Informacje

24.01.2016 07:19 na razie teren nie jest zagospodarowany

W Ursusie powstanie park ekologiczny. Będzie kosztował 10 milionów złotych

SERWISY:

Polany piknikowe, place zabaw i street workoutu czy wybieg dla psów – to wszystko znaleźć się ma w ekologicznym parku w Ursusie. – Projekt spotkał się z bardzo pozytywnymi  reakcjami mieszkańców – informuje dzielnica. Inwestycja pochłonie 10 mln złotych.

Pomysł na tego typu park w Ursusie powstał już w 2010 roku. Jednak dopiero teraz nabiera realnych kształtów. Jak pisaliśmy w zeszły weekend, ruszyły właśnie konsultacje społeczne, które potrwają do 1 lutego.

– Do tej pory mieszkańcy pozytywnie wypowiadają się o pomyśle. Część jednak ma pewne sugestie, które oczywiście weźmiemy po uwagę – mówi Agnieszka Wall, rzeczniczka dzielnicy. – Między innymi zwrócili uwagę na to, aby wybieg dla psów był bardziej odsunięty od placu zabaw niż przewiduje to projekt – dodaje.

Są też pomysły, które w koncepcji nie zostały uwzględnione. – Jeden z mieszkańców zaproponował stworzenie plaży – mówi rzeczniczka.

Po zakończonych konsultacjach urzędnicy wraz z architektami wszystkie zaproponowane zmiany czy sugestie rozważą, aby stworzyć już ostateczną koncepcję. – Potem chcemy ogłosić przetarg na projekt i kosztorys, żeby w przyszłym roku rozpocząć prace budowlane – mówi Wall.

Pierwszy etap inwestycji zostanie zrealizowany ze środków biura ochrony środowiska. Ma być gotowy w 2017 roku. Na realizację kolejnego etapu dzielnica wystąpi o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. - Zakładamy, ze całość będzie gotowa w 2019 - mówi Wall.

 

Polany piknikowe i miejsce do street workoutu

Ekopark ma powstać wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego od ul. Warszawskiej do Leszczyńskiego w miejscu, który obecnie jest zupełnie nie zagospodarowany. Park zdecydowanie ożywiłby tę część dzielnicy, która kojarzy się z halami i zakładami przemysłowymi.

Nie będzie to jednak zwyczajny park. - Zamiarem urzędu było stworzenie miejsca umożliwiającego poznanie przyrody i obcowanie z żywymi organizmami coraz rzadszymi w krajobrazie zurbanizowanym –  tłumaczy rzeczniczka. Jak dodaje, w tym celu przebadano teren przy ul. Gierdziejewskiego pod kątem występowania gatunków roślin, fauny oraz kierunków jej migracji.

Dlaczego eko? - Na całym terenie ekoparku będą znajdować się niecki retencyjne, zbierające wodę opadową z ulic, która po oczyszczeniu utworzy środowisko dla roślin zalewowych. Elementy małej architektury zostaną wykonane z materiałów recyklingowych, a do oświetlenia parku zostaną wykorzystane latarnie z panelami solarnymi – wyjaśnia Wall. Jak dodaje, tym samym park, oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnej, będzie także miejscem edukacyjnym dla uczniów dzielnicowych szkół.

Cały park będzie otwarty dla mieszkańców. Powstaną place zabaw dla dzieci zbudowane z naturalnych materiałów, polany piknikowe, przestrzenie do odpoczynku z ławkami i zielenią wybieg dla psów, oraz m.in. plac street workoutu (miejsce służące do treningu, którego głównym elementem są drążki zamontowane na różnej wysokości).

Konsultacje trwają

Do 1 lutego wszyscy chętni mogą przesłać swoje uwagi na skrzynkę konsultacje@ursus.warszawa.pl lub wrzucić informacje do urny w punkcie konsultacyjnym w urzędzie dzielnicy przy pl. Czerwca 1976 r. nr 1.

W 2012 roku z architektami, którzy stworzyli koncepcję Eko parku, rozmawiał Karol Kobos.


su/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »