede wszystkim dzieciom.

 • warsztaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2019 01:00 ~warsztaty

  12.06.2019 - godz.17:30 - 19:00
  Przystanek Książka
  ul. Grójecka 42, Warszawa
  Wykład:
  "Co może nas zaniepokoić w zachowaniu dzieci? Co dziecko do nas mówi swoim zachowaniem? ". Prowadzi Monika Osiak
  MONIKA OSIAK-
  Studentka III roku psychologii oraz pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Ukończyła studia licencjackie na kierunku Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja na Uniwersytecie. Na co dzień zajmuje się problematyką wykluczenia społecznego wśród dzieci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »