Informacje

27.02.2017 13:49 punkt informacyjny przy szpitalnej

Sklep z papierosami dla... dzieci.
Ma przypominać o smogu

SERWISY:


Puścili w świat wieść o papierosach dla dzieci, by przyciągnąć mieszkańców do lokalu przy Szpitalnej. To tam w poniedziałek otwarto centrum informacji o smogu. - Z jego powodu każde dziecko w Warszawie wdycha tygodniowo tyle benzopirenu, ile znajduje się w paczce papierosów – alarmują działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

- Pozwoliliśmy sobie na małą prowokację. W sobotę umieściliśmy na witrynie lokalu paczuszki – produkt firmy, która nie istnieje. Stworzyliśmy też sklep internetowy z nieistniejącymi papierosami dla dzieci i wypuściliśmy do sieci wiadomość na ten temat – powiedział na poniedziałkowej konferencji w lokalu przy ulicy Szpitalnej 4 Jan Mencwel z zarządu stowarzyszenia.

"Palenie smoków to sama przyjemność"

Paczuszki - widoczne na witrynie lokalu i na stronie internetowego sklepu - wizualnie przypominają pudełka papierosów. Zamiast logo firm tytoniowych, na opakowaniach widnieją kolorowe smocze głowy. Z kolei zamiast ostrzeżeń tekstowych są zachęcające hasła np. "palenie smoków to sama przyjemność" czy "w środku to co lubisz".

Mencwel podał, że w ciągu 24 godzin informacja o sklepie z papierosami dla dzieci "obiegła cały internet". Pojawiły się głosy oburzenia.

Rzecznik stowarzyszenia Karol Perkowski zapewnia, że o żadnej sprzedaży papierosów dla dzieci nie może być mowy. Prowokacja miała nagłośnić problem smogu i uruchomienie centrum informacji o smogu. Będzie tam można uzyskać informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, o tym jak sobie z tym radzić, jak minimalizować skutki.

- Każde dziecko, każdy mieszkaniec Warszawy dziennie wdycha tyle benzopirenu, ile jest w trzech papierosach, czyli tygodniowo jedną paczkę. Ta informacja nikomu nie wydaje się oburzająca. Zajęło nam niemal trzy lata by temat przebił się na pierwsze strony gazet, a wystarczyły 24 godziny by fikcyjny produkt, który truje dzieci, wywołał dyskusję – zaznaczył Mencwel. - Papierosy dla dzieci są nielegalne ale substancje którymi można palić i truć dzieci na ulicach – niestety legalne są – dodał.

Lokal będzie działał do 13 marca w godz. 14 - 20. W środku na mieszkańców czekają wystawa infografik o tym, jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, ekspozycja roślin filtrujących smog, gra planszowa Smok - Smog Warszawski. Planowane są też spotkania, debaty, pokazy filmów i dyżury eksperckie. – Lokal wynajmujemy od Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami i będziemy za to płacić z naszych składek członkowskich – zapewnia Karol Perkowski z MJN.

Szkodliwy pył

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne związki chemiczne m.in. benzopiren. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na powietrzu.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ffcf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 17:07 ~ffcf

  qwerty~qwerty

  jakim debilem trzeba być?


  no fakt, jakbys klawiatury nie dotykał to bysmy sie nie dowiedzieli o twoim iq

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 16:08 ~qwerty

  jakim debilem trzeba być?

 • Malcolm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 16:06 ~Malcolm

  Tak się składa, ze firma SMOK istnieje i funkcjonuje w zbliżonej branży - SMOK to znana marka MODów i parowników do e-papierosów. Ciekawe, czy pozwie MjN za negatywną reklamę?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

Parkowanie "po królewsku". Zastawił chodnik, bo robił zakupy

To Wilanów, więc postanowił zaparkować "po królewsku". Kierowca tej hondy jak gdyby nigdy nic zostawił auto na chodniku przed sklepem.... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »