Absurdy

23.03.2011 18:47 kara dla Ursynowa

Ten znak kosztował dzielnicę 5 milionów

SERWISY:

Ursynów przegrał proces dotyczący drogi i ustawionego na niej znaku. Dzielnica musiała zapłacić wysokie odszkodowanie. Burmistrz dzielnicy zrzuca winę na swoich poprzedników. I ostrzega, że przez to nie będzie w stanie wyremontować ani jednej ulicy.

Sprawa sięga aż dziesięciu lat wstecz. W 2001 roku gmina Ursynów, wydała zgodę, aby firma budowlana rozpoczęła swoją działalność przy ulicy Farbiarskiej. Ale niespełna rok później, po protestach mieszkańców, ustawiono znak - ograniczający ruch pojazdów powyżej pięciu ton.

Firma budowlana natychmiast podała gminę do sądu. Dlaczego? Bo według niej znak zakazu całkowicie sparaliżował prace firmy. Spółka proces wygrała, a sąd prawomocnym wyrokiem nakazał urzędnikom wypłacić odszkodowanie – prawie 5 milionów złotych.

Dziennie tysiąc złotych odsetek

Obecny burmistrz dzielnicy twierdzi, że jego poprzednicy nie negocjowali z firmą i zaniedbali procedury odwoławcze. - Za kadencji Urszuli Kierzkowskiej wyrok się uprawomocnił w 2010 roku. Nie zapłacono wtedy odszkodowania i z każdym dniem naliczane było tysiąc złotych odsetek – wyjaśnia Piotr Guział, burmistrz Ursynowa.

Katarzyna Czajkowska, która w poprzedniej kadencji była na Ursynowie szefem biura prawnego twierdzi, że dzielnica do ostatniej chwili próbowała sprawę uratować. - Były kierowane do sądu pisma, odwołania, to była sprawa, która toczyła się w dwóch instancjach, aż do lutego bieżącego roku – zapewnia Czajowska.

Bez remontów dróg

W całej tej sprawie jest jeszcze drugie dno. Piotr Guział twierdzi, że przez tak wysokie odszkodowanie okroić trzeba będzie wydatki na remonty ulic, chodników i sprzątanie dzielnicy. - Jesteśmy teraz w dramatycznej sytuacji. Niestety w tym roku drogi nie będą remontowane w takim zakresie, jaki sobie założyliśmy – nie pozostawia złudzeń burmistrz.

Guział poprosił ratusz o kontrolę i pomoc finansową. Tej jednak nie należy się spodziewać. - Dzielnica ma instrumenty do tego, aby zwiększyć swoje dochody, co pozwoli na spłacenie kary - doradza Marcin Ochmański, rzecznik prasowy ratusza.

Michał Tracz
bf/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Caed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2011 07:58 ~Caed

  A mnie interesuje, co oznacza to enigmatyczne "dzielnica ma instrumenty do tego, aby zwiększyć swoje dochody, co pozwoli na spłacenie kary"... Czyli co? Po raz kolejny mieszkańcy będą becelować za nierozgarniętych urzędników? Zacznie się obława mandatowa na pieszych i rowerzystów? Zwiększą opłaty za posiadanie psów? A może dogadają się ze spółdzielniami i wprowadzą dodatkowe opłaty ukryte w czynszach, które nagle znowu nam wzrosną?

 • fryc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2011 18:33 ~fryc

  bardzo dobrze, niech płacą
  buraki
  proszę o więcej znaków...

 • wsł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 15:35 ~wsł

  jakąkolwiek droga krajowa która przebiega przez miasto na prawach powiatu jest w zarządzie miasta a nie gddkia zatem jest to droga zarządzana przez miasto pytanie czy dzielnica czy ratusz

 • robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 12:20 ~robi

  Podobno wniosek o postawienie znaku zlożyl w 2001 roku jeden z radnych dzielnicy i ten pomysł przeforsował. Nic prostrzego jak zajrzec do protokołów posiedzeń rady dzielnicy z 2001 i 2002 i winny zamieszania sie znajdzie.

 • Rey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 11:46 ~Rey

  Podać nazwiska i imiona wszystkich, którzy tu zawinili.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2011 08:27 ~kilovolt

  Zgadzam się z yackoo, przestańcie pieprzyć, że Dolina Służewiecka jet w gestii GDDKiA, skoro Guział obiecał ekrany to niech się z tego wywiąże. Skoro składał takie obietnice wiedząc w jakiej jest gestii tzn., że wiedział co robi i nic go teraz nie usprawiedliwia, a argument o wysokości bloków jest bez sensu bo ekrany najważniejsze są właśnie dla ludzi niżej mieszkających, a tam przecież na niższych piętrach też mieszkają ludzie tak samo ja byłoby to w blokach niskich.

 • -obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 23:32 ~-obserwator

  ludzie a zapomnieliście za czyich rządów sprawa została umoczona, przecież poprzednie kadencje to PO :D afera goni aferę ale wszyscy zapominają kto rządził w poprzedniej kadencji, o Mostostalu i hali sportowej tez już wszyscy zapomnieli.

 • yackoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 21:10 yackoo

  @Ramona, @Ursynowiak (i inni) - wiem, że Dolina Służewiecka nie leży w gestii władz Ursynowa. Ale to właśnie Nasz Ursynów oraz Pan Guział obiecywali mieszkańcom budowę ekranów akustycznych w tym miejscu. Jak widać powyborcza amnezja szybko postępuje.

 • Trochę obiektywizmu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 17:20 ~Trochę…

  Jeżeli ówczesna burmistrz i właściciel firmy to rodzina, to Tusk jest trzecim bratem Kaczyńskiego...Ludzie, najwięcej o seksie jak zwykle ma do powiedzenia dziewica. Poza tym jak była burmistrz ma odpowiadać za znak na ursynowie z 2001 roku? Trzeba się trochę zastanowić zanim się coś napisze! A jeśli ktoś się sądzi to gratuluję głupoty temu kto zapłaci swojemu przeciwnikowi zanim ostatecznie przegra sprawę...

 • Gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2011 17:05 ~Gościu

  1. władze dzielnicy spaprała sprawę bo mają niekompetentnych pracowników i nie znają podstaw postępowania skarbowego.
  2. mieszkańcy spaprali sprawę bo wybierali (patrz wyżej)
  3. sądy (sędziowie) spaprały sprawę ponieważ jak można pozwolić na tak długie prowadzenie sprawy.
  4. dziennikarze spaprali sprawę bo zapomnieli o tych z punktu trzeciego.

  A my się w tym konflikcie paprzemy po uszy i możemy tylko wyciągnąć wnioski- bez edukacji mamy społeczeństwo konfliktowe, nieświadome, niewykształcone, które musi płacić za swoje błędy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »