Zajrzyj do warszawskiego "koloseum"


Z dachu starego zbiornika warszawskiej gazowni można zobaczyć nitki podmiejskich pociągów. W środku jest tak cicho, że stojąc na szczycie można usłyszeć furkot skrzydeł gołębi chodzących po dnie. Stołeczne "koloseum" mogłoby być jedną z największych atrakcji miasta. Obecnie jest jedynie zbytkiem, który niszczeje.

Zza drutów kolczastych malowniczo wyłaniają się dwie rotundy. XIX-wieczna gazownia przy ul. Prądzyńskiego to zabytek, którego architektura zapiera dech. Nic dziwnego - to jeden z najcenniejszych kompleksów przemysłowych w Warszawie. Monumentalne obiekty, przypominające rzymskie koloseum, doskonale widoczne są z okien pociągów wjeżdżających do stolicy.

- Dlaczego są tak cenne? Po pierwsze w dosyć dobrym stanie przetrwały drugą wojnę światową i nie straciły swojego charakteru. Należały do Niemieckiego Kontynentalnego Towarzystwa Gazowego z Dessau. Była to już druga warszawska gazownia. Trzeba pamiętać, że lata 80. XIX wieku to czas, kiedy stolica oświetlana była wyłącznie gazem - mówi Piotr Otrębski, varsavianista.

I dodaje: - Te obiekty powinny być ogólnie dostępne.

Gazownia jak z Paryża

Na to na razie się nie zanosi. Mimo, że roztacza się z nich wspaniała panorama zachodniej części miasta, od lat niszczeją. A przecież miały "swoje pięć minut". Filip Bajon pod koniec lat 70. tak zachwycił się rotundami, że w filmie "Aria dla Atlety" jedna z nich "zagrała" arenę dla zapaśników. Nakręcono tu scenę walki na Mistrzostwach Świata.

Od tego czasu dużo się jednak zmieniło. Powybijane szyby w oknach straszą, a deski w podłodze pękają pod stopami. Wewnątrz panuje idealna cisza, która nawet w dzień tworzy klimat rodem z horroru. Niestety, wciąż nie udało się wcielić w życie żadnego z planów zagospodarowania tego miejsca. A było ich wiele.

- Obiekt jest bardzo trudny do adaptacji. Byłoby to bardzo kosztowne, dlatego też wszystkie projekty pozostały w sferze niezrealizowanych planów. Właściciel musiałby pozyskać inwestora strategicznego - wyjaśnia Ewa Nekanda- Trepka, stołeczny konserwator zabytków.

Nawet Wajda nie pomógł

To jeszcze żadnemu właścicielowi się nie udało. Fundacja "Warszawa Walczy", która dostała rotundy od prezydenta miasta Marcina Święcickiego, chciała by powstało tu Muzeum Powstania Warszawskiego. W pomysł zaangażował się Andrzej Wajda. Wewnątrz rotundy miała stanąć warszawska kamienica. Widzowie mieli krążyć wokół niej i oglądać sceny rodzajowe z walczącej Warszawy.

Pomysłu jednak nie udało się wcielić w życie, a fundacja sprzedała zbiorniki Marcinowi Biernackiemu. Biznesmen miał budować tu lofty i biura. Powstały nawet wstępne wizualizacje, które zakładały budowę dodatkowego budynku na miejscu, w którym miał stać trzeci zbiornik. Ten plan również się nie ziścił. Z nim samym, mimo kilkakrotnych prób, nie udało się nam skontaktować.

Udało się w Wiedniu

Choć adaptacja pofabrycznych terenów jest trudna, są miejsca na świecie, gdzie to się udało. Bardzo podobny do warszawskiego kompleks istnieje w Wiedniu. W połowie lat 90. władze miasta ogłosiły konkurs na zagospodarowanie tamtejszej starej gazowni. Prace przy każdym zbiorniku nadzorował inny architekt. Efekt okazał się imponujący. Na najwyższych piętrach powstały mieszkania, a pod nimi biura, na samym dole centrum handlowe, połączone szklanymi kładkami. Cały kompleks okazał się sukcesem komercyjnym i społecznym. Powstała nowa dzielnica, która żyje całą dobę.

Warszawskie Czyste wciąż czeka na swoją szansę. Plan miejscowego zagospodarowania opracowywany jest od 2004 roku.

Zdjęcia Bartosza Andrejuka, dziennikarza tvnwarszawa.pl, zobaczysz też na jego blogu Beznaswy.blox.pl

band/roody//mz

Źródło zdjęcia głównego: beznaswy.blox.pl

Pozostałe wiadomości

Ruszył proces Artura Ch., wobec którego na ulicy Inżynierskiej interweniowali w listopadzie ubiegłego roku policjanci. Zgłoszenie dotyczyło agresywnego mężczyzny z maczetą. Podczas policyjnej akcji jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił drugiego.

Proces w głośnej sprawie. Podczas interwencji zginął policjant

Proces w głośnej sprawie. Podczas interwencji zginął policjant

Źródło:
PAP

Pracownica firmy opiekującej się zielenią miejską znalazła zakopany w ziemi pistolet. Na miejscu interweniowali strażnicy miejscy. Policja podda broń ekspertyzie.

Wykopała pistolet z grządki na Polu Mokotowskim

Wykopała pistolet z grządki na Polu Mokotowskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w styczniu zaatakował 15-latka w autobusie miejskim w Siedlcach. 42-latek odpowie za to, że przykładał nóż do gardła nastoletniego Patryka i groził chłopakowi pozbawieniem życia. Poszkodowanemu pomogła kierująca autobusem - zauważyła awanturę i uniemożliwiła napastnikowi ucieczkę.

Przyłożył nastolatkowi nóż do gardła w autobusie. Akt oskarżenia

Przyłożył nastolatkowi nóż do gardła w autobusie. Akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątkowe popołudnie w korku stali kierowcy jadący w kierunku Lublina, Mińska Mazowieckiego i Katowic. Niemal w tym samym czasie doszło do kilku wypadków na trasach S2, S8 i S17.

Trudne popołudnie na drogach. Seria wypadków na trasach wylotowych z Warszawy

Trudne popołudnie na drogach. Seria wypadków na trasach wylotowych z Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na realizację inwestycji drogowej dla autostrady A2 od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa. Dla drugiej części trasy decyzji wojewody łódzkiego drogowcy spodziewają się przed połową roku.

Zgoda wojewody na rozbudowę A2 między Łodzią i Warszawą

Zgoda wojewody na rozbudowę A2 między Łodzią i Warszawą

Źródło:
PAP

Pod Mińskiem Mazowieckim w kobietę stojącą przy samochodzie wjechał kierujący oplem. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał poszkodowaną do szpitala. Hospitalizacji wymagał także kierowca opla. Na miejscu pracują służby.

Stała przy samochodzie, wjechał w nią inny kierowca

Stała przy samochodzie, wjechał w nią inny kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło w piątek na trasie S8. Zderzyły się bus i tir. Pierwsze auto straciło prawie cały prawy bok.

Zerwało bok busa, drzwi utkwiły w naczepie tira

Zerwało bok busa, drzwi utkwiły w naczepie tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy samochody zderzyły się na drodze wojewódzkiej numer 694 pod Ostrowią Mazowiecką. Jak ustalili policjanci, kierujący autem osobowym uderzył w tył ciężarówki stojącej na poboczu, a potem czołowo zderzył się z busem. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Uderzył w stojącą ciężarówkę, czołowo zderzył się z busem. Auto pękło na pół

Uderzył w stojącą ciężarówkę, czołowo zderzył się z busem. Auto pękło na pół

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Garwolina (Mazowieckie) zlikwidowali nielegalny salon gier hazardowych, który - według ustaleń śledczych - służył również jako punkt handlu narkotykami. Zatrzymano troje podejrzanych.

Siłowo, z hukiem, przez okno. Kontrterroryści weszli do nielegalnego salonu gier

Siłowo, z hukiem, przez okno. Kontrterroryści weszli do nielegalnego salonu gier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed budynkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwał protest osób niesłyszących, które chciały w ten sposób zwrócić uwagę rządzących na ich trudną sytuację. "Państwo nas nie słyszy, ale my jesteśmy i nie damy się uciszyć" - napisali.

Protest głuchych w Warszawie. "Nie damy się uciszyć" 

Protest głuchych w Warszawie. "Nie damy się uciszyć" 

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W czwartek otwarto oferty w przetargu na budowę siedziby TR Warszawa na placu Defilad. Postępowanie dotyczyło pierwszego etapu dużej inwestycji, czyli wykonania podziemnej części gmachu. Dwie z trzech złożonych ofert mieszczą się w budżecie.

Muzeum otwarte, czas na budowę teatru. Trzy oferty

Muzeum otwarte, czas na budowę teatru. Trzy oferty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend drogowcy zaplanowali prace na Pradze Północ i Mokotowie. Frezowanie odbędzie się na ulicy Kłopotowskiego oraz na skrzyżowaniu alei Witosa z ulicą Jana III Sobieskiego. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu i objazdy.

Frezowanie w dwóch dzielnicach. Weekend z utrudnieniami

Frezowanie w dwóch dzielnicach. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjna kontrola zakończyła się dla 47-latka zakazem dalszej jazdy. Mężczyzna transportował ciężarówką inne auto. Aby nie spadło, pod koła podłożył butle gazowe. Okazało się także, że mężczyzna w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Na pace wiózł samochód, "zabezpieczył" go butlami gazowymi

Na pace wiózł samochód, "zabezpieczył" go butlami gazowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca który wybił szybę w innym aucie usłyszał zarzut uszkodzenia mienia. Do agresji doszło w Wilanowie. - Podbiegł do mnie i zaczął walić w szybę, później zaczął walić w szybę córki z tyłu - opowiadał o zdarzeniu "Faktom" TVN poszkodowany kierowca.

Biegł za autem, wybił szybę. "Nie spodobało mu się", że kierowca przed nim zmienił pas

Biegł za autem, wybił szybę. "Nie spodobało mu się", że kierowca przed nim zmienił pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Fakty TVN

W ciągu ostatniej doby doszło do trzech wypadków, w których zginęli rowerzyści. Pod Ostrołęką kierowca samochodu osobowego śmiertelnie potrącił kierującego jednośladem. Do podobnej tragedii doszło koło Płocka. Z kolei w okolicy Grójca zginął rowerzysta potrącony przez ciężarówkę.

Tragiczna doba na mazowieckich drogach. Zginęli trzej rowerzyści

Tragiczna doba na mazowieckich drogach. Zginęli trzej rowerzyści

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymany we wtorek 37-latek usłyszał dwa zarzuty: rozboju i usiłowania rozboju. Do pierwszego z przestępstw doszło w windzie - mężczyzna zaatakował kobietę i ukradł jej torebkę, z kolei drugą pokrzywdzoną próbował okraść, gdy wchodziła do mieszkania - uderzał ją po całym ciele. Prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt wobec podejrzanego.

Jedna z kobiet zaatakowana w windzie, druga w mieszkaniu. 37-latek usłyszał zarzuty

Jedna z kobiet zaatakowana w windzie, druga w mieszkaniu. 37-latek usłyszał zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z projektantem nowej linii Zegrze - Przasnysz. Lepsze połączenie ze stolicą zyskają Maków Mazowiecki, Pułtusk czy Serock. Ale terminy są odległe. Na projekt i pozyskanie niezbędnych zgód wykonawca ma ponad cztery lata. Z kolei prace budowlane mają rozpocząć się dopiero w 2030 roku i potrwać trzy lata.

Umowa na projekt nowej linii kolejowej podpisana. Ale budowa prędko nie ruszy

Umowa na projekt nowej linii kolejowej podpisana. Ale budowa prędko nie ruszy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci drogówki z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali 22-latka popisującego się driftem na parkingu przy trasie S7. W trakcie interwencji okazało się, że mężczyzna stracił w ubiegłym roku prawo jazdy. Sprawa trafiła do sądu.

22-latek bez prawa jazdy driftował przy trasie. Nagranie

22-latek bez prawa jazdy driftował przy trasie. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek, 1 kwietnia, na płycie lotniska na Okęciu pojawił się żółty polonez caro z napisem "Follow Me". Takie same pojazdy wspierały ruch na terenie portu lotniczego w latach 90. XX wieku.

Polonez "Follow Me" na płycie stołecznego lotniska

Polonez "Follow Me" na płycie stołecznego lotniska

Źródło:
PAP