Informacje

08.04.2016 20:21 duży pożar w Józefowie

Świdermajer poszedł z dymem. Strażacy walczyli siedem godzin

SERWISY:


W nocy w podwarszawskim Józefowie spłonął dom w stylu świdermajer. Akcja gaśnicza przy ul. Rejtana trwała aż siedem godzin. – Ogień był bardzo rozległy. Spłonęło 2/3 budynku, pozostała część nie nadaje się do zamieszkania – informuje rzecznik otwockiej straży.

– Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy w piątek nad ranem, o godzinie 4.02. Akcja zakończyła się o 11.09. Na miejscu było dziewięć jednostek, które liczyły łącznie 39 osób. W gaszeniu wzięło też udział osiem jednostek ochotniczych straży, czyli kolejne 38 osób – opisuje brygadier Krzysztof Tuszowski ze straży pożarnej w Otwocku.

– Nie wszyscy byli na miejscu w tym samym czasie. Podczas akcji nastąpiła zmiana obsady. Podstawiliśmy nowy samochód i wymieniliśmy ludzi – dodaje.

17 mieszkańców

Budynek był wykonany z drewna. – Dość duży. Miał 24 metry długości i 11 metrów szerokości. Był wysoki na 4 metry – precyzuje strażak. – Mniej więcej 2/3 świdermajera spłonęło, a reszta została zalana podczas akcji gaśniczej. Płonęły ściany i poddasze – mówi.

"W dalszej części akcji, po ugaszeniu budynku, przystąpiliśmy do jego rozbiórki, gdyż konstrukcja była bardzo nadpalona i groziła zawaleniu" – czytamy na stronie OSP Świdry Małe, która też brała udział w akcji.

W budynku zameldowanych było 17 osób. Jak informuje Tuszyński, nikomu nic się nie stało. Wszyscy wyszli na zewnątrz przed przybyciem straży pożarnej.

Pożary świdermajerów

W ostatnich latach spłonęło wiele świdermajerów w Otwocku, Józefowie czy Wawrze, część z nich w niewyjaśnionych okolicznościach. O ostatnim informowaliśmy na początku kwietnia. Do pożaru doszło w Wawrze, również w nocy. Z ogniem walczyło tam sześć zastępów strażackich. Z domu została sterta desek.

Świdermajer to styl domów letniskowych, które powstawały na przełomie XIX i XX, głównie na linii otwockiej. Drewniane budynki charakteryzują się m.in. bogato zdobionymi werandami. Po II wojnie światowej dawne pensjonaty masowo przekształcono w mieszkania komunalne. Nieremontowane popadały w ruinę.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sebulba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 18:50 ~Sebulba

  Ktoś je wciąż podpala, masakra jakaś

 • zyg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 17:55 ~zyg

  Więcej namysłu w komentarzach!Przyjmiecie pogorzelców do siebie?

 • panstwo_marionetkowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 15:32 panstwo_ma…

  Po co wszystkie swider-majery sa zabytkami? Wystarczy, aby miasto zostawilo dwa i zrobilo tam muzeum. Wtedy nie dochodzilo by do pozarow. Konserwator blokuje rizwoj miasta. Normalna rzecza jest zastepowanie starego nowym. Zabytkami sa starowki a nie cale miasta.

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 14:17 ~anty_błazen

  2 tygodniowo, dobry wynik.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 12:37 ~Jan

  Obecna władze Józefowa, pozbywają się starych przedwojennych budynków celowo aby plac sprzedać i w tym miejscu ktoś bogaty mógł wybudować sobie, ekskluzywną willę, bo to się bardziej miastu opłaca.

 • astro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 11:04 ~astro

  Aaaaaa~Aaaaaa

  Czekamy kiedy konserwator Jezierska równie wściekle, jak atakuje władze Warszawy i Stołecznego Konserwatora Zabytków, zatakuje władze Józefowa i samą siebie za dopuszczenie do zniszczenia domu.

  To ona podpaliła czy ktoś z jej znajomych?

 • zielona pyra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 06:33 ~zielona pyra

  Obecna, zaskarżona do unieruchomionego Trybunału Konstytucyjnego ustawa o zabytkach zmusza właściciela domu mieszkalnego do załatwiania pozwolenia na budowę na zwykłe MALOWANIE ŚCIAN !!! Nie dziwię się że zabytkowe domy mieszkalne płoną coraz częściej

 • jolkaza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 04:37 ~jolkaza

  Teren atrakcyjny, to po co komu zabytki, jak w to miejsce, może postawić , co innego. Obecnie te baraki, nie przedstawiają żadnej wartości, skoro można je podpalać. Ciekawe, do kogo należy ten teren, bo paluchy czyjeś były w tym maczane i to nie ulega wątpliwości.

 • Czupur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 00:11 ~Czupur

  majk~majk

  Kto niszczy te zabytki, chyba nie ISIS?

  PISIS ;)

 • Aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2016 00:02 ~Aaaaaa

  Czekamy kiedy konserwator Jezierska równie wściekle, jak atakuje władze Warszawy i Stołecznego Konserwatora Zabytków, zatakuje władze Józefowa i samą siebie za dopuszczenie do zniszczenia domu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »