Informacje

17.02.2017 18:27 Spoczęła na Powązkach

Żołnierz AK, opozycjonistka i posłanka. Pożegnanie Marii Dmochowskiej

SERWISY:

Uroczystości pogrzebowe Marii Dmochowskiej - harcerki Szarych Szeregów, żołnierza Armii Krajowej, a także działaczki opozycji demokratycznej w PRL i posłanki w latach 1989-1997 odbyły się piątek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

- Dzisiaj stajemy na tej Eucharystii wokół urny z prochami Marii, która dla każdego z was jest ważnym człowiekiem. Jej długie życie obfitowało w bardzo wiele najróżniejszych wydarzeń, które w wielkim skrócie obracają się wokół sprawy naszej ojczyzny - powiedział w homilii ks. Tomasz Kądzik, odprawiający mszę w Domu Pogrzebowym na wojskowych Powązkach.

Harcerka, lekarka

Duchowny przypomniał, że Maria Dmochowska realizowała się zawodowo jako lekarz hematolog, ale także społecznie i rodzinnie. Podkreślił, że należała do Armii Krajowej oraz, że tworzyła ruch Solidarności.

Po nabożeństwie - w asyście Wojska Polskiego, która po przemówieniach uczestników pogrzebu, oddała salwę honorową - nastąpiło złożenie prochów zmarłej w grobie rodzinnym.

W uroczystościach pogrzebowych Marii Dmochowskiej uczestniczyli jej najbliżsi krewni i przyjaciele, w tym jej siostrzeniec Andrzej Celiński - działacz opozycji demokratycznej w PRL, członek Komitetu Obrony Robotników, były senator, poseł.

Obecni byli również weterani Armii Krajowej, działacze opozycji demokratycznej w PRL, dawni i obecni politycy, a także liczni historycy i pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

Miała 87 lat

Marię Dmochowską pożegnali m.in. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, działacz opozycji w PRL Henryk Wujec, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, były prezes IPN Łukasz Kamiński, były szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel, były przewodniczący Rady IPN Antoni Dudek, również historyk i dziennikarz, były więzień Auschwitz-Birkenau Marian Turski oraz lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Maria Dmochowska z domu Lipska urodziła się 18 lipca 1930 r. w Warszawie. Podczas II wojny światowej była żołnierzem AK o pseudonimie Maja. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim i w walkach Grupy Kampinos AK. Po wojnie była lekarzem hematologiem. Była również działaczką opozycji demokratycznej, współorganizowała NSZZ "Solidarność" w Łodzi.

Była internowana w stanie wojennym. W wolnej Polsce, w latach 1989-1997, była posłanką na Sejm. W 2006 r. za kadencji prezesa Janusza Kurtyki została powołana na stanowisko wiceprezesa IPN. Funkcję tę sprawowała do czerwca 2012 r.

Maria Dmochowska zmarła 10 lutego. Miała 87 lat.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2017 09:26 ~marek

  Chyba w Toruniu było jakieś ważne spotkanie (wagi państwowej !)

 • Goralka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 21:55 ~Goralka

  A gdzie władze z wiejskiej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »