Absurdy

18.04.2012 19:05 PLAC DEFILAD

Zamiast muzeum sztuki
budują McDonalda

SERWISY:

Na placu Defilad zaczęła się budowa restauracji McDonald's, z myślą o kibicach Euro 2012. Tę inwestycję internauci szybko skojarzyli z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które nie może się doczekać budowy swojej siedziby w tym samym miejscu.

Według portalu gazeta.pl, będzie to największa restauracja sieci w Polsce. Znajdzie się w niej 12 stanowisk kasowych, a na jednej zmianie frytki i kanapki produkować będzie około stu osób. By usprawnić obsługę kibiców, wewnątrz nie będzie nawet stolików. W ciągu doby ulokowana w samym środku Strefy Kibica, czynna do późnego wieczora restauracja wyda 5 tysięcy posiłków - donosi gazeta.pl.

Tam, gdzie miało być muzeum

Restauracja stanie w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat temu była biało-niebieska hala Universalu. Ma działać tylko w czasie mistrzostw Europy, ale nie od dziś wiadomo, jak trwałe są prowizorki, zwłaszcza na placu Defilad.

Nic więc dziwnego, że w internecie od razu pojawiły się drwiny z pomysłu i zestawienia z projektem Muzeum Sztuki Nowoczesnej. McDonald stanie mniej więcej tam, gdzie docelowo ma być miejski plac przed wejściem do MSN.

I choć firma udostępniła oficjalną wizualizację swojej restauracji, internautom do gustu znacznie bardziej przypadła ta, która pojawiła się na Facebooku, m.in. w profilu MSN. Widać na niej McDonalda, który z pewnością byłby największy na świecie - to przerobiony projekt muzeum.

Zniknie po Euro. Na pewno?

Projekt, który nie ma szczęścia i mimo upływu czasu, ciągłej pracy i ciągłych negocjacji z architektem wciąż daleki jest od realizacji. Więcej szczęścia Kerez ma właśnie do ironicznych wizualizacji - gdy zaprezentował pierwszą koncepcję, która wygrała konkurs, w sieci od razu pojawiła się wersja z logiem jednej z sieci supermarketów. Dziś architekt może mieć tylko nadzieję, że nowa restauracja naprawdę okaże się tymczasowa.

Choć z drugiej strony z takiego sąsiedztwa na pewno ucieszyliby się pasażerowie pobliskiego, oficjalnie nie istniejącego dworca busów, dowożących ludzi do i z Warszawy. Choć korzystają z niego setki osób, nie ma tu nawet toalety. Nieformalnego dworca miasto zdaje się nie dostrzegać.

A gdy dodać do tego fakt, że pobliski, najstarszy w Polsce McDonald przy Sezamie zostanie zamknięty, gdy zacznie się planowana przez właściciela przebudowa tego domu towarowego, wyłania się z tego niepokojąca perspektywa kolejnej długowiecznej prowizorki na placu Defilad.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2012 21:10 ~Maniek

  A po co komu muzeum, nikomu to się praktycznie nie przyda, a tak ludzie będą mogli zjeść, a inni mieć prace

 • bigmac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2012 18:41 ~bigmac

  Muzeum sadła.

 • Bzdurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 17:39 ~Bzdurek

  Co jest bardziej potrzebne? Ile razy w miesiącu pójdziecie do muzeum, a ile razy do McD? Ile kasy miasto uzyska z istnienia muzeum, a ile z McD? Ile kasy miasto wyda na postawienie muzeum a ile na postawienie McD? Myślę, że odpowiedzi są oczywiste, a to rozwiązuje problem.

 • UNDERgroundMIŚ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2012 14:32 ~UNDERgroundMIŚ

  Lepszy Mc Donald od tego badziewia architektonicznego w postaci muzeum sztuki nowoczesnej. Ten projekt był do BANI. A maca wcześniej czy później rozbiorą a na tym miejscu może wybuduja coś czego Warszawa nie musiała by sie wstydzić.

 • Grześ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2012 13:10 ~Grześ

  Nie od dziś wiadomo, że ludzie zajmujący się sztuką nie radzą sobie zbyt dobrze w kwestiach biznesowych. Widocznie ktoś nie umiał być na tyle zdeterminowany, by doprowadzić do budowy MSN. Za to ludzie z MC Donald's potrafią dopiąć swego i jak widać chcą zbić konkretną kasę. 5000*14zł za zestaw to 70000 obrotu dziennie. Która galeria sztuki wygeneruje taki obrót?

 • React

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2012 16:47 ~React

  Widzę, że jedno mądrzejsze od drugiego, zamiast pisać głupie komentarze co Wam się podoba, a co nie, moglibyście ruszyć dup** i coś zrobić... ale nie, my sobie popiszemy, bo przecież taka jest Polska:(
  Pozdrawiam:D

 • kmen92

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 22:28 ~kmen92

  Ja wolal bym odbudowac predwojenna Marszalkowska.

 • real warsaw christmas man

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 11:31 ~real…

  to przez przyjezdnych

 • wtz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 10:08 ~wtz

  Tak to do Ciebie...Wracaj do Sosnowca a nie tu pracę Blokujesz ludziom miejsce w pracy...Tam nie ma roboty? Na pewno dl Ciebie by się znalazła.

 • Lukas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2012 09:35 ~Lukas

  Od razu widać jakie macie kompleksy względem wspaniałej Warszawy :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »