Informacje

27.01.2016 19:00 wyniki badania opinii publicznej

Ratusz: 80 proc. mieszkańców za mostem Krasińskiego. W tle protesty

SERWISY:


Trwa spór o budowę mostu Krasińskiego, a ratusz pokazuje wyniki badań telefonicznych na temat inwestycji. Aż 80 proc. ankietowanych opowiada się za budową tej przeprawy. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że pytania były tendencyjne. I nazywają badania "ankietą widmo".

Mieszkańcy mieli wypowiedzieć się na temat kształtu mostu Krasińskiego w dwuetapowym procesie, miasto zapowiadało to już wcześniej, między innymi podczas ostatniego posiedzenia "okrągłego stołu".

Pierwszy to właśnie badanie telefoniczne na próbie 1100 mieszkańców, w wieku powyżej 15 lat. Odbyło się ono między 14 a 25 stycznia. W środę ratusz zaprezentował jego wyniki. "80 proc. mieszkańców ocenia pozytywnie budowę mostu Krasińskiego" – poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent miasta.

3 procent badanych z Żoliborza

Badanie przeprowadziła firma Arc Rynek i Opinie. Co ciekawe, wśród przepytanych osób, zaledwie 3 proc. stanowili mieszkańcy Żoliborza, którzy głośno protestują przeciwko przeprawie. Targówek, dzielnicę która jej chce, reprezentowało 7 procent badanych. Najwięcej ankietowanych było z... Mokotowa – 13 procent.

Najpierw zapytano mieszkańców, czy ich zdaniem liczba mostów w Warszawie jest wystarczająca. 66 proc. respondentów odpowiedziało negatywnie, 31 proc. pozytywnie.

Drugie pytanie brzmiało: "Czy, Pana/ Pani zdaniem, w Warszawie powinien w najbliższej przyszłości powstać nowy most, czy też nie jest to potrzebne?". 86 procent pytanych było zdania, że miasto potrzebuje kolejnej przeprawy. Tylko 11 proc. odpowiedzi było negatywnych. Kolejne dotyczyły ogólnej wiedzy mieszkańców, o planach budowy nowego mostu. Odpowiedzi badanych zaskakują. Niemal połowa respondentów - 43 proc. - nie słyszała, że ratusz chce budować most Krasińskiego. 53 proc. badanych znało sprawę.

Połowa ankietowanych stwierdziła, że nie korzystałaby w codziennych podróżach do domu, czy pracy z mostu Krasińskiego. 66 procent pytanych chciałaby skorzystać z nowej przeprawy w innym celu, np.: podróżach na wycieczki, zakupy czy do kina.

Jak zaznaczają przedstawiciele ratusza, pozytywny wynik badania nie zamyka jednak dyskusji na temat mostu. – Realizujemy to, co zapowiadaliśmy. Nadal będzie obradował "okrągły stół". Przed nami jeszcze konsultacje społeczne – zaznacza Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

>>>Zobacz szczegółowe wyniki badania<<<

Podczas środowego "okrągłego stołu" podano też termin zapowiadanych konsultacji społecznych. Potrwają one od 15 lutego do 13 marca. Odbędą się na Żoliborzu, Śliwicach i Targówku - to najbardziej zainteresowane sprawą części miasta.

"Tendencyjne pytania"

Pytania, które zadawano mieszkańcom w czasie badania, krytycznie oceniali m.in.: przedstawiciele Żoliborza. "Myślę, że gdyby zadać pytanie "Czy chcesz obwodnic?" lub "Czy chcesz metra?" odpowiedzi byłyby równie odkrywcze" – ironizował jeszcze przed prezentację wyników na portalu społecznościowym Grzegorz Hlebowicz, wiceburmistrz dzielnicy.

Jak przekonywał, pytania zaproponowane przez ratusz były tendencyjne. "Gdyby inwestor prawdziwie chciał posłuchać głosu ludu powinien raczej zapytać czy bardziej chcesz tej czy innej inwestycji" – dodał Hlebowicz.

Protestowali przed budynkiem

Wynik badań został przedstawiony na środowym  spotkaniu "okrągłego stołu". Jak relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl, przed spotkaniem przed siedzibą Centrum Komunikacji Społecznej przy Senatorskiej odbył się protest, w którym wzięło udział ponad 20 osób.

Uczestnicy mieli ze sobą również transparenty z napisami: "Nie dla trasy mostu Krasińskiego, tak dla metra Warszawskiego", czy "Tak dla zrównoważonego rozwoju miasta".

Dlaczego przyszli protestować? "To wyraz sprzeciwu mieszkańców Żoliborza wobec pozornych konsultacji w trakcie tzw. okrągłego stołu w sprawie inwestycji Trasy Mostu Krasińskiego" – napisali przedstawiciele Społecznego Komitetu Protestu Nie dla Mostu Krasińskiego oraz ruchu społecznego Moje Miasto Żoliborz w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji.

Badanie przeprowadzone przez ratusz nazwali "ankietą widmo". "Została wprowadzona bez uprzedzenia i konsultacji z uczestnikami okrągłego stołu, jest tendencyjna, a wyniki są nieobiektywne i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji" – dodali.

Uważają też, że styczniowe badanie telefoniczne było bezzasadne, ponieważ ratusz już w listopadzie 2015 roku, przy okazji Barometru Warszawskiego, pytał o sprawę nowego mostu. - Mieszkańcy miasta wcale nie wymieniają (w Baromotrze - red.) wśród priorytetów inwestycyjnych mostów, ale 27 proc. chce budowy obwodnic, 26 proc. rozbudowy metra, 7 proc. ścieżki rowerowe. Dopiero przy wyborze wspomaganym kartą, zaledwie 7 proc. procent wymieniło mosty. Czyli które wyniki są rzetelne i wiarygodne? – czytamy w oświadczeniu.

Most, który dzieli

Most Krasińskiego wywołuje skrajne emocje: mieszkańcy Targówka go wyczekują, mieszkańcy Żoliborza żądają odstąpienia od inwestycji.

W związku z presją społeczną ratusz organizuje spotkania "okrągłego stołu", podczas których ma zostać wypracowany kompromis w tej sprawie.

Pytali już raz o most

Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy ratusz pyta mieszkańców o zdanie w sprawie mostu. Podobnie było kilka lat temu, gdy zapadała decyzja o nazwie mostu Północnego.

Wtedy w badaniu internetowym mieszkańcy opowiedzieli się za pozostawieniem tej roboczej nazwy przeprawy. Jednak ostatecznie poprzez radę miasta przeprowadzono projekt, który sprawił, że Maria Skłodowska-Curie została patronką mostu łączącego Bielany i Białołękę.

jb/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zawłaszczył dwie koperty. Urzędnicy uprzejmie donoszą

Zajął dwa miejsca dla niepełnosprawnych, choć nie miał do tego uprawnień. Obfotografowali go urzędnicy. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »