Informacje

17.10.2016 16:40 Pod opieką konserwatora

Syreni Śpiew w ewidencji zabytków. Co z rozbiórką?

SERWISY:

Budynek, w którym mieści się słynny "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. To oznacza, że inwestor nie będzie mógł rozebrać obiektu bez zgody stołecznego konserwatora zabytków.

Pawilon z klubem "Syreni Śpiew" leży w parku im. Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. O tym, że może zostać wpisany do ewidencji pisaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec września. W poniedziałek ostateczną decyzję podjęła prezydent Warszawy wydając w tej sprawie specjalne zarządzenie.

- To realizacja naszych zapowiedzi sprzed kilku miesięcy. Już w marcu przedstawiliśmy wstępną listę obiektów, które chcieliśmy zamieścić w ewidencji. Był tam również "Syreni Śpiew". - mówi nam Michał Krasucki, pełniący obowiązki stołecznego konserwatora zabytków.

- Poza tym, już we wrześniu wojewódzka konserwator wpisała ten budynek do swojej ewidencji. A zgodnie z ustawą, coś co trafia do wojewódzkiego spisu, musi automatycznie znaleźć się też w gminnym - dodaje.

Z decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz cieszą się aktywiści z Miasto Jest Nasze. "Oznacza to, że deweloper nie dostanie zgody na rozbiórkę. Dość niszczenia powojennego modernizmu! Wspólnie zmieniajmy Warszawę i troszczmy się o nasze dziedzictwo" – komentują na swojej stronie.

Apartamentowiec zamiast pawilonu?

Batalia o "Syreni Śpiew" trwa od lutego, kiedy pojawiły się pogłoski o zburzeniu obiektu. Zamiast pawilonu, spółka Rozbrat 44 będąca inwestorem obiektu planuje wybudować okazały apartamentowiec z basenem i spa. Zgodnie z planem spółki, jego budowa miałaby ruszyć już w 2017 roku.

Informacja wzburzyła społeczników. Zmobilizowali się i rozpoczęli starania o zachowanie budynku i objęcie go ochroną konserwatorską.

Dodatkowy niepokój wzbudził wniosek o rozbiórkę, który wpłynął do urzędu na Śródmieściu pod koniec września. – Na razie jest on analizowany – mówił nam wówczas rzecznik dzielnicy Mateusz Dallali.

Potrzebna zgoda konserwatora

Poniedziałkowa decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz ogranicza pole manewru inwestora. Ten – chcąc rozebrać budynek - będzie musiał uzyskać zgodę stołecznego konserwatora zabytków.

Co w tej sprawie zrobi konserwator?

- Nie mogę powiedzieć przed wydaniem decyzji dotyczącej uzgodnienia czy ona będzie na tak, czy na nie – odpowiada Krasucki. – Ale przecież nie po to się włącza do ewidencji, żeby obiekt rozbierać - dodaje.

Z konserwatorem muszą być teraz ustalane nie tylko kwestie związane z rozbiórką, ale też wszystkie prace budowlane i decyzje o warunkach zabudowy.

Syreni Śpiew to modernistyczny pawilon z ozdobnymi mozaikami. Został wybudowany na początku lat 70. XX wieku, jako część zespołu budynków należących do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Społecznicy wraz z Towarzystwem Ochrony Zabytków od początku przekonywali, że wymaga ochrony konserwatorskiej. Ze względu m.in. na wysoki standard, elegancki wystrój i - mimo upływu lat - doskonałe zachowanie.

Oprócz klubu przy Szarej 10a, Hanna Gronkiewicz-Waltz wpisała do ewidencji jeszcze dwa obiekty: rezydencję ambasadora Wielkiej Brytanii przy ul. Bagatela i blok przy Koziej 9, który stanowi jeden z najbardziej widowiskowych przykładów powojennego modernizmu. Powstał pod koniec lat '70 dla przedstawicieli władz PRL.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 12:15 Demetrios

  do vrublesca/ Jak masz ochotę na klimacik to zapraszam na Senatorską róg Bielańskiej gdzie latem z utęsknieniem za swoją wsią leżą na workach ze słomą kawiarniani amatorzy

 • Demetrios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 12:11 Demetrios

  objęcie ochroną niektórych budynków budzi sprzeciw, dlaczego takie PRL-owskie szkarady mają nas straszyć. Tak jak np. nadbudówka przy Hali Mirowskiej gdzie odbywa się posiedzenie znudzonych ekspedientek nad produktami za 1 grosz

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 11:27 ~wesoły diabeł

  No i dobrze to co proponował deweloper było słabe. Zresztą plany są by zburzyć stojący tuż obok prl-wski biurowiec więc miejsca na pseuso-apartamentowce jest dosyć.

 • Monterres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 09:40 ~Monterres

  Nikt ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...


  Cytując ustawę z dnia 15 marca 2002 r. (Dz.U. 2002 Nr 41 poz. 361) o ustroju miasta stołecznego Warszawy:
  "Art.1.1. Stolica Rzeczypospolitej Polskiej miasto stołeczne Warszawa jest gminą mającą status miasta na prawach powiatu."

  Czyli jednak gmina...

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 07:53 ~Prawda

  Warszawa to miasto na prawach powiatu, zaś dzielnice to gminy

  Nikt ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 06:36 ~Nikt

  "Syreni Śpiew" został wpisany do gminnej ewidencji zabytków --- o co tu chodzi jakiej GMINY???? Co za analfabetyzm. Jak dla mnie to m. st. Warszawa... w Warszawie nie ma "GMIN" to nie wieś ...

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 21:03 ~maja

  ale zabytek - śmiechu warte, powojenny postmodernizm hahahahahaha - tandetna komunistyczna architektura a raczej jej brak - ludziom to łatwo ciemnotę wcisnąć. Gdyby zamiast klubu był tam dom kultury to nikt by się tym nie interesował, prawdziwe zabytki niszczeją - wstyd

 • ramzes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 19:55 ~ramzes

  to kup ten budynek i działaj z klubem. dzisiaj jest właściciel, który chce tam postawić apartamentowiec. tak trudno zrozumieć, że ktoś to kupił i ma prawo własności.

 • Vrublesca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 18:20 ~Vrublesca

  Ten pawilon jest fazowy i ma klimacik - powinien zostać i służyć jako klub. Nie ma naszej zgody na nieopanowane wszędobylskie budowanie drogich i tandetnych mieszkań! Developerzy próbują nami rządzić przez swoje pieniądze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »