Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Opiekunka nie opiekun2d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2017 00:41 ~Opiekunka…

  Związki to My ...opiekunki !

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 16:55 ~jola

  zapiszcie sie do związków wtedy cos ugracie jest za mało członków zeby związek mógł cos zdziałac

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2017 06:42 ~kasia

  Koleżanki ! Może macie informacje o bezpłatnych szkoleniach w Warszawie ? Dzięki. Pozdrawiam.

 • anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2017 17:35 ~anna

  :TEN TEMAT" cieszy się zainteresowaniem tylko nie widzimy wyjścia z tej sytuacji .Nikt nam nie może pomóc.

 • Zniesmaczona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2017 20:58 ~Zniesmaczona

  obserwator~obserwator

  Widzę, że temat nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Czyżby pracownicy byli zadowoleni z polityki traktowania opiekunek i dokładania obowiązków? Czy wolą siedzieć cicho przyjmując coraz to nowe pomysły na swoje barki?

  związki (mam taką nadzieje) starają się wywalczyć cokolwiek ale same widzicie z marnym skutkiem. Obowiązki mopowo-szmatowe ja osobiście nie traktuję uwłaczająco ale nie można tego wymagać od osób z wykształceniem kierunkowym. Kompetencje to wymysł korporacyjny!! absolutnie nie nadaje się dla pracowników żłobków..bo jak wytłumaczyć fakt że opiekunka nie ważne z jakim stażem nadawała się do wykonywania swoich obowiązków a teraz nie? jak traktuje się dyplomy? jak nic nie wart śmieć? żenada!! Większość z nas jest rozczarowana, rozgoryczona i wściekła!!

 • opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2017 20:16 ~opiekunka

  Dużo opiekunek tu nie wchodzi, bo nie ma dostępu do forum z telefonów komórkowych.
  Po cichu szepczą o swoim niezadowoleniu, bo się boją konsekwencji. Nie sądzę, że są zadowolone,a już na pewno nie ze sprzątania, zmywania talerzy i garów, mycia sanitariatów itd.
  Pisanie na tym forum też nic nie daje, to tylko takie sobie pisanie bo i tak nikt tego nie czyta z rządzących.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2017 15:19 ~obserwator

  Widzę, że temat nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Czyżby pracownicy byli zadowoleni z polityki traktowania opiekunek i dokładania obowiązków? Czy wolą siedzieć cicho przyjmując coraz to nowe pomysły na swoje barki?

 • Paula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2017 17:25 ~Paula

  Reguła jest, że braki kadrowe świadczą o niedomaganiu Dyrekcji.

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:10 ~obserwator

  No tak. Pozostaje jeszcze temat związku zawodowego, którego działania polegają na siedzeniu cicho jak mysz po miotłą. Prawda jest taka, że w ogóle nic nie robią w temacie obrony pracowników, bo siedzą w kieszeni dyrekcji i boją się o swoje posadki. Czy to są związki zawodowe?
  Dokładane są nowe obowiązki, a pieniędzy nie widać. Logiki nie widać.
  Degradacja dotyczy zarówno osób po studiach ze stażem jak i osób bez dyplomu ale po wieloletniej pracy. Kompletny brak poszanowania dla osób które wkładały swoje serce w opiekę nad dziećmi i w sytuacjach awaryjnych zasuwały jak małe motorki (brak obsady). Teraz ich doświadczenie jest guzik (g...) warte. Takie to podziękowanie. Tak się nie traktuje pracowników. Są duże braki w obsadzie żłobków i do tego jeszcze stosowany mobbing, bo tak to trzeba nazwać spowoduje, że szanowna Pani dyrektor sama będzie pracowała. Jeżeli nie szanuje się pracowników to na pewno będą braki personelu i będzie to się jeszcze powiększać. Brak około 200 osób na zespół żłobków chyba mówi sam za siebie. Wiele psychicznie terroryzowanych opiekunek po prostu nie wyrabia i podziękuje za pracę. Młody nabór nie poprawi sytuacji, bo jak zobaczy co się dzieje i co trzeba robić to czym prędzej podziękuje. Dziwne, że Pani dyrektor nie wyciąga z tego wniosków tylko brnie w ślepą uliczkę. Dotyczy to też wielu kierowniczek zapatrzonych ślepo w belgijską.

 • magma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.03.2017 19:15 ~magma

  Największą bolączką dla Pani Dyrektor i Kierowników .....jesteśmy MY ...opiekunki po Liceum Medycznym nr. 5 ! Dlaczego ?....bo zostałyśmy jako pierwsze rzucone naa ...? głęboką wodę ...i jako pierwsze dostałyśmy po du..e ze względu na ocenę przez kierowników. Żadna z Pań kierowniczek nie potrafi przyznać się Pani Dyrektor, że źle oceniła opiekunki bo nie znała kryteriów oceniania ! Ale chętnie o tym mówi w samym żłobku ! To jest ciekawe ? Dziękujemy kierowniczki ! Dziękujemy, że tak doceniłyście Naszą długoletnią pracę! P.S Dziewczyny nie liczcie na awanse ! Awanse są dla osób, które są po studiach! Nasze przepracowane lata z dziećmi idą w ..otchłań !Teraz awanse dotyczą Pań, które są po studiach i same studia świadczą o perfekcji w pracy ! A to , że My te Panie wprowadzamy do pracy z dziećmi ..to NIC ! Dziewczyny ! APELUJĘ ! NIE DAJMY SIĘ!BŁAGAM WAS !Zobaczcie jakie szybkie awanse dostają Panie, które przepracowały tylko 2 lata , a są na tych samych stanowiskach co My po 20-30 latach !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Zablokowali przejście dla pieszych. Obok przedszkola i przychodni

Brak miejsca do parkowania? Dla tych kierowców to nie problem. Postanowili swoje auta zostawić na przejściu dla pieszych. Nie przejęli się nawet bliskością... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »