Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

 • alibaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20:45 ~alibaba

  ZOFIO-cieszę się bo sprawa jest załatwiona-więć Zofio bierz się do sprzątania a jak nie to zmieni pracę ha ha ha......

 • kleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20:10 ~kleks

  ciekawe co PANIE by wolały - wziąć odpowiedzialność za czystość podłogi itp czy bezpieczeństwo i rozwój dzieci. Zastanawiające. I po co te głupie docinki

 • Zofia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19:55 ~Zofia

  alibaba nie ciesz się bo to jeszcze nie koniec!!!!!!!
  Ciekawe jak ty pracujesz?
  MŁODSZY OPIEKUNIE!!!!

 • ktosina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18:52 ~ktosina

  A zresztą poniżałyście dziewczyny, które nie miały wyższego wyksztalcenia to teraz same sprzatajcie. Powodzenia!

 • alibaba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18:44 ~alibaba

  No to teraz panie opiekunki -poznają co to praca ...

 • Zofia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10:13 ~Zofia

  Bardzo dziękuję Pani przewodniczącej Związków Zawodowych, że zgodziła się bo pewnie musiała, za tak skandaliczne warunki pracy opiekunek w najbliższej przyszłości.

 • majka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07:26 ~majka

  jaki test co jest w tym tescie nowe warunki nie trzeba ich pod pisywac pamietacie jakis czas temu pytali nas w ankietach jak podniesc prestiz zawodu a teraz dokladaja sprrzatanie czy w przedszkolu badz w szkole nauczyciel sprzata czy jest tzn.wozna

 • ilonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06:20 ~ilonka

  Wiecie dziewczy. Czy was już cieszą podwyżki i nowe warunki???test to lipa.

 • basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2015 22:18 ~basia

  Jak tam wyszedł wam test?

 • miska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2015 18:54 ~miska

  takie kryteria ze wszystkie jestesmy sprowadzone do roli sprzatacza slyszalyscie o nowym zakresie obowiazkow? bez urazy panie sprzatajace ale tu maja sprzatac nawet panie po studiach!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Mordor" bez tramwajów

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Mistrz parkowania w akcji

Mistrz parkowania w akcji

Przed skrzyżowaniem, na powierzchni wyłączonej z ruchu i przejściu dla pieszych - tak zaparkował swojego terenowego volkswagena jeden z kierowców. Zdjęcie... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »