Informacje

28.04.2017 15:55 efekty poznamy jesienią

Ruszyły konkursy na projekty pomników smoleńskich

SERWISY:

W piątek poseł Jacek Sasin poinformował o rozpoczęciu konkursu na projekty pomników smoleńskich. Jeden ma być poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, drugi - wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Na stronie internetowej Komitetu dostępne są regulaminy tych konkursów - poinformował Sasin. Podkreślił, że są to dwa odrębne konkursy przeprowadzane równolegle.

Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

- W najbliższych dniach będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych twórców, którzy mają uznaną pozycję w świecie rzeźby i będziemy zachęcali ich do wzięcia udziału w tych konkursach - powiedział Sasin. - Choć oczywiście są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nich udział - dodał.

Rozstrzygnięcie jesienią

- W przypadku pomnika prezydenta zapisaliśmy w regulaminie, by był to pomnik realistyczny, figuralistyczny. W przypadku pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej będzie to raczej pomnik symboliczny - dodał.

Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze. - To będzie podstawą do wybrania dziewięciu najlepszych prac (po dziewięć w każdym z obu konkursów), które przejdą do drugiego etapu - wskazał dodając, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu miałoby nastąpić w lipcu.

W drugim etapie, do którego ma przejść łącznie 18 prac, komisja konkursowa będzie oczekiwała przesłania projektów plastycznych. - Cały konkurs zakończy się jesienią tego roku - zaznaczył Sasin.

Nagrody dla zwycięzców

Polityk PiS dodał, że dla zwycięzców konkursów Komitet przygotował nagrody finansowe "po kilkadziesiąt tysięcy złotych". - W każdym z tych konkursów ufundowaliśmy trzy nagrody, za trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia, po 10 tysięcy złotych - powiedział Sasin.

Jak wyjaśnił zarówno koszt konkursów, jak i wykonanie rzeźb będzie finansowane ze zbiórki publicznej, która rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku. - Prowadzimy tę zbiórkę od wielu miesięcy. W tej chwili żebraliśmy około 1,2 mln zł, ale zbiórka cały czas trwa. Zachęcamy do tego, aby wziąć w niej udział - apelował polityk.

- Liczymy, że uda nam się zebrać pełną kwotę. Oceniamy, że potrzebne jest nam minimum 3 mln zł, aby oba te pomniki zrealizować - dodał Sasin.

Zapowiedź prezesa

10 kwietnia 2016 roku, w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że na Krakowskim Przedmieściu muszą stanąć: pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Komitet Budowy Pomników zawiązał się równo przed rokiem - 28 kwietnia ubiegłego roku. Szef PiS wyrażał wówczas nadzieję, że na "ósmą rocznicę tragedii smoleńskiej pomniki będą gotowe".

10 kwietnia tego roku prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w związku z siódmą rocznicą katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim mówił, że "powinien powstać pomnik i to nie jeden". - Tu, na Krakowskim Przedmieściu, powinny się znaleźć dwa pomniki, tak jak prosiła o to córka jednego z tych, którzy zginęli - że chciałaby, by ojciec został tutaj upamiętniony - powiedział Duda.

Prezes PiS dziękował wówczas prezydentowi za te słowa i podkreślał, że pomniki powinny powstać właśnie na Krakowskim Przedmieściu, w centrum Warszawy.

 

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GoGo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:37 ~GoGo

  A nie lepiej zrobić totem pomikowy???
  na parterze prez.Kaczorowski,
  na piętrze ofiar KATASTROFY
  a na szczycie kaczyński

  Bedzie jedden dla wszystkich

 • qcpdhp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:08 ~qcpdhp

  Prawdziwa PiSowskia równość. Pan prezydent przy Trakcie Królewskim a reszta zmarłych gdzieś na zapleczu skwerku. Brawo PiS. Świetnie widać o co walczycie.

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 17:46 ~end

  Nastawiać! koniecznie nastawiać jak krasnali ogrodowych! żeby się chichotać przez łzy. Na kompletną głupotę kombinatorów z PiS na razie nie ma lekarstwa, nie dociera do oszołomów, że tak jak w pośpiechu chcą uszczęśliwiać naród niechcianymi potworkami, tak szybko następna ekipa przeniesie te pomniczki w miejsce do tego celu przeznaczone. Taki sam los spotka czasowych najemców krypt na Wawelu miejscu historycznym dla kraju, trumny przyjadą na miejsce WŁAŚCIWE czyli cmentarz Powązkowski w Warszawie.

 • ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:59 ~ant

  Nie chcę kolejnego pomnika brata bliźniaka. i Tyle w temacie.

 • APU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:58 ~APU

  Jestem przeciw. Komu ten pomnik mam stawiać? Z moich podatków i innych danin. Mój mąż zmarł też w pracy i nikt mu pomników nie stawiał. Nam też nikt nie pomógł. Z Zusem, który ma pewne obowiązki walczę stale. Podania, pisma, zaświadczenia. Kto tego nie przeżył, nie ma pojęcia o czym piszę. Nie dostałam pieniędzy za śmierć męża. Moje dzieci też nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »