Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 19:08 ~Baba Jaga

  Ktośka napisz jeszcze raz

 • ktośka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 16:18 ~ktośka

  Komus bardzo przeszkadza mój komentarz i dlatego nie jest opublikowany, pomimo moich dwóch prob :)
  Pozdrawiam moderatora !

 • nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 19:11 ~nikt

  Witam. Najlepiej żeby ktoś coś załatwił a ja za rogiem poczekam.Jak przychodzi do konkretów głowy w piasek i udajemy strusia.Po co się wychylać niech ktoś inny nadstawi karku. Tak to wygląda.Z tchórzami nic się nie załatwi.Więc nie narzekajcie.

 • opiekun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2014 20:38 ~opiekun

  Szkoda że pani Hanna
  G.przed wyborami nie pomyślała o nas może nie było by 2 tury wyborów

 • Baba Jaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 17:38 ~Baba Jaga

  Przecież możemy ponownie działać kwestia spotkania i rozmów.
  Niestety jak sobie dobrze przypominam to właśnie Związki Zawodowe podpisały ugodę przedwcześnie z ZŻ, a nasza pikieta pod Ratuszem była dużą porażką przez duże P.
  A Przewodniczący z przed kilku lat chodzi mi o Pana to nie do końca wszystko mógł i chciał pomóc. I tu 20 pln. nie ma nic do tego.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 08:33 ~jola

  nie istnieją bo żałowałyscie 20zł składki jak działały to były szanse cos zrobic nie jedną sprawe załatwił nasz przewodniczący pomógł mnie ,koleżance,i wielu innym osobą a teraz po herbacie

 • ciekawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2014 16:19 ~ciekawa

  Nasz związki praktycznie nie istnieją ..jak nasze podwyżki

 • ja22

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2014 15:28 ~ja22

  górnictwo ma lepsze związki zawodowe...

 • Zosia Samosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2014 18:56 ~Zosia Samosia

  A może tak czas działać podobnie jak górnicy

 • sMUTNA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 20:49 ~sMUTNA

  No przecież co roku mamy lepiej zespół się rozwija otwiera nowe żłobki medialnie wszystko pięknie wygląda . Tylko gdzie w tym wszystkim my jesteśmy , te co już ładnych parę lat pracujemy na ten wizerunek . BIALI MURZYNI.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Oglądaj wideo

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób
Stacje benzynowe

Ceny paliw 2014.11.27

pb95 pb98 on lpg
Najtaniej 4.78 zł 5.04 zł 4.75 zł 2.39 zł
Średnio 5.00 zł 5.12 zł 4.90 zł 2.64 zł
Najdrożej 5.24 zł 5.25 zł 5.15 zł 2.89 zł
Legenda: wzrosła, bez zmian, spadła

Absurdy

Namalowali ścieżkę zwykłą farbą. Rozmyła się po tygodniu

Namalowali ścieżkę zwykłą farbą. Rozmyła się po tygodniu

Kilka dni deszczu wystarczyło, żeby ścieżka rowerowa wzdłuż Targowej między Kijowską a Ząbkowską niemal zniknęła. Świeżo wymalowane na chodniku pasy... WIĘCEJ »

Wyślij absurd

Zobacz więcej absurdów »