Informacje

21.03.2017 06:54 monitoring niewyraźny

"Skończysz jak Brzeska".
Śledztwo w sprawie gróźb przedłużone

SERWISY:

Do 6 kwietnia prokuratura przedłużyła śledztwo dotyczące lokatorki jednej ze reprywatyzowanych kamienic na Pradze Północ. Kobieta miała usłyszeć od nieznanego mężczyzny, że "skończy jak Brzeska".

Chodzi o lokatorkę z kamienicy przy ul. 11 listopada 4. Według jej relacji, pewnego dnia w bramie podwórka podszedł do niej mężczyzna i zagroził: "skończysz jak Brzeska". Potem odszedł. Kobieta opowiedziała o tym Markowi Jasińskiemu z Komitetu Obrony Lokatorów. Ten uświadomił jej, że Jolanta Brzeska to działaczka ruchu lokatorskiego, która spłonęła w Lesie Kabackim.

Sprawa została zgłoszona na policję, ruszyło postępowanie.

Monitoring niewyraźny

- Dochodzenie zostało wszczęte 6 października 2016 roku. W tym dniu przesłuchano też pokrzywdzoną – poinformował nas Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Jak dodał, przesłuchano też kilka innych osób, w tym zarządcę budynku. Śledczy zabezpieczyli również monitoring, ale – jak przyznaje rzecznik – jest on bardzo niewyraźny i niewiele na nim widać.

Kamery znajdowały się wprawdzie na ul. 11 listopada i Inżynierskiej, ale nie obejmowały zasięgiem miejsca zdarzenia.

W sprawie ewentualnego zastraszenia nikt do tej pory nie usłyszał zarzutów. W ubiegłym tygodniu prokuratura miała podjąć decyzję, czy przedłużać śledztwo, czy też nie. Ostatecznie zdecydowano się na pierwszą opcję. - Dochodzenie zostało przedłużone do dnia 6 kwietnia 2017 roku – napisał nam w poniedziałek Łapczyński.

Kamienica zreprywatyzowana

Kamienica przy 11 listopada 4 została oddana przez miasto w kwietniu ubiegłego roku. Nie trafiła w ręce handlarzy roszczeń, ale do rodziny dawnego właściciela. Do zwrotu wątpliwości mieli jednak działacze Komitetu Obrony Lokatorów. Zwracali uwagę m.in. na brak koniecznego - ich zdaniem - postępowania spadkowego.

– Prawowita właścicielka zmarła. Pełnomocnictwa, jakie po sobie zostawiła, są jednak nieważne, bo nie odbyło się postępowanie spadkowe – mówił nam jesienią Marek Jasiński.

Kim była Brzeska?

Kobieta, która miała być zastraszana nie wiedziała, kim była Jolanta Brzeska. Po tym, kiedy została zaczepiona przez mężczyznę, zadzwoniła do Jasińskiego i zapytała o to nazwisko. Szef KOL Brzeską i jej tragiczną historię znał doskonale. Nie miał wątpliwości, że sprawie powinny przyjrzeć się organy ścigania. - Dla mnie to brzmiało jak grożenie śmiercią – przyznawał.

Jolanta Brzeska walczyła o prawo do mieszkania z osobą, która odzyskała budynek przy Nabielaka 9. Jej spalone ciało znaleziono w 2011 roku w lesie Kabackim. Według ministra sprawiedliwości, dowody wskazują, że mogło to być morderstwo, a nie samobójstwo, jak brzmiała oficjalna wersja śledczych. W sierpniu ubiegłego roku Zbigniew Ziobro zapowiedział wznowienie śledztwa.

Czy oprócz lokatorki, podobne groźby mogli usłyszeć inni mieszkańcy? Policjanci z Pragi Północ, którzy przeprowadzali wywiad środowiskowy, informowali, że "nie mieli sygnałów o podobnych przypadkach". O innych groźbach nie słyszał też Jasiński, do którego lokatorzy z tej kamienicy zwracali się o pomoc.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Dziura "naprawiona" kamizelką od tygodnia czeka na załatanie

Jadących ulicą Rostafińskich wita nietypowe zabezpieczenie dziury w jezdni. Została oznakowana... odblaskową kamizelką. "Zmyślność ta dech w piersi... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »