Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

 • jaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 12:11 ~jaaaaa

  Dziewczyny wiecie może kiedy wypłacane będą wczasy dla osób które były na urlopie w lipcu?

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 09:59 ~Baba Jaga

  Bardzo chętnie zobaczyłabym jak Panie opiekunki, które tak sie spierają tu na forum, prowadzą na co dzień zajęcia rozwijające z dziećmi w każdym przedziale wiekowym.I to na tyle!

 • Soha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 20:20 ~Soha

  Amiko, ja miałam praktyki w żłobkach - trzy miesiące w integracyjnym w grupie dzieci dwuletnich, dwa miesiące w żłobku "zwykłym" na jedynce. Oprócz tego zaliczyłam wolontariat w ośrodku dla dzieci autystycznych.Też w wieku żłobkowym. No i praktyki w przedszkolu integracyjnym ale to już przecież nie liczy się wg ciebie i tobie podobnych. Więc po co udowadniasz na siłę, że na studiach nie ma praktyk w żłobkach skoro są?

 • amika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2015 23:00 ~amika

  Owszem miałaś praktyki ale nie w żłobku i nie z dziećmi w tym wieku .Nie chodzi o brak praktyk tylko o brak przygotowania do pracy w żłobku, to nie przedszkole ani szkoła.

 • OoO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 19:00 ~OoO

  Ja na studiach miałam praktyki od drugiego roku. Rok w rok. Szkoła, przedszkole, placówki opiekuńczo-wychowawcze. Dodatkowo sama w wolnym czasie, jako wolontariusz pracowałam w jednej z takich placówek. Więc proszę nie wrzucać wszystkich do jednego wora.

 • Nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2015 18:46 ~Nika

  Dziewczyny po 2 letnim studium owszem mają praktyki, ale na studiach należą one do rzadkości.

 • mira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 20:04 ~mira

  dokladnie tak

 • Ziuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 11:29 ~Ziuta

  Pierwsze słyszę ze na studiach nią ma praktyk. Rok w rok są praktyki w różnych placówkach. Najprościej gadać głupoty jak się nie ma pojęcia. Z mojego doświadczenia wynika ze młode dziewczyny czy to po studiach czy szkole opiekunek i tak specyfiki zawodu nauczą się dopiero w miejscu pracy.

 • mania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 19:39 ~mania

  Dzieki za informacje o niby szkoleniu

 • Lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 15:44 ~Lola

  Mam skończone liceum medyczne. Do czego potrzebny był szum z maturą? Po to żeby skłócić ludzi? W moim zawodzie matura jest niepotrzebna, ważny jest dyplom, a paniom które chcą dalej studiować można było przekazać informacje w inny sposób. Niech sobie studiują. Praktyk na studiach nie mają więc przychodzą do pracy bez doświadczenia i uczą się od opiekunek po liceum, więc taki podział nie jest potrzebny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Mordor" bez tramwajów

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Pokręcona ścieżka na Pileckiego

Pokręcona ścieżka na Pileckiego

Od początku lipca drogowcy przebudowują ulicę Pileckiego, a jeden z efektów prac uwiecznił na zdjęciu internauta andy_z. Na skrzynkę warszawa@tvn.pl wysłał... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »