Informacje

27.03.2014 15:10 MIESZKAŃCY CHCĄ BRONIĆ DRZEWA

Wycinka pod tramwaj na Tarchominie.
Pod topór pójdzie 200-letni dąb?

SERWISY:


Mieszkańcy Białołęki boją się, że w związku z budową torów tramwajowych, na Tarchomin pod topór pójdzie potężny dąb. Ich zdaniem drzewo ma 200 lat. Zarząd Transportu Miejskiego, który jest inwestorem budowy przekonuje, że na razie nie ma możliwości przesadzenia drzewa.

Linia na Tarchomin ma przebiegać wzdłuż ulicy Światowida. Na odcinku pomiędzy Mehoffera a Stefanika trwa właśnie wycinka drzew. Mieszkańcy okolicy komentują ją w mailach do naszej redakcji i na portalu społecznościowym.

- Szczególny niepokój budzi plan wycinki 200-letniego dębu. Rośnie on tuż obok osiedla. To naprawdę piękne drzewo - napisał internauta Stanisław.

Z kolei Katarzyna napisała: - Dąb w ogóle nie koliduje z planowaną linią tramwajową. Rośnie w miejscu projektowanego chodnika. Chodnik można przecież nieco przesunąć. Wolimy spacerować chodnikami zacienionymi przez drzewa, a nie po betonowym pustkowiu – stwierdziła internautka.

Na miejscu pojawił się również reporter tvnwarszawa.pl Dawid Krysztofiński. - Widać, że wycięte drzewa były w dobrym stanie - powiedział reporter.

Długo wyczekiwana inwestycja

Inwestorem linii tramwajowej na Tarchomin jest Zarząd Transportu Miejskiego i Tramwaje Warszawskie. Magdalena Potocka z ZTM poinformowała, że na razie wykonawca nie musi wycinać dębu.

- Do momentu rozpoczęcia prac przy budowie drugiej jezdni ulicy Światowida dąb pozostanie na swoim miejscu. Niestety z informacji, które dotychczas udało się nam zebrać wynika, że nie ma możliwości przesadzenia drzewa. Wykorzystamy jednak czas do momentu rozpoczęcia prac przy budowie drugiej jezdni ulicy Światowida na ponowne sprawdzenie możliwości przesadzenia dębu - przekonuje Potocka.

Linia tramwajowa od trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ulicy Mehoffera to długo oczekiwana inwestycja. Do tej pory udało się otworzyć tylko krótki odcinek torów, które kończą się zaraz za zjazdem z mostu Skłodowskiej-Curie.

Zarząd Transportu Miejskiego planuje dalszy odcinek tej trasy, do pętli Winnica. Aktualnie przygotowywany jest wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Będą to kolejne cztery przystanki, trasa tramwajowa zakończy się wtedy w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

TRAMWAJ NA TARCHOMIN NA POWSTAĆ W NIESPEŁNA ROK:

bf/roody

 • AKo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 13:12 ~AKo

  Każdy chce mieszkać w miescie gdzie autobusy śmigaja co 3 min do centrum, tramwaje jadą stadami, sklepów wokół pełno, itd: ale drzew im nie ruszać. Jak chcecie natury na na wioche. Zresztą, jak nie zbudują tramwaju to deweloperzy kupią działki i dopiero będziecie mieli jazdę. Do centrum w 1,5 godz:)to tak jak byście mieszkali za Wyszkowem.
  I będzie szum że Hanka nic nie robi. Dajcie spokój.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 12:10 ~oland

  Ni wycinać dębu. Zorganizować wypożyczalnię mioteł. Nie chcą tramwaju niech latają na miotłach. Będzie szybciej.

 • jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 16:37 ~jola

  Co za beznadziejne komentarze. Ten tramwaj to chyba następny chwyt Pr-owy naszej Pani Prezydent bo zupełnie nieuzasadniona jest jego budowa na tym odcinku gdzie są 2 często kursujące autobusy. W zamian tego pozbawia się mieszkańców tego co jest fajne na Tarchominie i min. stare, piękne drzewa i likwiduje autobusy, które były niezbędne dla sprawnej komunikacji tej dzielnicy z resztą Warszawy 503,510,326 itd. dziękuję za takie bezmyślne inwestowanie pieniędzy, kosztem mieszkańców i pięknej natury. A wy krytykanci zastanówcie się jak będziecie żyć jak zniszczycie w końcu wszystkie drzewa, lasy itd.

 • grażka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2014 10:15 ~grażka

  zrobi się jak w śródmieściu

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2014 10:52 ~olo

  ja tam mieszkam i nie chce tramwaju. bialoleka straci swój urok.

 • sadhu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 13:52 ~sadhu

  Ileż bezinteresownej zawiści w tych komentarzach, jakież to typowa dla nas, Polaków. A przecież chodzi tylko o to by tak zaprojektować zarówno ulice jak i przebieg linii tramwajowej aby nie niszczyć tego, co najpiękniejsze, najbardziej korzystne dla otoczenia. Przecież przy odrobinie wysiłku można pogodzić rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej z pozostawieniem tego co najcenniejsze. I wielu mieszkańców właśnie takie rozwiązanie sugeruje, a nie "albo komunikacja albo drzewo".

 • NN1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2014 12:20 ~NN1

  Hasło "tramwaj na Tarchomin" nie jest, czym się wydaje. Zamiast usprawnić komunikację (przy pomocy linii tramwajowej) utrudni po zbudowaniu drugiej ulicy Światowida. Wszystkie skrzyżowania będą wielopasmowe z sygnalizacją świetlną, rondo zostanie zlikwidowane, o płynności i szybkości ruchu będzie można pomarzyć.
  Tramwaj - tak; rozbudowa ul. Światowida - nie, ponieważ tulko utrudni komunikację.

 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2014 19:00 ~Żwirek

  jak się nie podoba , bo dęby rosną to może być trasa tramwajowa do Nieporętu lub Radzymina, albo na Białołękę. Żaden problem.

 • Żwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2014 18:55 ~Żwirek

  No i niech idzie ten dąb, czy dęby pod piłę czy topór. Komu się nie podoba to wyjazd z miasta na wieś.

 • beret

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2014 11:13 ~beret

  jeżeli wolicie mieć drzewo zamiast tramwaju to o co chodzi? zablokujcie budowę i jeździjecie jak obecnie autobusem. Potem zerwijcie asfalt żeby żabki przechodząc przez jezdnie nie męczyły się na asfalcie, przestajcie używać prądu bo owstaje w sposób nieekologiczny, nie załatwiacie się bo ścieki trują środowisko... wszystko będzie takie piękne na tym Waszym Tarchominie tylko trzeba trochę pokrzyczeć...
  ... a za oszczędzone pieniądze na tarchominie pewnie w innej części miasta wybudują coś za co mieszkańcy będą wdzięczni

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Mordor" bez tramwajów

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Wisła wyschła nawet w Google

Wisła wyschła nawet w Google

W "realu" Wisła jest o włos od rekordowo niskiego poziomu. Tymczasem w internecie wyschła - przez kilka godzin nie było jej na mapach Google. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »