Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

 • MARLENA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19:35 ~MARLENA

  Czy wiadomo co ze starszymi opiekunami, ktorzy maja zmiane umowy na czas nieokreslony? Zostaja na swoim stanowisku?, czy zjezdzaja w dol. Czy sa jakies informacje na ten temat.

 • Balbina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18:29 ~Balbina

  pracownik~pracownik

  Czytam i nie wierzę - od kiedy to pracownik ocenia kompetencje swojego przełożonego. Jeżeli ktoś wytyka kierownikom błędy i niekompetencje anonimowo na forum niech znajdzie w sobie odwagę cywilną i oko w oko zgłosi to do dyrektora zespołu.

  Ja też czytam i nie wierzę. Gdyby taka sytuacja miała miejsce i pracownik "doniósłby" na kierownika to przede wszystkim kierownik by się o tym dowiedział, a co byłoby dalej z pracownikiem nietrudno się domyślić, po drugie - myślę, że kierownik z łatwością by się "wyślizgał" o ile nie byłoby do niego poważniejszych zastrzeżeń. Pracownik zostałby uznany jako działający na szkodę kierownika (najpewniej z zemsty) i wszystko by się na nim skupiło. Bo kogo się w końcu słucha bardziej: pracownika czy kierownika?A takiego pracownika ze zbrukaną opinią to już żaden kierownik by nie przyjął!

 • Jadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18:28 ~Jadzia

  A teraz z innej beczki. Gratulacje dla Pań z biura że poinformowały o dniu wypłaty 13-ki. Obyło się bez dzwonienia, dopytywania, czy nie może stać się to normą ??

 • maryla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2016 19:46 ~maryla

  szkoda ze nie wszystkie komentarze sa widoczne

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2016 22:04 ~pracownik

  Czytam i nie wierzę - od kiedy to pracownik ocenia kompetencje swojego przełożonego. Jeżeli ktoś wytyka kierownikom błędy i niekompetencje anonimowo na forum niech znajdzie w sobie odwagę cywilną i oko w oko zgłosi to do dyrektora zespołu.

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2016 21:38 ~Ala

  Może napiszemy do Pani Premier może ktoś sprawdzi jak traktuje się opiekunów kiedy tak ważna jest polityka prorodzinna

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2016 20:10 ~mysza

  bardzo dobrze ze sa oceniani przeciez to pracownicy zespolu tylko tak czy siak zespol nie wie o bledach

 • kici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2016 21:15 ~kici

  Piękny pani dyrektor ma majątek i super mieszkanie, a nam pensje obniżają, dodają obowiązków i traktują jak śmiecia.

 • mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2016 19:40 ~mirka

  uwazam ze niki ma racje jak to co by dalo chociazby
  tyle ze mozna by bylo swobodnie ocenic kierownika to tez pracownicy zespolu i tak samo jak my popelniaja bledy i maja wady od nas sie wymaga super kompetencji a czy same sa takie idealne czy biuro wie o nie ktorych nie dociagnieciach bo takie maja miejsce odpowiedz nie wie bo niby kto im powie?

 • biuro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2016 19:35 ~biuro

  Do wiadomości niektórych Pań, kierownicy też są oceniani w 13 kompetencjach. A co do 13 to będą wypłacane 8 stycznia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Kompletnie pijany spowodował kolizję. Próbował uciekać

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: "Pożar składowiska choinek"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Makabryczne odkrycie przy Potockiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Polski Bus uderzył w ciężarówkę na A2

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śmiertelny wypadek na krajowej "61"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał toyotą w przystanek. Potrącił starszą kobietę

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Mieszkają w samowolce. Radzą sobie dzięki ludziom dobrej woli

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zabezpieczyli dziurę kawałkami jezdni. "Mogło dojść do tragedii"

Zabezpieczyli dziurę kawałkami jezdni. "Mogło dojść do tragedii"

Dziurę w jezdni ulicy Ostródzkiej zabezpieczono jeszcze bardziej niebezpiecznymi kawałkami betonu z taśmami straży miejskiej. Informację o tej nietypowej... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »