Stolica

18.03.2011 00:41 FATALNA SYTUACJA W WARSZAWSKICH ŻŁOBKACH

Żłobki w strachu

SERWISY:

Mieli nadzieję, że nowe przepisy rozwiążą ich problemy, więc brali środki uspokajające, milczeli i czekali na zmianę. Nie doczekali się, więc zaczynają mówić: - Jesteśmy zastraszani. Chcemy normalnie pracować. Wszystko to dzieje się w warszawskich Żłobkach.

Kierownicy i pracownicy 40 warszawskich żłobków twierdzą, że są na skraju załamania nerwowego. Po latach milczenia postanowili w końcu opowiedzieć o metodach działania Bożeny Przybyszewskiej, dyrektorki miejskiej placówki, której podlegają - tzw. Zespołu Żłobków

- Współpraca jest zła. Jesteśmy zastraszani. Żeby wymienić w budynku żarówkę, musimy pisać podanie i czekać na rozpatrzenie, czasami nawet dwa tygodnie – opowiada kierowniczka jednego ze żłobków. - Mamy też zakaz mówienia o tym, co nam nie pasuje w funkcjonowaniu placówek - dodaje.

- Chcemy wreszcie pracować w spokoju, a nie ciągle być na środkach uspokajających - mówi inna opiekunka. Kolejna dodaje: - Nie ma możliwości iść na skargę, ponieważ obawiamy się o utratę pracy, a osoba która odważy się coś powiedzieć zostaje wyrzucona bądź dostaje naganę.

Ratusz jest zaskoczony

W środę podczas programu "Miejski Reporter" miejscy urzędnicy nie kryli zaskoczenia zarzutami, które usłyszeli. - Nic o tym nie wiedziałem - rozkładał ręce Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej.

Reporterka TVN Warszawa poprosiła o komentarz dyrektorkę Zespołu Żłobków, ale Przybyszewska odmówiła. - Jak poznam zarzuty, to się do nich ustosunkuję - ucięła rozmowę.

Dlaczego milczeli?

Jej podwładni twierdzą, że sprawa trwa wiele lat. Czemu żaden z nich nie zgłosił tego wcześniej? Tłumaczą, że czekali na nową ustawę żłobkową. Nowe przepisy miały doprowadzić do likwidacji zespołu i dać żłobkom niezależność. W Warszawie tak się jednak nie stanie.

W czwartek na sesji rady miasta zespół żłobków został wprawdzie rozwiązany, ale tylko po to, by radni po chwili powołali go na nowo, ze statutem zgodnym z nowymi przepisami. Skąd taka decyzja? Ratusz przekonuje, że autonomia żłobków wiązałaby się z większymi wydatkami, np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. - Powołanie oddzielnych jednostek wpłynęłoby bardzo źle na budżet miasta - ocenił Jaskołd, choć odmienne stanowisko przyjęła wcześniej komisja budżetowa.

- Obecna kadra centrali żłobków mogłaby być rozdzielona na poszczególne placówki - proponowała Maria Łukaszewicz, przewodnicząca komisji.

Będzie konkurs na dyrektora

Po wysłuchaniu wszystkich zarzutów w stosunku do dyrektor zespołu, urzędnicy zapewnili natomiast, że sprawa zostanie rozwiązana. - Ogłosimy konkurs na dyrektora nowego zespołu i postaramy się, by problemy, które nam zgłoszono, nie miały już więcej miejsca - zadeklarował Jaskołd. 

Małgorzata Walczak
bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przewietrzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2017 08:58 ~Przewietrzona

  opiekun~opiekun

  Ej, no na upał , czyli wiosnę i lato ciuchy dostałaś !!!A jesień i zima pracuje prywatnie !!!


  Oczywiście że przez dwie pory roku zakładamy prywatne ubrania na spacery z dziećmi. Nic się nie liczy, ważne jest tylko to żeby wyjść

 • KOZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2017 06:52 ~KOZA

  Oczywiście, że Pani ma prawo napisać swoje zdanie na wybrany temat,ale nie w ten sposób ,aby krytykować i dokuczać innym.

 • opiekun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2017 23:58 ~opiekun

  Ej, no na upał , czyli wiosnę i lato ciuchy dostałaś !!!A jesień i zima pracuje prywatnie !!!

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2017 14:10 ~Ola

  Dziewczyny,czy wychodzicie w te upaly z dziecmi na dwor? Rano i po poludniu? My od poniedzialku wychodzimy dwa razy dziennie,chodz po poludniu jest strasznie goraco,jak jest u Was?

 • marylka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 20:10 ~marylka

  tez mam prawo do wypowiedzi

 • KOZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 19:48 ~KOZA

  Przynajmniej będą wiedzieli ile się dostaje w żłobku na dzieci,a Pani niech nie będzie taka chop do przodu,tu jest forum i każdy ma prawo do swojej wypowiedzi.

 • marylka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2017 16:04 ~marylka

  witam dawno tu nie zagladalam nic innego tylko kiedy grusza dla dzieci opanujcie sie to tylko 160zl ja rozumiem ze dla nie ktorych to duzo ale troche przyzwoitosci bo co o nas pomysla inni ludzie ktorzy tu czasem zagladaja.

 • ktosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 19:24 ~ktosia

  wiecie co, to wstyd upominać się o 160 zł :/ za tą kwotę to co najwyżej mogę lody na wakacje dziecku zasponsorować. a tak pięknie brzmi: dofinansowanie wypoczynku. ha ha

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 13:26 ~zuza

  Wczasy pod grusza dla dzieci beda po niedzieli na 100%

 • malgosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 10:15 ~malgosia

  Kiedy beda wczasy pod grusza dla dzieci

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

 Zostawiła zepsute auto. W maju. Stoi na trawniku do dziś

Zostawiła zepsute auto. W maju. Stoi na trawniku do dziś

Trzy miesiące temu kobieta zaparkowała samochód na trawniku, wyszła z niego i… do tej pory nie wróciła. Mieszkańcy są oburzeni, a straż miejska rozkłada... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »