Informacje

15.02.2014 16:36 Masza w archikatedrze warszawskiej

W czwartek pogrzeb Romaszewskiego. Spocznie na Powązkach Wojskowych

SERWISY:


W czwartek w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Romaszewskiego. Działacz opozycji antykomunistycznej, wieloletni senator spocznie na Powązkach Wojskowych - poinformowała w sobotę córka zmarłego.

- Msza żałobna rozpocznie się o godz. 13 w archikatedrze warszawskiej; pogrzeb odbędzie się na Powązkach Wojskowych - poinformowała na portalu społecznościowym Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Honorowy Obywatel Warszawy

Zbigniew Romaszewski - legenda opozycji antykomunistycznej, działacz Komitetu Obrony Robotników i Solidarności, wieloletni senator, sprawujący mandat nieprzerwanie od 1989 do 2011 r., odznaczony Orderem Orła Białego - zmarł w czwartek w Warszawie. Miał 74 lata. Rodzina poinformowała, że przyczyną śmierci był masywny udar pnia mózgu.

W 2013 r. Romaszewski został honorowym obywatelem Warszawy.

Romaszewski urodził się w Warszawie, 2 lutego 1940 r. – to oficjalna, zapisana w metryce urodzenia data; inna, najprawdopodobniej prawdziwa, podawana przy różnych okazjach przez samego polityka, to 12 grudnia 1939 r. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 1980 r. obronił doktorat w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie pracował od ukończenia studiów do 1983 r.

Członek KSS KOR

W okresie PRL był aktywnym opozycjonistą. W 1967 r. wraz z żoną Zofią zbierał podpisy pod petycją pracowników naukowych w obronie Adama Michnika. W 1976 r., po protestach robotniczych w Radomiu i Ursusie, wywołanych przez drastyczną podwyżkę cen żywności, uczestniczył w organizowanej przez Komitet Obrony Robotników akcji pomocy represjonowanym.

Od 1977 r. był członkiem Komitetu Samoobrony Społecznej - KOR; wraz z żoną Zofią prowadził Biuro Interwencyjne, rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną.

Na przełomie 1979/80 r. zorganizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE). Pod jego redakcją Komisja opublikowała Raport Madrycki omawiający stan przestrzegania praw człowieka w PRL.

W latach 1980-1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "S", został wybrany do Prezydium "S" Zarządu Regionu Mazowsze, a następnie do Komisji Krajowej. W stanie wojennym ukrywał się, był poszukiwany przez SB. W tym czasie zorganizował podziemne Radio "Solidarność". Pierwszą audycję nadano 12 kwietnia 1982 r. w Warszawie.

Od 1989 senator RP

Aresztowany w sierpniu 1982 r., Romaszewski był sądzony w dwóch kolejnych procesach: twórców Radia "Solidarność" i Komitetu Samopomocy Społecznej KOR. Został skazany w lutym 1983 r.; wyszedł na mocy amnestii w sierpniu 1984 r.; uniewinniono go w 1991 r.

Po zwolnieniu z więzienia, centralne władze PAN uniemożliwiły mu podjęcie dalszej pracy w Instytucie Fizyki w Warszawie. Został zatrudniony wówczas jako redaktor "Acta Physica Polonica" w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po uwolnieniu kierował też reaktywowaną w podziemiu Komisją Interwencji i Praworządności NSZZ "S", która zajmowała się dokumentowaniem przypadków represji i pomocą ofiarom. W 1988 r. Komisja organizowała pomoc dla strajkujących robotników (Stalowa Wola, Nowa Huta, kopalnie Górnego Śląska, Szczecin, Gdańsk).

W 1988 r. zorganizował I Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka w kościele w Mistrzejowicach w Nowej Hucie pod Krakowem. II Międzynarodowa Konferencja Praw Człowieka odbyła się w 1990 r. w Leningradzie w ZSRR. W 1998 r. Romaszewski założył Fundację Obrony Praw Człowieka.

Od 1989 r. Romaszewski zasiadał w Senacie. W 1989 r. startował z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie; w 1991 - jako kandydat niezależny, w 1993 - z listy NSZZ "S", w 1997 - z listy Ruchu Odbudowy Polski; w 2001 r. - z listy "Blok Senat 2001", a w 2005 i 2007 - z listy PiS. W 2007 r. został wicemarszałkiem Senatu.

W kolejnych wyborach - w 2011 r. Romaszewski wystartował do Senatu bez powodzenia. Ubiegał się o wybór w okręgu obejmującym pięć prawobrzeżnych dzielnic stolicy.

W 2011 r. został wybrany przez Sejm na członka Trybunału Stanu. W tym samym roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

PAP/lata/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jacus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 08:40 ~jacus

  http://wzzw.wordpress.com/2013/01/21/zbigniew-romaszewski-i-rachunek-za-okragly-stol/

  Najważniejsze jest to, że tam właśnie nie kto inny, a pan Romaszewski zagwarantował niekaralność i tym samym zachowanie wszystkich przywilejów wspomnianym przez jego córkę funkcjonariuszom aparatu represji. Pani Romaszewska wydaje się zapominać, że jej ojciec był w porozumieniu okrągłego stołu członkiem zespołu ds. reformy państwa i sądów (!)

  Tak więc szanowna pani Romaszewska, to właśnie pani ojciec wspólnie z komunistami „zreformował” nam państwo w taki sposób, że esbeccy bandyci otrzymują dziś emerytury większe niż ich ofiary! To właśnie on „zreformował” nam sądy tak, że podczas gdy on otrzymuje ogromne sumy za swoje uwięzienie, inni byli więźniowie są w tych sądach wyszydzani, poniżani i odprawiani z kwitkiem. Jeżeli więc czuje pani potrzebę pouczania i pożalenia się na tą niesprawiedliwość to myślę, że zna pani nazwisko adresata. Wystarczy zajrzeć w dowód osobisty. I niech pani nie mówi, że zasług pani ojca nikt nie docenił, bo gdyby nie one to dawno nazwany by został zdrajcą.

  Lech Zborowski

 • YOGIBABOO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2014 04:59 ~YOGIBABOO

  w końcu!!!!!!!!!!!!!niech te pieniądze wsadzą mu do trumny

 • NOWICJUSZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 23:32 ~NOWICJUSZ

  NIECH MU__ZIEMIA--BĘDZIE LEKKA NIE LUBIŁEM AROGANTA W WOLNEJ POLSKĘ PODAŁ DO ZAPŁATY ZADOŚCUCZYNIENIE ,JAK BY WOLNA_POLSKA__GO__WIĘZIŁA_-PRZECIEŻ ZA KOMUNY BYŁ PRZESLADOWANY,dwieśie tys.WZIAŁ NA TRUMNe I NA STYPĘ STYKA

 • aluśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 21:48 ~aluśka

  Tak walczył, ale dla kogo.Jeszcze na odchodne zgarnął kupę kasy -łachawiec

 • komtur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 21:14 ~komtur

  Jakos moj Dziadek nie mogl spoczac
  na Powazkach ,po 27 latach sluzby
  w przedwojennym polskim wojsku!!!

 • pinokio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 20:56 ~pinokio

  przeniesc powazki do krakowa.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 19:30 ~jan

  pan Romaszewski na końcu swojej drogi życiowej troche się pogubił broniąc np Starucha czy wiążąc sie z PiSem ale mimo wszystko należy mu oddać cześć za to co rbił dla Polski i Polaków

 • gy5y46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 19:10 ~gy5y46

  Oczywiście że na Powązkach.Repasacje za działalność w opozycji dawno się wyczerpały.

 • robol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 17:41 ~robol

  Członek KOR,a jaki z kolesiami,zgotował los Polskim robotnikom?

 • Inkwizycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 17:34 ~Inkwizycja

  No, to Trybunał Stanu obejdzie się bez Torquemady.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: "Wywieźli hutnictwo, biorą się za górnictwo"

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Skrzypiące tramwaje na Targowej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Tak mieszkańcy witali autobus

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Ruszyła przebudowa Marynarskiej

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zrywają asfalt nad głowami pieszych

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wjechał w kino Praha

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Taki będzie Sezam w nowej odsłonie

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Jak tu jechać? Pasy sieją zamęt

Ulica Kasprzaka sprawia ostatnio sporo problemów kierowcom. Wszystko przez namalowane na jezdni pasy, które... się przecinają. "Stare pasy ruchu są nadal... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »