Informacje

16.06.2017 20:09 wysłali uwagi do tw

Tramwaj do Wilanowa: Mokotów chce dwóch tuneli i sieci bez trakcji

SERWISY:Władze Mokotowa chcą, aby tramwaj do Wilanowa jechał dwoma tunelami. Domagają się również sieci bez trakcji.

Trwają konsultacje w sprawie największej inwestycji tramwajowej powojennej Warszawy. Łączna długość sześciu odcinków torowiska to blisko 20 kilometrów. Tramwaj połączy ze sobą cztery dzielnice: Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Po zakończeniu inwestycji łatwiej ma być dotrzeć z osiedli na Dolnym Mokotowie oraz Wilanowa do centrum miasta. Swoje uwagi do budowy linii zgłaszają mieszkańcy i samorządowcy. Listę uwag przygotował zarząd dzielnicy Mokotów.

Dwa tunele

Samorządowcy domagają się, aby w okolicy Pola Mokotowskiego tramwaj jechał tunelem. Jeżeli to okaże się niemożliwe, mają "plan B".

"W przypadku braku możliwości realizacji linii w wariancie podziemnym powinna ona zostać wykonana, co najmniej w wariancie beztrakcyjnym wzdłuż Pola Mokotowskiego, a w miejscu skrzyżowania ulic Rostafińskich, Żwirki i Wigury, Banacha w tunelu pod tym ruchliwym skrzyżowaniem" - czytamy w komunikacie wysłanym do naszej redakcji.

Władze Mokotowa proponują też budowę kolejnego tunelu - w rejonie skrzyżowania Rakowieckiej, Puławskiej i Goworka, co ma zapobiec paraliżowi komunikacyjnemu.

Nie chcą trakcji

Kolejnym postulatem jest brak trakcji. "Ze względu na obsługę intensywnie użytkowanego przez kierowców obszaru dzielnic Wola-Ochota-Mokotów-Wilanów oraz przebieg planowanej linii tramwajowej przez ważne arterie komunikacyjne zapewnić należy obsługę tej linii przez pojazdy mogące poruszać się bez trakcji, co umożliwi zjazd ze skrzyżowania nawet w przypadku awarii sieci trakcyjnej" - piszą w uwagach.

Zwracają też uwagę na budowę linii w okolicy Traktu Królewskiego. Domagają się, aby w tym miejscu również nie było trakcji.

"Linii na odcinku Traktu Królewskiego należy nadać taki charakter, aby walory estetyczne słupy, wiaty przystankowe itp., były dostosowane i przystające do historycznego aspektu tego miejsca" - postulują.

Władze Mokotowa nie podzielają też opinii Tramwajów Warszawskich dotyczącej liczby przystanków.  Uważają, że powinno być ich więcej.

Tramwaje Warszawskie komentują

O komentarz do uwag dzielnicy poprosiliśmy Tramwaje Warszawskie. Ewa Rogala poinformowała nas, że pisma nie widziała i nie może go komentować.

Do sprawy w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" odniósł się wiceprezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Jego zdaniem postulaty dotyczące tunelów są nie do spełnienia, choć sytuacja kierowców na Mokotowie znacznie się pogorszy.

"Analizowaliśmy tunel w rejonie skrzyżowania Puławskiej i Goworka. Musiałby on kosztować kilkaset milionów zł. Dodatkowo pasażerowie mieliby znacznie utrudniony dostęp do przystanków" - powiedział.

Dodał, że kosztowna byłaby również budowa tunelu na Polu Mokotowskim, a Zarząd Transportu Miejskiego nie zakładał budowy sieci beztrakcyjnej.

Budowa zakończy się w 2021

Budowa trasy ma trwać w latach 2019-21 (jedynie torowiska na Ordona na Woli i na Branickiego w Wilanowie prawdopodobnie powstaną później).

Większa część trasy (odcinki od Dworca Zachodniego do Grójeckiej oraz od stacji metra Pole Mokotowskie do Wilanowa, Stegien i Sielc) będzie realizowana z wykorzystaniem środków unijnych (perspektywa budżetowa 2014-20).

Z dotychczas wykonanymi analizami i wariantami można się zapoznać na stronie internetowej uruchomionej przez TW. Ulotki informacyjne trafiły do skrzynek pocztowych w zasięgu 400 m od planowej trasy. Informacje są wyświetlane także na monitorach w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej.

 

 

kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tad345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2017 15:59 ~Tad345

  To jakaś paranoja: Wg wiceprezesa TW: "postulaty dotyczące tunelów są nie do spełnienia, choć sytuacja kierowców na Mokotowie znacznie się pogorszy". A konkretnie chodzi o Puławską, Goworka, Rakowiecką i Batorego, czyli przejazd samochodem z Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa zostanie na stałe przyblokowany. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest więc tutaj tunel tramwajowy. A szerzej, jaki sens jest budować tak długą linię tramwajową na Wilanów (za ciężkie pieniądze), kiedy szybciej będzie pojechać metrem M1 do stacji "Wilanowska" a potem przesiąść się w autobus do Wilanowa, a po wybudowaniu POW będzie można przesiadać się na st. "Imielin" i zjeżdżać autobusem do al. Rzeczpospolitej. Miasto planuje też przedłużyć tam ul. Ciszewskiego, gdzie też będzie autobus (ze st. "Stokłosy").
  Jeśli coś budować na Wilanów to nową linię metra (M4) zamiast poronionego tramwaju!!! Ale wtedy HGW musiałaby zabrać temat Tramwajom Warszawskim i dać komu innemu.

 • Kononowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 17:12 ~Kononowicz

  ...i żeby nie było niczego!

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 17:05 ~Tomek

  lolo~lolo

  Co za bzdura!! Kto w 21 wieku buduje tramwaj?? MASAKRA!! PiS cofa Nas do średniowiecza!!

  Paryż buduje i zdaje się Londyn też. :-)

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 17:03 ~Tomek

  Wawka~Wawka

  Cyt. z tego pisma UD:
  "zapewnić należy obsługę tej linii przez pojazdy mogące poruszać się bez trakcji, co umożliwi zjazd ze skrzyżowania nawet w przypadku awarii sieci trakcyjnej" - piszą w uwagach."
  czyli tramwaje mogące jeździć bez trakcji ale trakcja ma być, skoro może mieć awarię???? Co oni tam zażywają?


  Widocznie jesteś słabo zorientowany/a. Otóż jest już kilka tramwajów w Warszawie, które są wyposażone w akumulatory umożliwiające jazdę na krótkim odcinku bez zasilania z sieci trakcyjnej. I o taki chodzi - w razie braku prądu lub awarii sieci mogą zjechać ze skrzyżowania. Te tramwaje zadebiutowały kilka lat temu na Powstańców Śląskich - sieci trakcyjnej nie było wcale, a tramwaj jechał :-)

 • Skipper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 14:26 ~Skipper

  Zdjęcie nr 1 "al. Rzeczpospolitej od strony al. Wilanowskiej" - z cyklu jak nie należy projektować przejść dla pieszych przez torowisko. Dlaczego? Dlatego, że piesi będą mieć tramwaj za plecami, torowisko jest dwukierunkowe, przejście też.
  Czy projektant ma powiązania z branżą funeralną?

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 12:34 ~jaa


  pasażer~pasażer

  Dla Wilanowa idealnym rozwiązaniem byłaby linia wzdłuż Al. Wilanowskiej do Metra.
  A o dotychczasowych projektach lepiej zapomnieć bo zamiast poprawić ruch jeszcze bardziej go skomplikują i to olbrzymim kosztem.
  Piotrek~Piotrek

  O to to to.

  Jasne, bo w metrze jest za mało ludzi, a jechanie na zachód do M Wilanowska, a potem na północ do Centrum zamiast od razu na północ jest superfajne....

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 10:17 kraczor

  samorzadowców powaliło?

 • Sielce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 09:02 ~Sielce

  W imieniu mieszkańców kamienic przy ul. Belwederskiej 19, 17 oraz 13 pragnę wyrazić swój przeciw. Mamy szczerą nadzieję, że projekt budowy trasy tramwajowej z Woli na Wilanów nigdy nie dojdzie do skutku. Będziemy wnosić kolejne sprzeciwy, będziemy protestować, będziemy walczyć! Chcemy żyć godnie i spokojnie. Tutaj jest Trakt Królewski, którego nie pozwolimy zniszczyć.
  Wnioskujemy o przeniesienie przystanku tramwajowego spod naszych okien na ul. Spacerową, pod Hotel Regent; torowisko powinno być obsiane trawą.

 • Madzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 09:01 ~Madzia

  Jestem mieszkanką kamienicy przy ul. Belwederskiej. Przeraża mnie ten projekt, nie wiem jak będziemy tam żyć… Huk, zgiełk, przystanek pod samym oknem, dziki tłum ludzi… Nasze skrzyżowanie było już kilkakrotnie przebudowywane, korki znacząco się zmniejszyły. Wilanów ma dogodne połączenia z Centrum (wiele autobusów często kursujących przez cały dzień), stąd moje pytanie – po co w ogóle ta budowa? Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi – pozwólcie nam zatem godnie żyć. Nie chcemy przeżywać tego samego piekła, które przeżywają mieszkańcy Pl. Unii Lubelskiej czy ul. Nowowiejskiej, gdzie jeździ Pesa ale tory są źle położone i hałas jest niemiłosierny. Jest wiele innych miejsc, jak np. Tarchomin, skąd ludzie naprawdę nie mogą się wydostać – tym się zajmijcie! Cała nasza Wspólnota jest zdecydowanie przeciwna temu projektowi. Nie zgadzamy się na linię tramwajową na ul. Belwederskiej oraz na przystanek pod oknem. Powinien być przeniesiony na Spacerową!

 • Mikey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 00:03 ~Mikey

  Mokotow, to ta jedyna dzielnica, ktora wlasciwie nie jest (albo nie byla do tego roku) sprzatana w sezonie jesienno-zimowej, bo nie zapisuja kasy w budzecie. I to trafia do gazet. To ta dzielnica w ktorej wciaz sa budynki komunalne nie odmalowane z grafitti ze wczesnych lat 90tych... ale wladze Mokotowa maja wymagania. Tylko ze nie w stosunku do siebie. Sorry, ale jezdze po calym miescie i to najgorsza dzielnica. Ceny mieszkan drogie, bo "jedzie na opinii", ale wzdluze Pulawskiej (mokotwoskiej czesci) czy Niepodleglosci, glownie monopolowe 24h, uzywane ciuchy i gigantyczna ilosc zamknietych przestrzeni. No i market w dawnym teatrze. A zadania z kosmosu, kiedy sie samemu nie ogarnia swojej dzielnicy jakos pasuja. BTW: zanim ktos mnie zmiesza z blotem - urodzilem sie na Mokotowie. Kochalem ta dzielnice, w ktorej tez spedzilem wiekszosc zycia. Ale musialem sie wyprowadzic przez wladze. Biedniejsza Ochota, czy juz w ogole robotnicza Wola, mialy upasc szybciej. A sie podniosly i sa czystsze i schludniejsze. A Mokotow w marazmie. Oczywiscie mowie o wlasciwym Mokotowie, nie o rejonach dolaczonych do dzielnicy. Chociaz, jak pomysle ze Mordor to oficjalnie Mokotow, a wiec zabudowa dla kasy a infrastruktura zerowa, to nie wiem czy te rejony poprawiaja opinie :p

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »