Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 22:52 ~niki

  To pupilki tez niech przychodza na 8ma i zmywaja

 • pomywaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2016 14:29 ~pomywaczka

  Odpowiadam Mysza z dnia 14,07,16
  Jesteśmy 4 na grupie .Pierwsza przychodzi na godz 7 ,druga na 9.
  Dlatego tylko dwie opiekunki z godziny 8 pracują na szczotce i zmywaku.
  Zmiany ustalone są od maja.Nic się nie zmieni .
  Pupilki nie zmywają.

 • mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.07.2016 09:51 ~mirka

  Opiekunka nigdy nie będzie sprzątaczka panie po kursie sie zbutowaly i ok. Tylko czemu kosztem dzieci i personelu wykwalifikowanego osob ktore sie wyksztalcily w kierunku do pracy z dziecmi zz dokonal swietnego wyboru osoby wyksztalcone i z doswiadczeniem zawodowym do sprzatania a panie po kursie ktore nie znaja sie na rozwoju malego dziecka na wszystkich etapach i potrzebach dzieci itd beda pseudo-opiekunami tak drogie panie na kursie tylko liznelyscie minimum wiedzy ktora my posiadamy.

 • niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 23:39 ~niki

  Czemu nie kosztem premii pani zarzadzajacej

 • Opiekunka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 21:17 ~Opiekunka

  Taka propozycja padła oczywiście kosztem naszych premii, więc nie czekajmy na cud tylko działajmy

 • mysza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 20:48 ~mysza

  Podobno na spotkaniu w zz byla mowa o paniach sprzataczkach tylko kosztem naszych premii bylby zatrudnione poprostu porazka coraz to gorzej

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 20:46 ~klara

  Dobry pomysl dwie sprzatajace tylko ze w duzych zlobkach uwazam ze to za malo jest duza ilosc pomieszczeń teraz jednej trudno grupe ogarnac a co dopiero polowe zlobka

 • niunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 20:37 ~niunia

  Jak nie odpowiada wlasnie odpowiada i zostaje sam wydaje i przyjmuje dzieci skoro wedlug ustawy sa przeznaczone do dziwci to prosze mi wytłumaczyć gdzie jest napisane w tej ustawie ze opiekun badz starszy opiekun ma sprzątać tez trzeba walczyc o swoje i sie buntować

 • ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 18:41 ~ula

  Teraz młodszy opiekun-nie może się zajmować sam dziećmi,ani za nie nie odpowiada....

 • jolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2016 12:05 ~jolka

  Cześć Dziewczyny.
  Nie uważacie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie Pań sprzątaczek, które miałyby tylko sprzątać i zmywać np. 2 na żłobek.Może o to należy walczyć u odpowiednich organów. Panie młodsze wg. nowej ustawy mają zajmować się dziećmi dlatego się buntują choć uważam że niektóre z nich powinny uzupełnić wykształcenie bo skończone liceum wieczorowe bez matury + kurs to trochę mało.
  Pozdrawiam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie chcą pracować na czarno

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zagrali "Skrzypka..." na placu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: W hołdzie polskiej inżynierii

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak obezwładniali nożownika

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Pożegnanie starych kolejek

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Huk i brzęk tłuczonego szkła

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Sportowe BMW na środku trawnika. Tuż pod znakiem zakazu

Sportowe BMW na środku trawnika. Tuż pod znakiem zakazu

W okolicy Płyty Desantu wzdłuż Wisłostrady kierowca sportowego BMW porzucił auto na trawniku. – Samochód stoi mimo, że znajdują się tu znaki zakazu... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »