Informacje

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2019 13:07 ~Maja

  Czy wiadomo kiedy to wyrównanie nastąpi?

 • Kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 07:06 ~Kkk

  Ciekawe tylko czy będzie wyrównanie do wyższych pensji, czy większa podwyżka jeśli wyższa pensja.

 • Opiekunka0000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 23:45 ~Opiekunka0000

  Dodajmy ze srednio 260zl brutto. I zalezec to bedzie od podstawy, premii i stazowego. A zapomnialam dodac ze to wyrownanie tylko od maja jest. Takze ten.... Zarabiamy tysiace

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 20:27 ~Opiekunka

  Ppp~Ppp

  A jaką dostałyście informację o podwyżkach? Jakiej wysokości?

  Około 260 zł..brutto

 • Ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2019 13:58 ~Ppp

  A jaką dostałyście informację o podwyżkach? Jakiej wysokości?

 • opiekun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2019 10:49 ~opiekun

  nic sie nie zmieniło oprócz nazwiska na drzwiach a szkoda,te podwyżki to jałmużna

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2019 17:13 ~Opiekunka

  Kas~Kas

  Dziewczyny czy Wy też macie co miesiąc coraz gorsze pensje? Tragedia co się dzieje. Wszędzie są podwyżki a my zarabiamy coraz mniej. A obowiązków coraz więcej...

  Osobiście sądziłam (łudziłam się) że nowa p. Dyrektor zmieni opiekunkom zakres obowiązków tzn przestaniemy sprzątać ale pozostałam jak dotąd w sferze złudzeń...szkoda

 • Kas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2019 13:03 ~Kas

  Dziewczyny czy Wy też macie co miesiąc coraz gorsze pensje? Tragedia co się dzieje. Wszędzie są podwyżki a my zarabiamy coraz mniej. A obowiązków coraz więcej...

 • Kto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2019 13:21 ~Kto

  Skąd info o wyrównaniach?

 • opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.08.2019 11:28 ~opiekunka

  Dziewczyny a co z tym obiecanym wyrównaniem od stycznia? Mówi się że bedzie we wrześniu wiadomo juz ile netto przydaloby sie dzieciaki do szkoły a po urlopie prawie pusto

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »