Absurdy

15.06.2012 06:00 KOLEKCJA GADŻETÓW LUŹNO ZWIĄZANYCH Z EURO

W ratuszu powstało Muzeum
Polskiego Euro-Spoko 2012

SERWISY:


Muzeum jest nietypowe. Mieści się w jednym z pokoi miejskiego Biura Kultury. Założyli je pracownicy ratusza, porażeni wysypem niezwykłych dziwactw luźno związanych z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Muzeum rozrasta się z dnia na dzień. - Rozruszaliśmy całe biuro i ludzie zaczęli znosić eksponaty. Dyrekcja przyprowadza do nas swoich gości - śmieje się Marcin Przewoźniak z Biura Kultury. To on, razem z kolegą z pokoju zaczął zbierać pierwsze eksponaty.

W tej kolekcji oficjalne pamiątki związane z Euro 2012 stanowią wyraźną mniejszość. UEFA nie zbierze tu jednak obszernego materiału dowodowego w sprawach o naruszenie swoich patentów i praw autorskich do wszystkiego, co związane z mistrzostwami. Słów "kibic" i "mistrzostwa" nikt nie zastrzegł. A pamiątkom i produktom, które próbują ogrzać się w blasku Euro nie sposób odmówić przaśnego, kiczowatego uroku.

Noc kibica w sekcji spożywczej

Kefir kibica i musztarda mistrzowska to jedne z pierwszych gadżetów w sekcji spożywczej. Ta jest niezwykle bogata - mało który kibic byłby w stanie przejeść to, co w ostatnich tygodniach oflagowano. W czasie Euro pojawiły się "specjalne edycje" puszek z paprykarzem, mielonką i szprotkami w sosie pomidorowym. Jedna z sieci handlowych zaprasza nawet na… Noc Kibica, czyli nocne zakupy pod flagą biało-czerwoną.

Wszystko jest obowiązkowo biało-czerwone, nawet okolicznościowe zestawy... sushi. - Z dołączonej ulotki można się dowiedzieć, że mistrzem Europy zostanie... Japonia - zwraca uwagę kustosz muzeum Krzysztof Rozner. - Powiedzieć, że Polska od tygodni żyje Euro to mało. Ona nim tętni, kipi, pulsuje, eksploduje niczym wulkan wypluwając na rynek kolejne, dla zdrowych na umyśle i ciele konsumentów - nieraz kuriozalne Euro-gadżety - zauważają urzędowi muzealnicy i dodają: - Najważniejsze, że wszystkie te cudne eksponaty powstają w zaimprowizowanym typowo polskim koko-stylu, niezależnie od oficjalnych kanonów estetycznych UEFA-EURO. Piłko-epidemia zatacza coraz szersze kręgi. Włączyli się do niej producenci firanek, butów, papieru toaletowego, pieczywa oraz... właściciele agencji towarzyskich, którzy w ulotkach stosują bez żenady piłkarskie motywy.

Pałki na ciało kibica

Fantazja producentów ujawnia się nie tylko w doborze gadżetów. Zaskakujące są też nazwy takie jak, "Polska Łapa Dmuchana Wskazywacz" i - dla rozróżnienia - "Polska Łapa Dmuchana Dłoń". Są też "Flagi na ciało" czy "Pary dmuchanych Pałek". Jest też dział tekstylny (np. "Skarpety kibica") i księgarski, na razie najmniej okazały. - Właśnie powiększyliśmy go o "Ewangelię Kibica" oraz o książkę "Boży Doping. Świadectwa wiary mistrzów sportu" - cieszą się kustosze.

Muzeum pracuje też nad sekcją internetową. - Eksponatów w dziale elektronicznym, czyli rzeczy ściąganych z netu i przesyłanych w mailach jest tyle, że nie mamy szans na razie tego skatalogować. Mimo gorączki związanej z Euro, a właściwie w związku z nią, mamy mnóstwo pracy - zastrzegają urzędnicy odpowiedzialni za serwis internetowy oraz miejskie projekty kulturalne. Ale dodają: - Niemniej powstanie z tego osobny album.

Oficjalnie muzeum… nie istnieje. By je zwiedzić, trzeba wykazać się pewną determinacją i odnaleźć właściwy pokój w Biurze Kultury przy Niecałej 2. - Jak już ktoś do nas trafi, na pewno przyjmiemy go z otwartymi rękoma - zapewniają założyciele nowej instytucji kultury.


Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kij

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2012 15:58 ~kij

  LOL!!!!!!!

 • kjk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2012 14:18 ~kjk

  EKSTRA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • śledziu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 22:24 ~śledziu

  A ja sądzę że to są ludzie " Hanny " którą wyśmiano za dopuszczenie spotu reklamowego miasta Warszawa hehehe i teraz się odgryźli wszystkim innym którzy też chcą zarobić na EURO.
  Ot tyle mam i co ...

 • optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 07:55 ~optymista

  zenonx~zenonx

  Za muzeum "ktoś" ma dostać nagrodę w wysokości kilku tysięcy za pomysł wiem bo pracuje tam mój kumpel. Jak odejdzieopisze więcej.

  a czy Twojemu kumplowi po prostu zawiść nie przemawia? o tym że mają cokolwiek dostać jakoś jest cicho....

 • optymista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 07:54 ~optymista

  kuciaczek~kuciaczek

  teraz wiemy czym zajmują się miejscy urzędnicy i na co idą nasze podatki :>

  to była ich prywatna inicjatywa i kupowali za własne pieniądze te wszystkie rzeczy albo współpracownicy im ofiarowali znaleziska i wszystko było robione po godzinach pracy. pozdrawiam

 • michalina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2012 13:18 ~michalina

  Facebook Fan Page "Jak oni parkują" Zaprasza do siebie. Pokazujemy tych co pieknie parkuja pod tym muzeum w dni powszednie.

  https://www.facebook.com/Parkowanie

 • zenonx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2012 14:46 ~zenonx

  Za muzeum "ktoś" ma dostać nagrodę w wysokości kilku tysięcy za pomysł wiem bo pracuje tam mój kumpel. Jak odejdzieopisze więcej.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2012 11:25 ~zenada

  ~stary Nie dziwi nic ...

 • klin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2012 09:47 ~klin

  Co sie stało, że nie słyszymy "Koko koko-Euro spoko", tego zwycięskiego przeboju na Euro 2012. Mamy w tej kwestii dziwne milczenie.

 • stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2012 22:06 ~stary

  a gdzie jest moj komentatrz???? co to za cenzura? sprawdzajcie swoje teksty, a nie cenzurujecie, gdy ktos pokaze wasze bledy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »