Informacje

07.06.2015 15:34 Prezydent elekt na Święcie Dziękczynienia

Andrzej Duda ratuje hostię.
Incydent w czasie mszy w Wilanowie

SERWISY:

W obchodach Święta Dziękczynienia w warszawskim Wilanowie wziął udział prezydent elekt Andrzej Duda. Podczas mszy świętej wiatr porwał hostię. Duda zareagował błyskawicznie - złapał ją i zaniósł kard. Kazimierzowi Nyczowi. Później zaśpiewał z zespołem Arka Noego i wygłosił krótkie przemówienie.

W niedzielę obchodzone jest VIII Święto Dziękczynienia, które w tym roku przebiega pod hasłem "Królowo Rodzin - dziękujemy i zawierzamy".

Uroczystości z tej okazji rozpoczęły się już rano, gdy z pl. Piłsudskiego wyruszyła procesja z ikoną Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Szły w niej dwie orkiestry: strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, wojsko, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich.

Były utrudnienia w kursowaniu w komunikacji miejskiej.

"Nie dajmy zrównać małżeństwa z innymi formami wspólnego życia"

Przed południem procesja dotarła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie odprawiona została msza święta. Uczestniczyli w niej m.in.: prezydent elekt Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego, parlamentarzyści, a także prezydenci miast papieskich z całej Polski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył mszy, nawiązał w homilii do tegorocznego hasła Święta Dziękczynienia podkreślając, że zgromadzeni wokół Królowej Rodzin możemy odkrywać "piękno, do jakiego są zaproszone chrześcijańskie rodziny".

- Nie pozwólmy, aby poprzez ustawodawcze próby zrównać małżeństwo i rodzinę z takimi formami wspólnego życia, które przecież nimi nie są - apelował prymas Polski podczas niedzielnych obchodów.

W czasie komunii świętej doszło do incydentu. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wiatr porwał hostię. Błyskawicznie złapał ją Andrzej Duda i zaniósł kard. Nyczowi.


Duda zaśpiewał z dziećmi

Duda wziął także udział w koncercie zespołu Arka Noego. Po koncercie zabrał głos.

- Głęboko wierzę, że przyszłość ma na imię Polska i że przyszłość będzie piękna dla nas wszystkich; ja w każdym razie będę robił wszystko co w mojej mocy, żeby tak było - powiedział prezydent elekt.

Zaśpiewał wraz z dziećmi ich największy przebój: "Święty uśmiechnięty" ze znanym refrenem: "Taki duży, taki mały może świętym być".

Duda przypomniał inny tekst zespołu, ze słowami "Nie boję się, gdy ciemno jest, ojciec za rękę prowadzi mnie". - To jest po prostu absolutnie genialne - dodał.

- Ogromnie się cieszę, że tutaj jestem z wami - mówił i podziękował metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi za zaproszenie na uroczystości.

 

 

Andrzej Duda złożył też wiązankę kwiatów przy grobie b. prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pochowanego w Panteonie Wielkich Polaków przy tej świątyni.

 

 

 

PAP/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Okrucha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 00:48 ~Okrucha

  grzegorz~grzegorz

  Jestem dumny że tak postąpił, w otoczeniu siedziało kilku ,,psełdo,, katolików i udawało że się nic nie stało. Przed laty w każym domu podnoszono opuszczoną okruchę chleba i szanowano go. Dzisiaj widzimy jak leży na ulicy, w koszu czy śmietniku i jesteśmy obojętni. A.Duda okazał godny szacunek dla Najświętrzegoo Sakramentu-to żywy Pan Jezus!!!

  O matko, zaroiło się na tym forum od świętoszków. Duda się popisuje pod publiczkę, a oni mdleją z zachwytu. Poza tym co to jest " Okrucha " ? Zawsze pisze się to w rodzaju męskim.

 • Nałóg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 00:45 ~Nałóg

  Tylko patrzeć, jak wejdzie mu to w nałóg. Ile razy można powtarzać ten sam pokazowy numer ?

 • Profanacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2016 00:41 ~Profanacja

  Konrad Koturn~Konrad Koturn


  Kto jeszcze pamięta zdarzenie z upadajacym berłem z dłoni Najświętrzej Maryi, które pochwycił kardynał Karol Wojtyła i słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego? Maryja przekazuje tobie wladzę.
  Kardynał Wojtyła- Papież Jan Pawel II wprowadził Kosciół w nowe tysiąclecie, walnie przyczynił się do upadku komunizmu poswiecajac Rosję.
  Jak wyglada analogia z podniesioną hostia przez Prezydenta Andrzeja Dudę? Byli tam ludzie z PO i brak ich reakcji na profanację Hostii. Letnich (PO) Chrystus "wypluje z ust" swoich jak letnią wodę z Laodycei.


  Oj, Konradzie, Konradzie, nadtoś świątobliwy ! Tobie odpowiada taki stosunek do życia, ale nie próbuj narzucać go innym.

 • kaisap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2015 12:19 ~kaisap

  Uważam, że to wstyd iż kilka miejsc w 1 rzędzie było pustych.
  Jak dla mnie ktoś kto chce robić coś dla nas dla ludzi i narodu.
  Zaprosiłby osoby starsze, które pewnie stały całą mszę do przodu by mogły sobie usiąść. A najlepiej jakby sam zrezygnował ze swojego miejsca i stanął. - to byłby gest w którym pokazałby, że jest dla nas. A nie dla siebie.

 • Beata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 18:05 ~Beata

  a czy Pan Duda zamieni kapiące złotem kościoły,sanktuaria i świątynie na DOMY DZIECKA, LEKI DLA CHORYCH NA NOWOTWORY,SZPITALE DLA DZIECI , POMOC DLA UBOGICH ?????????!!!!!!!!!

 • JA 2015

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 08:33 ~JA 2015

  ZMIENIŁO TO MOJE MYŚLENIE!!!MYŚLĘ,ŻE NA LEPSZE!!!:)

 • mas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 14:46 ~mas

  max~max

  myślę, że Hollywood powinno o tym wydarzeniu jakąś superprodukcję trzasnąć.

  juz zaczynam zbierac datki na film w kosciele. Moze na nowy telewizor mi od razu staczy

 • Konrad Koturn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2015 22:26 ~Konrad Koturn


  Kto jeszcze pamięta zdarzenie z upadajacym berłem z dłoni Najświętrzej Maryi, które pochwycił kardynał Karol Wojtyła i słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego? Maryja przekazuje tobie wladzę.
  Kardynał Wojtyła- Papież Jan Pawel II wprowadził Kosciół w nowe tysiąclecie, walnie przyczynił się do upadku komunizmu poswiecajac Rosję.
  Jak wyglada analogia z podniesioną hostia przez Prezydenta Andrzeja Dudę? Byli tam ludzie z PO i brak ich reakcji na profanację Hostii. Letnich (PO) Chrystus "wypluje z ust" swoich jak letnią wodę z Laodycei.

 • magda 81

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 00:19 ~magda 81

  Dziękuję Bogu za tego prezydenta.Slowa JP2 spelniły się czyli Niech wstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi TEJ ZIEMI .DZIĘKUJĘ że jesteś panie prezydencie i pokładam w Tobie nadzieję.POZDRAWIAM.

 • szary obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 17:34 ~szary obywatel

  komoroski w życiu by tak nie zareagował. teraz tym bardziej cieszę się że głosowałem na tego Dudę ... jak jeszcze by powiedział że będzie walczył przeciw masonerii to już w ogóle byłby to piękny kraj

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »