Informacje

23.02.2016 06:20 Petycja do władz Warszawy

Zamiast Spacerowej chcą ulicy "Bohaterów Majdanu"


W drugą rocznicę krwawych wydarzeń w Kijowie grupa warszawiaków apeluje o to, aby jedna z ulic zyskała nazwę "Bohaterów Majdanu". Wybrali stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej przy skwerze im. Tarasa Szewczenki i złożyli petycję w ratuszu.

Aktywiści chcą upamiętnić determinację i poświęcenie tysięcy Ukraińców, którzy wyszli na ulice, aby walczyć o proeuropejską Ukrainę. – Ponieważ uhonorowanie każdego z bohaterów tamtych dni z osobna byłoby niemożliwe, opowiadamy się za upamiętnieniem poprzez odwołanie do nazwy wielkiego ruchu społecznego jakim był Majdan – piszą w petycji, którą w poniedziałek złożyli w miejskim biurze geodezji na ulicy Senatorskiej.

Pod apelem podpisało się około 200 dziennikarzy, polityków i działaczy organizacji pozarządowych. Wśród nich m.in. Natalia Panchenko, Janusz Onyszkiewicz, Małgorzata Gosiewska (PiS), Marcin Święcicki (PO) i dziennikarz Sławomir Sierakowski.

– Pomysł pojawił się zaraz po krwawych wydarzeniach na Majdanie. Powstała grupa inicjatywna na Facebooku. Początkowo liczyła 20 osób, ale szybko zaczęła się rozrastać. W tamtym roku zaczęliśmy zbierać podpisy pod petycją i dziś złożyliśmy ją do ratusza – mówi nam Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog.

Ukraiński skwer w Warszawie

Na upamiętnienie Bohaterów Majdanu działacze wybrali stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej, pomiędzy ul. Klonową a skrzyżowaniem z ul. Goworka. Uważają, że znajdujący się w pobliżu Skwer im. Tarasa Szewczenki to "najbardziej ukraiński" element w Warszawie. Poza tym, właśnie w tym miejscu najczęściej gromadzili się warszawiacy solidaryzujący się z walczącymi o demokrację uczestnikami Majdanu.

–  To krótki odcinek, przy którym nie ma żadnych budynków. W związku z tym żaden mieszkaniec nie będzie musiał zmieniać swojego adresu – tłumaczy Tomasz Czuwara. – Mamy nadzieję, że formalności nie będą trwały długo i już jesienią, podczas trzeciej rocznicy wydarzeń na Ukrainie będziemy mogli już spacerować ulicą Bohaterów Majdanu – dodaje.

- Kijowski Majdan, jako główna arena bohaterstwa i ofiary protestujących w sposób szczególny zasługuje na uczczenie bohaterstwa w naszym mieście tym bardziej, że Kijów należy do miast partnerskich Warszawy – przypominają.

W swojej petycji kilkukrotnie podkreślają, że wielu Polaków (polityków lub dziennikarzy) było bezpośrednimi świadkami wydarzeń na Ukrainie. "Solidarność z Majdanem i Ukrainą łączyła ich ponad dzielącymi ich na co dzień podziałami politycznymi i światopoglądowymi" – piszą i apelują, aby o tym nie zapominać.

Kijów-Warszawa, wspólna sprawa

Podczas krwawych walk na Ukrainie warszawiacy kilkukrotnie organizowali manifestacje. Chcieli w ten sposób pokazać wsparcie dla sąsiadów. Spotykali się na placu Zamkowym, pod ambasadą Ukrainy lub na wspomnianym już skwerze Tarasa Szewczenki.

Wśród manifestujących było wielu młodych ludzi z żółto-niebieskimi flagami Ukrainy i biało-czerwonymi flagami Polski. Trzymali transparenty z hasłami "Warszawa jest z wami" lub "Kijów-Warszawa, wspólna sprawa".

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »