Informacje

24.02.2016 11:28 NOWE WIZUALIZACJE

Tak będą wyglądać
kolejne stacje metra

SERWISY:


Ratusz wybrał firmy, które zaprojektują stacje II linii metra na Targówku, Woli i Bemowie. Urzędnicy pokazali też wizualizacje przystanków podziemnej kolejki.

Wybór projektantów ogłosiły w środę władze Warszawy. Sąd konkursowy wybrał po jednej firmie dla każdego z dwóch odcinków. I tak odcinek wolsko-bemowski zaprojektuje konsorcjum Biura Projektów "Metroprojekt" z pracownią AMC Chołdzyński, a ILF Consulting Engineers Polska ten na Targówku.

W sumie to pięć stacji: Zacisze, Kondratowicza i Bródno na Targówku, a także Wola Park na Woli i Powstańców Śląskich na Bemowie.

 

Urzędnicy zapewniają, że przy wyborze kierowali się rozwiązaniami architektonicznymi, powiązaniami z innymi środkami komunikacji, kosztami wykonania czy oddziaływaniem na środowisko. Zwycięskie firmy dostaną po 50 tysięcy złotych i zaproszenie z wolnej ręki na realizację projektów stacji i tuneli.

- Wygrały firmy mające duże doświadczenie jeśli chodzi o projektowanie tuneli i stacji. Myślę, że to gwarantuje, że projekty zostaną zrobione na czas, a ich jakość będzie wysoka - powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Zapytamy o obawy mieszkańców okolic Stalowej o wpływ budowy na stan starych kamienic uspokajał. – Na centralnym odcinku przechodziliśmy pod budynkami, które mają po 180 metrów wysokości, a także pod budynkami na Pradze. Jak powiedział wtedy wykonawca, łatwiej mu było przechodzić pod Koloseum w Rzymie, a mimo to, nic złego się nie stało. Nie było przypadku, żeby jakiś budynek zawalił się z powodu budowy metra. Nie ma żadnych powodów do obaw - przekonywał.

 

Pierwsze prace już w 2017 roku

Kiedy powstanie pięć kolejnych stacji? Zgodnie z planem władz miasta, budowa powinna rozpocząć się w 2017, a zakończyć na przełomie 2020 i 2021. To optymistyczne założenie - wcześniej była mowa o 2022 roku.

Kiedy uda się to zrobić, budowa metra po wschodniej stronie miasta będzie zakończona. Na zachodzie zostaną do zbudowania jeszcze trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów, Połczyńska oraz Stacji Techniczno-Postojowa Mory. Dokładany termin realizacji tej części jest na razie nieznany.

Dlatego Metro Warszawskie już przymierza się już do rozbudowy STP Kabaty. To konieczne, bo do obsłużenia wydłużonej II linii będzie potrzeba więcej pociągów. - Aby zachować obecną częstotliwość kursowania składów będzie potrzeba 13 dodatkowych pociągów (przy sześciu nowych stacjach), a potem kolejnych siedmiu (przy pięciu kolejnych stacjach). Przetarg planujemy jeszcze w tym roku - zapowiedział Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.

Nie chciał zdradzić, czy kupno nowych pojazdów, będzie oznaczać rezygnację z najstarszych rosyjskich składów.
Najpierw 3+3

Wcześniej ma powstać sześć innych stacji - po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego. Te mają być gotowe w 2019 roku.

Tu wybrani są już wykonawcy prac - te w głąb Woli wybuduje turecki Gülermak, a w stronę Targówka włoskie Astaldi. Ratusz czeka na komplet pozwoleń budowlanych od służb wojewody, pierwsze już wydano.

Prace mają ruszyć w połowie roku: czerwcu lub lipcu. CZYTAJ WIĘCEJ.ran/bako/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »