Informacje

16.04.2017 19:49 przy budowie metra

"Znakoza" na Górczewskiej.
"Żeby ogarnąć, należałoby stanąć"

SERWISY:


Ponad 20 znaków pionowych po obu stronach ulicy, rzędy pachołków ostrzegających przed wysokimi krawężnikami, tablice z opisami: kto może skręcić w lewo, a kto ma jechać prosto. W takim gąszczu muszą poruszać się kierowcy jadący 200-metrowym odcinkiem Górczewskiej. Winna budowa metra.

Silne objawy typowej, warszawskiej "znakozy" przy centrum handlowym zauważył reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak. Tymczasowe oznakowanie umieszczono w związku z budową stacji metra na Woli.

- Na krótkim odcinku postawiono tyle znaków, w tym takich z tablicami i opisem, kto jest uprawniony do skrętu, bądź jazdy na wprost, że w czasie jazdy nie ma szans, żeby im wszystkim się przyjrzeć. Do tego doliczyć należy znaki tymczasowo zlikwidowane, przekreślone, ale nadal stojące wzdłuż jezdni. Żeby to wszystko ogarnąć to należałoby stanąć - relacjonuje Lech Marcinczak.

Nakazy, zakazy, ostrzeżenia

Na około 200-metrowym odcinku Górczewskiej wprowadzono nową organizację ruchu. Czasowo zlikwidowano buspas i utworzono tam miejsca do parkowania. Niemal każda zatoka ma swoje oznaczenie informujące o jej początku i zakończeniu. Do tego ostrzeżenie o zmianie pierwszeństwa, jak stawiać auto w zatokach, zakazy zatrzymywania, ostrzeżenie o odholowania samochodu i inne.

Przy skrzyżowaniu z prawej i lewej kierowca widzi na raz nakaz jazdy w lewo, pod nim informację o pasach do jazdy na wprost, w lewo lub do zawracania. Do tego dwie tabliczki z opisem, drobnym drukiem.

Kierowcy jadący od zachodu w stronę centrum poruszają się także wśród słupków ostrzegających o wysokich krawężnikach (te ustawiono, żeby wygrodzić zatoki do parkowania). Szpaler uzupełniają znaki dla tych wyjeżdżających z bocznych uliczek. Niby wszystko ma wprowadzać porządek, ale realnym efektem jest informacyjny kociokwik, chaos.

Wszystko sprawdza komisja

Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich, czy taka liczba jest niezbędna i czy w swej masie spełniają swoją rolę. Urzędnicy odesłali nas jednak do wykonawcy, który na czas budowy metra odpowiada za zmiany w organizacji ruchu. - Możemy interweniować wówczas, kiedy znaki będą ustawione niezgodnie z projektem - mówi Paweł Olek z ZDM.

Z kolei Bartosz Sawicki, rzecznik tureckiego Gulermak odpowiada, że liczba znaków jest wymagana przepisami i ściśle określona w projekcie organizacji ruchu. - Jej wprowadzenie poprzedzają wcześniejsze konsultacje ze wszystkimi służbami ratusza i policją. W czasie jej wprowadzenia specjalna komisja dosłownie chodzi i sprawdza każdy ze znaków, czy jest zgodny z dokumentacją - tłumaczy Sawicki i prosi o konkretny przykład nadmiaru oznaczenia.

Wysłaliśmy do wykonawcy metra stosowne zdjęcia z prośbą o komentarz. Czekamy na odpowiedź.

skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »