Informacje

06.03.2017 20:14 Będą zmiany w projekcie

Skala wycinki drzew? Szyszko: pytajcie Gronkiewicz-Waltz

SERWISY:

- To chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - tak minister środowiska Jan Szyszko ocenił kolejny nowy projekt ustawy PiS o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew. Zastrzegł jednak, że jeszcze się z nim nie zapoznał.

- Przed podjęciem czegokolwiek nie komentuję niczego - powiedział w poniedziałek Szyszko pytany przez dziennikarzy w Sejmie o projekt nowelizacji autorstwa PiS.

Dopytywany, czy zapoznał się z projektem odparł: - Wróciłem dzisiaj nad ranem. Nie widziałem jeszcze (projektu – red.). Z tego co słyszałem, to jest chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - powiedział Szyszko.

Minister dopytywany był również czy w jego resorcie kontrolowana jest sprawa wycinki drzew i czy są dane ile drzew poszło już pod topór. - Myślę, że trzeba się spytać o to prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – odpowiedział niespodziewanie.

Dodał, że takie wyniki powinno się zdobywać od poszczególnych samorządów. I dodał, że sam zapytał o to w stołecznym ratuszu "cztery czy pięć dni temu".

Projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew został złożony w Sejmie w piątek. Przewiduje, że jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat. Jeśli nie dotrzyma zakazu – powinien się liczyć z karą administracyjną.

Kontrowersyjne przepisy

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy w sprawie wycinania drzew. Właściciele prywatnych posesji mogli dokonywać takich wycinek bez konieczności uzyskania jakiekolwiek zgody. Wystarczyło, że wycinka była przeprowadzana na ich terenie i na cele prywatne (a nie związane z działalnością gospodarczą).

Szybko okazało się, że wycinanie drzew wymyka się spod kontroli. Pod topór poszły m.in. drzewa przed urzędem dzielnicy Śródmieście czy w parku Świętokrzyskim, w pobliżu Pałacu Kultury. Po takich incydentach nowe przepisy wzbudziły społeczne protesty.

PiS chce poprawić ustawę

W miniony wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do ustawy o ochronie przyrody zostanie wniesiona poprawka. Podkreślił, że nie uchyli ona możliwości wycinania na prywatnych posesjach.

- Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio - to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji - zapowiedział Kaczyński.

I dodał: - Błąd w ustawie zostanie naprawiony.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PO to zło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 15:17 ~PO to zło

  Odczepcie się już od tego Szyszko, przecież ta wycinka to wina Tuska. Gdyby PO nie wprowadziło zakazu wycinania drzew na prywatnych posesjach, to nie byłoby ustawy LEX Szyszko i tej całej wycinki. Jak zwykle Tusk namotał i teraz się próbuje zrzucić całą winę na PiS.

 • arcentjyx38i

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:47 ~arcentjyx38i

  Czy ten Szyszko naprawdę jest taki głupi. Co ma HGW do wycinki drzew? Przecież to Szyszko a nie HGW napisał tą ustawę i zezwolił na wycinkę. Chociaż dobrze ze nie zwalił wszystkiego na Tuska.

 • olol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:19 ~olol

  Chamstwo i hipokryzja pis przechodzi wszelkie granice!

 • Pan Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:09 ~Pan Kazimierz

  I gdyby nie te drzewo to nie było by wypadku Pani Premier w BMW

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 12:53 ~ktoś

  Nie odwracaj kota ogonem! Narozrabiałeś, to zapłacisz za to!

 • Dewot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 11:25 ~Dewot

  wlomac~wlomac

  czemu nikt nie protestuje jak w Lasach Państwowych wycinają drzewa w okresie ochronnym. Brawo Szyszko, wreszcie własność prywatna jest szanowana

  Efektem radosnej działalności tego dewota niedługo będzie Polska zupełnie goła, pozbawiona zieleni i zalana betonem. Oczywiście ze smogiem zamiast powietrza.

 • wlomac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 11:19 ~wlomac

  czemu nikt nie protestuje jak w Lasach Państwowych wycinają drzewa w okresie ochronnym. Brawo Szyszko, wreszcie własność prywatna jest szanowana

 • Siekierezada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 10:55 ~Siekierezada

  Kazio~Kazio

  z tym "zapytajcie HG-W" chodziło o to, że wiele z wyciętych i pokazywanych drzew (choć nie wszystkie) rosło na gruntach własności m.st. Warszawy, dzielnic lub instytucji zależnych (jak ZOM, ZDM,ZTP), a także na gruntach w użytkowaniu m.st. Warszawy, a będących własnością Skarbu Państwa. Dlatego minister skierował dziennikarzy szukających sensacji do prezydent miasta. WIĘKSZOŚĆ Z OSÓB PISZĄCYCH KOMENTARZE NIE MA POJĘCIA, KTO WLADA GRUNTEM GDZIE ROSŁO DRZEWO, a dziennikarze nawet nie próbują tego wyjaśnić....

  Bzdurzysz. Dziennikarz pytał o wycinkę drzew na terenie całej Polski, nie tylko w Warszawie. Po prostu ten sklerotyk nie rozumie, co się do niego mówi.

 • Kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 10:52 ~Kornik

  skorpion~skorpion

  jeśli ktoś ma chwilę czasu niech wejdzie na strony sejmu i sprawdzi ile p. minister ma ziemi . wynik będzie porażający ponad milion hektarów

  Niektórzy obrońcy tego " Profesora " od korników twierdzą, że to zwykła pomyłka, po prostu przecinek się przemieścił. Nie należy im wierzyć.

 • rtygh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 09:24 ~rtygh

  Kol~Kol

  W lutym 2015 roku podano wiadomość, że w Warszawie wycięto ok. 160 tysięcy drzew w okresie kilku lat.

  A w tym roku, od wejścia ustawy już ponad 20 tys., więc do końca roku może być nawet ponad 100 tys. a większość na gruntach prywatnych, gdzie po zmianie ustawy HGW nie ma nic do gadania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »