Informacje

01.09.2017 15:14 za ubiegły rok

Warszawa nagrodzi
najlepszych architektów

SERWISY:


W piątek ruszyła kolejna edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy stolicy i jurorzy wybiorą najlepsze budynki, które zostały oddane do użytku w 2016 roku.

- Nagrodę będziemy wręczali po raz trzeci. Projekty, które się kwalifikują do tej nagrody, to projekty, które zostały do oddane do użytkowania w roku ubiegłym, w roku 2016 roku - poinformował na piątkowym briefingu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Dodał, że kandydatury do nagrody można zgłaszać do 18 września. - Projekt może zgłosić każdy. Z praktyki wiemy, że są to zarówno mieszkańcy, autorzy projektów, ale również właściciele tych budynków czy firmy, które wykonywały te projekty. Tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o to, kto zgłasza same projekty - zaznaczył Olszewski.

Sześć kategorii

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest prezydent Warszawy. Wyróżnienie jest przyznawane we współpracy z oddziałem warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tegoroczna nagroda zostanie przyznana w sześciu kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek komercyjny, najlepszy obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja, najlepsza przestrzeń publiczna i najlepsze wydarzenie architektoniczne, które promuje warszawską architekturę. Ponadto przyznane zostanie Grand Prix oraz nagroda publiczności, czyli w tym wypadku mieszkańców Warszawy.

Najpierw nominacje

Po 18 września rozpocznie się praca jury konkursowego, w którego w skład w tym roku wejdą: Michał Olszewski (przewodniczący), dyrektor miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego Marlena Happach, jej zastępca Marek Mikos, prezes Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów Jolanta Przygońska, radny i przewodniczący miejskiej komisji ładu przestrzennego Michał Czaykowski, architekci: Przemysław Kaczkowski i Agnieszka Kaczmarska, prezes mazowieckiej Izby Architektów Robert Szumielewicz, Marcin Świetlik ze Stowarzyszenia Urbanistów Polskich, Bogna Świątkowska z rady ładu i przestrzeni publicznej przy prezydent m.st. Warszawy i Patryk Zaremba, przewodniczący komisji dialogu społecznego ds. architektury i planowania przestrzennego przy miejskim Biurze Architektury.

Listę nominowanych obiektów poznamy 17 października. Wtedy też rozpocznie się internetowy plebiscyt mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów spośród wszystkich nominowanych. Gala finałowa odbędzie się 9 listopada.

"Święto warszawskiej architektury"

Maria Saloni-Sadowska, prezes stołecznego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zaznaczyła podczas piątkowego briefingu, że dzięki nagrodzie więcej będzie się mówiło o jakości przestrzeni publicznej, a sama "gala będzie świętem warszawskiej architektury i warszawskich architektów".

Do tej pory Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy przyznano w dwóch edycjach, pierwsza obejmowała obiekty powstałe w latach 2001-2014; druga - budynki z 2015 roku.

W konkursie dotyczącym 2015 r. za najlepszy budynek użyteczności publicznej uznano Muzeum Katyńskie, a za najlepszy budynek komercyjny - budynek biurowy Nowy Świat 2.0. Osiedle Żoliborz Artystyczny (III etap) wybrano na najlepszy zespół mieszkalny, a apartamenty Morskie Oko na najlepszy budynek mieszkalny. Nagroda w kategorii "Najlepsza rewitalizacja" trafiła do Fundacji Galerii Foksal. Za najlepszą przestrzeń publiczną uznano bulwary nad Wisłą, a za najważniejsze Wydarzenie Architektoniczne uznano wystawę "Spór o odbudowę" prezentowaną w ramach festiwalu "Warszawa w Budowie 7". Wystawie tej przyznano także Grand Prix konkursu.

Pierwsza nagroda mieszkańców Warszawy została przyznana za rozbudowę i modernizację Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

Wśród wyróżnionych za lata 2001-2014 znalazły się m.in. siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Chopinowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie czy przebudowa Krakowskiego Przedmieścia.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »