Informacje

03.04.2017 15:24 Lewicki krytykuje poprzedników

Rotunda nie będzie zabytkiem.
Konserwator: jest za późno

SERWISY:

"Podjąłem decyzję o niewszczynaniu postępowania o wpis do rejestru zabytków Rotundy PKO" – powiadomił w poniedziałek po południu Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków. I ostro skrytykował Piotra Brabandera - byłego stołecznego konserwatora, który pozwolił na rozbiórkę bez dokładnej analizy.

Jak informuje w komunikacie Jakub Lewicki, prace nad Rotundą są już na zaawansowanym etapie.

"Został rozstrzygnięty konkurs na nowy projekt budynku, został wyłoniony projektant i wykonawca inwestycji, zawarto wszystkie niezbędne umowy, a budowla została częściowo rozebrana" - wylicza, podkreślając, że na wpis do rejestru jest za późno. Spowodowałoby to bowiem konieczność wykonania dokumentacji od nowa, a w konsekwencji zmianę (albo zerwanie) umów z projektantami i wykonawcami.

"Konieczne byłoby także powtórzenie konkursu i szukanie zupełnie nowych rozwiązań projektowych oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Groziłoby to zatrzymaniem inwestycji na kilka lat i pozostawieniem częściowo rozebranego budynku Rotundy PKO" – zwraca uwagę wojewódzki konserwator.

Krytykuje Brabandera i Jezierską

Przypomnijmy, rozbiórka rotundy została wstrzymana przez stołecznego konserwatora Michała Krasuckiego. Jego zdaniem, konstrukcja pawilonu była oryginalna i wymagała konserwatorskiej ochrony.

Dlaczego więc ratusz wydał w ogóle wydał zgodę na zburzenie pawilonu? – To nie była moja decyzja – odpowiadał konsekwentnie Krasucki.

O rozbiórce pawilonu decydował poprzedni stołeczny konserwator Piotr Brabander. W poniedziałkowym oświadczeniu Jakub Lewicki ostro skrytykował jego działania.

"Z przykrością muszę stwierdzić, że obecna sytuacja jest efektem niedostatecznego rozpoznania sprawy przez Stołecznego Konserwatora Zabytków Piotra Brabandera w styczniu 2015 roku i uzgodnienia pozwolenia na rozbiórkę budynku Rotundy PKO, które nie rozpoznawało faktycznego stanu budynku" – oświadcza wojewódzki konserwator.

Dalej dodaje, że to Brabander "nie zauważył zachowania oryginalnych elementów budowli pochodzących z czasu powstania budynku".

Krytykuje też Barbarę Jezierską – swoją poprzedniczkę, która pod koniec marca podała się do dymisji. Lewicki pisze, że Jezierska, która była wojewódzkim konserwatorem również w 2010 roku, nie podjęła decyzji o wpisaniu budynku Rotundy PKO do rejestru zabytków. "Dokonany wówczas wpis umożliwiłby wykonanie projektów szanujących i zachowujących autentyczną substancję budowli" – zwraca uwagę Lewicki.

Apeluje o współpracę

Według obecnego wojewódzkiego konserwatora, najlepszym rozwiązaniem na tę chwilę jest współdziałanie z inwestorem i powołanie komisji, która oceni, jakie elementy oryginalnej konstrukcji będą mogły znaleźć się w nowym pawilonie.

"Tylko to rozwiązanie nie zatrzyma rozpoczętej inwestycji i umożliwi zachowanie uznanych za wartościowe fragmentów Rotundy. Dołożę wszelkich starań, aby możliwie najwięcej elementów dawnej budowli udało się zachować" – podsumowuje Lewicki.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, wstrzymana przez Krasuckiego rozbiórka Rotundy zostanie wznowiona w najbliższą środę.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »