Informacje

19.04.2017 06:48 proponują inne rozwiązanie

W Falenicy nie chcą tunelu, bo
"utrudni ruch pieszych i rowerzystów"

SERWISY:

Mieszkańcy Falenicy protestują przeciwko budowie tunelu drogowego pod torami wedle projektu przedstawionego przez kolejarzy. Przekonują, że znacznie pogorszy bezpieczeństwo pieszych, zniszczy tereny zielone i oszpeci okolicę. Dlatego proponują tunel pieszo-rowerowy.

Na linii otwockiej kolejarze planują budowę trzeciego toru. Taka "ścieżka" dla pociągów dalekobieżnych oznacza konieczność likwidacji części przejść i przejazdów naziemnych. W październiku otwarto długo oczekiwany tunel w Międzylesiu, w planach PKP PLK jest budowa kolejnych. Ten, który ma powstać w Falenicy wzbudził sprzeciw części mieszkańców.

"W XXI wieku, w stolicy europejskiego kraju dyskryminacja rodziców z dziećmi, osób starszych czy niepełnosprawnych, powinna być publicznie tępiona. Tymczasem realna staje się inwestycja, która znacząco utrudnia ruch pieszych i rowerzystów w centrum Falenicy, promująca tranzyt samochodowy i ludzi lepiej sytuowanych, kosztem mieszkańców" - przekonują na stworzonej przez siebie stronie poświęconej inwestycji.

List do radnych

Organizują się nie tylko w internecie. W najbliższą środę zamierzają pojawić się na sesji rady dzielnicy, gdzie ma się odbyć dyskusja poświęcona budowie tunelu. Do radnych napisali też list.

Przypominają w nim, że w Falenica chce się rozwijać, ale w tym rozwoju stawiać bardziej na lokalność i współpracę mieszkańców (niebawem mają tu powstać centrum lokalne i kulturoteki). Autorzy listu upominają się o nowe chodniki, ścieżki rowerowe i uspokojenie ruchu. Budowa dużego betonowego tunelu - ich zdaniem - zupełnie psuje tę wizję. Twierdzą, że przeprawa planowana przez kolejarzy "zupełnie ignoruje ruch pieszy i rowerowy".

"PLK przewiduje przebudowę starego przejścia podziemnego i wyposażenie go w windy oraz budowę, od strony obecnego przejazdu, podziemnego zejścia z peronu środkowego bez udogodnień dla niepełnosprawnych. Oba przejścia podziemne nie wyprowadzają strumienia przechodniów pod jezdniami Patriotów, a przecież dzisiejszy przejazd to główny szlak pieszy" - opisują.

Dalej punktują, że przejście w takiej formie wydłuża drogę wzdłuż ulic Młoda - Walcownicza o około 300 metrów. Co może być problematyczne zwłaszcza dla osób z wózkami, zakupami czy na rowerach. "Nawet wyposażenie nowo projektowanego przejścia podziemnego w windy niewiele zmieni, skoro dziś w sezonie tory przekracza prawie 1000 rowerzystów na dobę. Falenica potrzebuje wygodnego i bezpiecznego połączenia, którego w projekcie nie ma" - podkreślają.

A to nie wszystko. Zdaniem społeczników, budowa tunelu wprowadzi zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. "W tej chwili przystanki przesiadkowe z autobusów do SKM są umiejscowione bardzo blisko. Po wybudowaniu tunelu zmieni się to radykalnie" – żalą się.

Chcą tunelu dla rowerów i pieszych

Zamiast dużego drogowego tunelu, społecznicy widzieliby na Walcowniczej znacznie mniejszy tunel pieszo-rowerowy. O możliwie łagodnym zejściu, wyposażonym w rampy rowerowe i zjazdy dla niepełnosprawnych. Takie rozwiązanie – jak dodają - nie wymagałoby zasadniczej przebudowy rond ani przenoszenia przystanków autobusowych.

Wykazują, że główną osią komunikacyjną jest ul. Patriotów, więc budowa tunelu będzie oznaczać zwielokrotniony ruch samochodowy na okolicznych ulicach: Frenkla, Bystrzyckiej, Młodej, Jagienki, Derkaczy i innych. "Z badań wynika, że ruch w samym ciągu Frenkla-Bystrzycka wrośnie o ok. 3000 aut na dobę" - przytaczają i domagają się ochrony Młodej przed potokiem aut. "Bo to jedyna taka zachowana uliczka w Wawrze. Po rewitalizacji może stać się dumą dzielnicy" - przekonują.

"Szanowni Radni, podejmując decyzję o tunelu w Falenicy rozważcie powyższe argumenty, a przygotowując uchwałę w tej sprawie uwzględnijcie nasze postulaty" - apelują na koniec do swoich przedstawicieli.

Podzieleni radni i mieszkańcy

Wawerski radny Rafał Czerwonka przyznaje, że radni są w sprawie tunelu podzieleni. Podobnie zresztą, jak sami mieszkańcy. - Ci, którzy mieszkają w pobliżu, go nie chcą. Ci, którzy są dalej - chcą. Jedna i druga strona ma ciekawe i sensowne argumenty – mówi.

- Zwolennicy powołują się plany zagospodarowania przestrzennego, które są uchwalone i po obu stronach toru w Falenicy przewidują, że ulica Walcownicza będzie poprowadzona w tunelu pod torami - dodaje radny.

Zwraca też uwagę na to, że tunel w Falenicy to nie jedyna bezkolizyjna przeprawa przez tory w tej okolicy. Podobna ma powstać w Radości, wzdłuż ulicy Izbickiej. Z kolei przy ulicy Brucknera, na granicy z Józefowem, kolejarze chcą postawić wiadukt nad torami. Takie rozłożenie dostarcza argumentów obu stronom sporu.

Przeciwnicy tunelu drogowego twierdzą, że z uwagi na bliskie odległości innych przepraw, ta w Falenicy wcale nie jest potrzebna. Ale "o swoje" upominają się mieszkańcy Radości. Przekonują, że jeśli tunel będzie tylko u nich, to właśnie do nich zostanie skierowany cały ruch z osiedla Aleksandrów czy do pobliskiego bazaru.

- Mówią krótko, że albo budujemy dwa tunele, albo żadnego - ostro stawia sprawę Czerwonka. I dodaje, że dyskusja na środowym posiedzeniu na pewno będzie burzliwa i ciekawa.

O ustosunkowanie się do obaw mieszkańców Falenicy zapytaliśmy Polskie Linie Kolejowe. Rzecznik Karol Jakubowski odpowiedział nam, że obecnie prowadzone są rozmowy z urzędem m.st. Warszawy na temat budowy tunelu drogowego. - Wcześniej konsultowaliśmy koncepcję i zakres inwestycji z dzielnicą Wawer. Obecnie jesteśmy na etapie prowadzenia przetargu na projekt inwestycji – wyjaśnia.

Dalej przypomina też, że budowa tunelu w Falenicy jest zawarta w zakresie modernizacji linii Warszawa - Otwock. Ostateczne wytyczne co do jego kształtu mają być konsultowane po wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej. – Wtedy dokładnie określimy zakres inwestycji realizowanej w Falenicy – podsumowuje rzecznik.

 

Zobacz jak wygląda tunel w Międzylesiu:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2017 18:04 ~mat

  Czyli trzy przejazdy dla samochodów na odcinku dwóch kilometrów (uwzgledniajac POW). Pod wzgledem nasycenia tunelami Falenica będzie najlepsza. Szkoda, że tylko w tym.

 • Miasto to nie wieś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 22:30 ~Miasto to…

  Budować! Nie oglądać sie na rowerkowych krzykaczy!

 • ambaras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 18:43 ~ambaras

  W Warszawie nie chcą Falenicy, bo zmniejsza prestiż stolicy i zwiększa korki.

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 16:46 ~tatuś

  jam~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

  a w legionowie jest tunel?

 • tatuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 16:45 ~tatuś  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Tunel jest potrzebny i nie ma co psioczyć.
  tatuś~tatuś

  ale nie w tym miejscu. za drogo
  społ~społ

  Najlepiej pod Radomiem.

  albo w markach

 • społ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 15:56 ~społ


  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Tunel jest potrzebny i nie ma co psioczyć.
  tatuś~tatuś

  ale nie w tym miejscu. za drogo

  Najlepiej pod Radomiem.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 14:43 ~iza

  tunelu nie chcą, czy chcą żeby było bez zmian?

 • bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:43 ~bolo

  jam~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

  Z tego co czytam, tunelu (ale tylko dla siebie) chcą też wielbiciele pedałów i marszobiegów. A skoro ruch to zdrowie najbliższe przejście należy wyznaczyć 1km dalej, bo korzystając z tego tunelu twoi rodzice szybko dołączą do grona grubasów.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:30 ~jam

  Pochodzę z Falenicy, mieszkają tam ciągle moi rodzice, i nie chcę tunelu, choć mam samochód. Tunel chcą tylko grubasy, którzy nawet do kiosku oddalonego o 100 m jeżdżą samochodem.

 • Faleniczanim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2017 13:28 ~Faleniczanim

  Zdecydowanie jestem za tunelem w Falenicy! Obecny przejazd to tragedia. Jedyną osobą, która nie chce tunelu to radny Wojda, który mieszka tuż obok.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »