Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lupa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15:49 ~Lupa

  mja~mja

  czy dziewczyny, które miałyście urlop w sierpniu dostałyście "wczasy"?  Ja miałam na przełomie lipca i sierpnia i już dostałam :)
  A co to za świadczenia socjalne? za co?

 • mja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2016 16:22 ~mja

  czy dziewczyny, które miałyście urlop w sierpniu dostałyście "wczasy"?

 • Jadzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 20:32 ~Jadzia

  BOMBA~BOMBA

  Witam,
  dziewczyny, dostałam "ekwiwalent za urlop". Czy to są "wczasy pod gruszą"?

  tak to są wczasy pod gruszą

 • BOMBA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 19:16 ~BOMBA

  Witam,
  dziewczyny, dostałam "ekwiwalent za urlop". Czy to są "wczasy pod gruszą"?

 • Zuzia zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 22:20 Zuzia zuzia

  Zapomniałam dodać,że post poniżej jest do Zwykłej Opiekunki

 • Zuzia zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 22:14 Zuzia zuzia

  Bardzo ważna jest walka o prestiż zawodu,ale stosunki w pracy nie mniej.Dlatego popieram nas.Ale korona z głowy nikomu nie spadnie jak weźmie za szczotkę.Dziękuje za lekcję języka polskiego.Chociaż nie jestem pewna czy masz rację.Czepiasz się zwyczajnie.Tego co napisałaś w nawiasie nie skomentuje.
  Nie zależy mi też czy wierzysz że jestem opiekunką.Podpisałam obowiązki i muszę się z nich wywiązać.

 • coma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 18:13 ~coma

  Zuzia , zgadzam się z Toba :) kłoca się tutaj i ciskają opiekunki "zimne" , rządne konfliktu i zwady. I one tez maja o wszystko pretensje. Człowiek życzliwy idzie do pracy i wspolpracuje. A jeśli ktoś idzie po to aby "umilać" życie innym , no to je "umila" na wiele sposobow.

 • zwykła opiekunkam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2016 15:47 ~zwykła opiekunkam

  DO koleżanki Zuzia . Wciskasz koleżankom kit. Nie wierzę ,że jesteś opiekunką (chociaż to żaden zaszczyt). Pisze się W GRUPIE. NIE NA GRUPIE !!!

 • Zuzia zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 23:33 Zuzia zuzia

  I ja pracuje z opiekunkami są 4 na grupie, w tym jedna młodsza.Nie mogę niestety nic bliżej napisać o sobie.Wcześniej pisałam już,że jestem opiekunką ze stażem długim.

 • Zuzia zuzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2016 23:24 Zuzia zuzia

  I nie napisałam że to lekka praca.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Burzą dawne kino Klub

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ściana bluzgu i nienawiści

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Rowerzyści-widma na ulicach

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Te słupki się zginają

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Pożar przy peronach na Centralnym

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: "Duda, drugi raz się nie uda"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Beton nie stężał, ktoś zdążył go zniszczyć

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Z mostu zrobili sobie garaż

Z mostu zrobili sobie garaż

W arkadach mostu kolejowego na ul. Kruczkowskiego pobliscy kierowcy postanowili urządzić sobie parking. – To jest bardzo niebezpieczne miejsce. Na pewno... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »