Informacje

27.03.2012 15:19 Po rozmowach z urzędnikami

"Squat nie musi się bać policji"
Porozumienie jest możliwe

SERWISY:

- Squattersi mogą na razie zostać w przychodni. Do końca rozmów policja nie będzie tam interweniowała - zapewniła po spotkaniu młodzieży z ul. Skorupki  z władzami miasta Urszula Majewska, rzecznik Śródmieścia. Za sukces można uznać już to, że obu stronom udaje się negocjować bez asysty mundurowych. I, że widzą dalszy sens tych rozmów.

Wtorkowe spotkanie, to wynik kilkudniowego zamieszania związanego z likwidacją squatu przy ulicy Elbląskiej i próbą utworzenia nowego w Śródmieściu. W poniedziałek grupa młodych ludzi nielegalnie wtargnęła i zajęła nieużywany budynek przy ul. Skorupki.

Squattersi zabarykadowali się w opuszczonej przychodni. Podobnie jak to było w przypadku próby

usunięcia ich z Elby, na miejscu szybko pojawiła się policja. Wezwali ją pracownicy śródmiejskiego ZGN, do którego należy budynek. Przepychanki pomiędzy squattersami, a mundurowymiu trwały kilka godzin. Tym razem jednak na miejscu pojawili się wyżsi rangą urzędnicy, odwołali policjantów i zaprosili squattersów do rozmów: - Zamiast argumentu siły, spróbujemy użyć siły argumentów - tłumaczył burmistrz Śródmieścia, Wojciech Bartelski.

Po trwających kilka godzin przepychankach obie strony zdecydowały, że spotkają się we wtorek w urzędzie dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej.

Wkrótce kolejne spotkanie

Godzinne rozmowy nie przyniosły wiążących rozstrzygnięć. Zarówno squattersi, jak i wiceprezydent Włodzimierz Paszyński widzą jednak sens, żeby je kontynuować. Urzędnicy tłumaczą, że co prawda nie mogą zaakceptować nielegalnego zajmowania budynków, ale widzą możliwość innych rozwiązań.

- Konkretnych decyzji nie ma – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Urszula Majewska. - Prezydent Paszyński zaproponował squattersom inną lokalizację, która musiałaby być zalegalizowana - dodaje, nie wskazano jednak żadnego adresu.

Urzędnicy nie ukrywają jednak, że akurat na Skorupki squat nie będzie mógł funkcjonować. Przypominają, że nieruchomość znajduje się na miejskiej działce, która przeznaczona jest do zwrotu dawnym właścicielom. Squattersi skłonni do opuszczenia nielagalnie zajętej przychodni nie są. Mają się jednak naradzić przed kolejnym spotkaniem z urzędnikami.

To prawdopodobnie odbędzie się w ciągu kilku dni. Członkowie squatu zaprosili też urzędników "do siebie" na Skorupki, Paszyński nie wykluczył, że ich odwiedzi, choć był temu niechętny: - Kiepsko czułbym się w takim miejscu, w którym przed chwilą ktoś wyłamał kłódki do cudzej własności - mówił.

Konkretnych odpowiedzi jednak unikał. Jeden z koronnych argumentów squattersów, zwracających uwagę na to, że w stolicy marnuje się kilkadziesiąt tysięcy niewykorzystanych pustostanów zbył krótko: -Ja jestem prostym polonistą, a nie prawnikiem. Nie chcę rozstrzygać takich kwestii.

Władze miasta zobowiązały się jednak do tego, że do czasu zakończenia rozmów, pozwolą squattersom zostać w starej przychodni. – Zapadła decyzja, że policja nie będzie tam na razie interweniować - mówi Majewska.

ran//ec

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Nie przepuścił radiowozu na sygnale

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Przewróciła się ciężarówka, puszki na jezdni

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zderzenie radiowozu z tramwajem

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Śledczy rozbijają grupę mokotowską

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Legia świętowała mistrzostwo

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Najszybsze auto świata na Narodowym

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Kiedy parkował, skrzyżowanie było zamknięte. Zablokował ruch

Kiedy parkował, skrzyżowanie było zamknięte. Zablokował ruch

Kierowca granatowej alfy romeo zaparkował na zamkniętym fragmencie ulicy Popiełuszki, przy Krasińskiego. Najprawdopodobniej nie wiedział, że w sobotę ulica... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »