Informacje

25.02.2016 18:15 Dave Douglas i Uri Caine

Radość na fortepian i trąbkę

SERWISY:


Dwaj znakomici amerykańscy muzycy - trębacz Dave Douglas i pianista Uri Caine - zagrają w piątek w Studiu im. Lutosławskiego na Mokotowie. Wystąpią z materiałem z kameralnej płyty "
Present Joys".

To druga odsłona muzycznego cyklu Światowa Scena Jazzarium, którego pomysłodawcą i szefem jest Mariusz Adamiak, twórca Warsaw Summer Jazz Days. Co miesiąc zaprasza on warszawskich fanów jazzu do świątyni muzyki poważnej – Studia im. Witolda Lutosławskiego. Bohaterami najbliższej odsłony tego rozciągniętego na 12 miesięcy festiwalu będzie amerykański duet: Dave Douglas i Uri Caine.

Z sympatii do elektroniki

Dave Douglas to trębacz i kompozytor jazzowy, czerpiący także z muzyki klasycznej, folkowej, elektronicznej i klezmerskiej. Jest na scenie od 23 lat, podczas których nagrał ze swoimi zespołami ponad 40 albumów. Występował i nagrywał z tuzami, m.in. Johnem Zornem. Z saksofonistą Joe Lovano stworzył kwintet Sound Prints, a Chetem Doxasem kwartet Riverside.

W ubiegłym roku z Markiem Guilianą, Jonathanem Maronem i Shigeto stworzył odważny album "High Risk". Ryzyko sięgnięcia po elektronikę opłaciło się - płyta został doceniona przez fanów i krytyków. Douglas ma na koncie wiele nagród, m.in. dwie nominacje do GRAMMY.

Jest aktywny także jako producent, promotor i nauczyciel. W 2016 roku będzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego Bergamo Jazz Festival. Jest współzałożycielem i dyrektorem Festival of New Trumpet Music, bodaj jedynego na świecie festiwalu dedykowanemu wyłącznie trąbce.

Między jazzem a powagą

W piątkowy wieczór towarzyszyć mu będzie Uri Caine, pianista i kompozytor z USA. W swojej twórczości łączy elementy muzyki jazzowej i poważnej. Jako lider zespołu nagrał 25 albumów, z własnym trio, ale także zespołem interpretującym twórczość klasyków: Mahlera, Wagnera, Beethovena, Bacha i Schumanna. Grywał na najważniejszych festiwalach muzyki jazzowej i klasycznej. Był nominowany do nagrody GRAMMY za album "The Othello Syndrome".

"Wśród ostatnich kompozycji Caine'a, które swoją premierę miały w 2014 roku, są "The Passion of Octavius Catto" napisana dla Orkiestry Filadelfijskiej, chóru gospel i solistów oraz "Sunburs" — koncert fortepianowy dla Neapolitańskiej Orkiestry Symfonicznej" – czytamy zapowiedzi.

26 lutego, piątek, godz. 19.30
Polskie Radio, ul. Modzelewskiego 59
Bilety: 60 złotych

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »