Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

 • paniusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20:10 ~paniusia

  "Pracownik nie jest winien swojemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa. Jest mu jedynie winien usługę, za którą otrzymuje zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem."

  — Ludwig von Mises

 • paniusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17:23 ~paniusia

  "Pracownik nie jest winien swemu pracodawcy służalczości i posłuszeństwa.
  Jest mu jedynie winien usługę, za którą otrzymuje zapłatę, będącą nie łaską, lecz zasłużonym wynagrodzeniem."
  Ludwig von Mises.

 • fakty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 19:24 ~fakty

  Dziewczyny nie nakręcajmy się na siebie na wzajem. Takiej pensji powyżej 2000 u mnie w żłobku od przynajmniej 6 lat nikt nie widział, więc przestańmy nagadywać na siebie i współdziałajmy z związkami. Tylko razem możemy coś zdziałać i coś wywalczyć. KAŻDY PRACODAWCA KOCHA PODZIAŁY WŚRÓD PRACOWNIKÓW A CZEGO NIEZNOSI? TEGO JAK JEST JEDNOŚĆ WŚRÓD PERSONELU CZYLI W TYM WYPADKU WŚRÓD NAS. Jedno jest pewne tylko wspólne działania doprowadzą nas do czegoś. Jeżeli będziemy na siebie nagadywać to dalej możemy pomażyć o lepszych zarobkach a w zamian dostaniemy jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania do realizacji. Same sobie odpowiedzcie czy chcecie pracować godnie czy dalej być niewolnikami pani zarządzającej.

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 19:08 ~Baba Jaga

  Pisałam wcześniej Drogie Panie nie krytykować się na tym forum tylko wspólnie działać.
  I nie czekajcie, że ktoś inny za Was coś załatwi, bo tak najwygodniej!

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2015 17:52 ~jola

  zarobki w złobku są różne min 1590-do ok2400 nie widze wiec problemu bo nikt nie wie które moje a dziewczyny w żłobkach przeginają krytykując osoby chetne aby to zmienic wszystkie żyjemy z tej jałmuży tyrając ponad siły bo dzieci dużo,personelu mało a od lat ta sama stawka

 • miska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2015 18:45 ~miska

  Jolu napisalas ze w zespole pracuja kretynki a czy ty sama mądrze zrobilas pisząc wysokosc zarobków?

 • mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2015 12:57 ~mała

  i co dalej?

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 19:39 ~Baba Jaga

  Drogie Panie nie krytykujmy się za tekst pisma, jego treść można zmodyfikować!.
  Teraz najawżniejszą sprawą jest wspólne i jednomyślne działanie, aby poprawić naszą sytuację finansową i warunki pracy. Dlatego podpisujcie naszą wspólną petycję.


 • zainteresowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 18:42 ~zainteresowana

  Każdy termin byłby nieodpowiedni,
  każdy tylko potrafi wydawać opinię.
  Jeśli by trzeba było to nawet 1 dzień i można się zmobilizować i zebrać podpisy,a jak ktoś czeka na cud to niech się modli o podwyżkę,może to też coś da.
  I przestańcie krytykować formę pisma,bo jak macie lepsze pomysły to je przedstawcie,a nie ha,ha,ha!!!!!

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2015 18:28 ~jola

  jak czytam wasze teksty to nie wierze ze w zż pracują takie kretynki [ona]pobiła wszystkie swoją gupotą przeciez ktos naraża sie ryzykuje dla nas wszystkich zamiast podziekowac to tylko krytyka jak jestes taka mocna to czemu tego nie zrobiłas nie napisałas lepszego tekstu nie podpisuj mamy to gdzies zasuwaj za 1700 do 67 lat

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Oglądaj wideo

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak jechać? Zagadka przy Wileńskim

Jak jechać? Zagadka przy Wileńskim

W al. Solidarności, przed skrzyżowaniem z Targową, na kierowców czeka łamigłówka. Jadący od strony centrum mogą się pogubić. Drogowemu absurdowi z kamerą... WIĘCEJ »

Wyślij absurd

Zobacz więcej absurdów »