Informacje

13.02.2016 12:18 "zostanie wyeksponowana"

Powojenna mozaika ukryta pod gipsem. Cenne odkrycie przy Nowym Świecie

SERWISY:

Ciekawego odkrycia dokonano w trakcie remontu jednego z lokali przy Nowym Świecie 39. W trakcie prac odsłonięto powojenną mozaikę autorstwa Andrzeja Konarskiego.

Nikt nie przypuszczał, że w pomieszczeniu, które należało po wojnie między innymi do Przedsiębiorstwa Barów Mlecznych, a w ostatnim czasie znajdował się sklep z ubraniami, pod płytami karton-gipsowymi (które położono w trakcie ostatniego remontu czyli ok. 16 lat temu) kryje się ta unikatowa dekoracja.

Do jej odkrycia doszło w trakcie remontu wykonywanego przez nowych najemców lokalu. O tym ciekawym odkryciu został poinformowany konserwator zabytków.

"Odkryta mozaika pochodzi z lat 60 XX wieku i została zaprojektowana dla lokalu użytkowego, który po odbudowie kamienicy po zniszczeniach wojennych użytkowany był przez Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych, a następnie Zakład Mleczarski Mokotów" - informuje stołeczny konserwator zabytków.

Według konserwatora, pierwotnie mozaika zajmowała całą powierzchnię ścian we frontowej sali lokalu, obecnie zachował się jedynie pas w górnej ich partii. "Stan zachowania mozaiki, poza miejscowymi uszkodzeniami, jest dobry"- dodaje.

"Ważny element dopełnienia budynków"

Teraz mozaika zostanie poddana konserwacji, a następnie wyeksponowana.

- Mozaiki bardzo często były wykorzystywane jako element dekoracyjny w architekturze powojennej. Zarówno modernistycznej, jak też socrealistycznej. - Były ważnym elementem dopełnienia budynków, nierzadko podkreślały ich wyraz ideologiczny. Te abstrakcyjne były za to wyrazem wolności artystycznej po 1956 r - napisał na Facebooku Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

Warszawa skrywa wiele tajemnic. Pod koniec stycznia pisaliśmy o niezwykłym odkryciu na Białołęce.

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2016 10:51 ~ewa

  takie mozaiki są w wielu ośrodkach wczasowych w Polsce, w domach towarowych np. na Zoliborzu. Co poniektóre robione z rozbitych talerzy, pamietam takie ze szkolnej stołówki.

 • Co za bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2016 10:05 ~Co za bzdura

  Jakie odkrycie..... pamiętam tę mozaikę doskonale z lat 80-tych. Spędziłam dużo czasu w tym sklepie (wówczas sklep sprzedawał nabiał) stojąc w kilometrowych kolejkach po sery, masło itp. Sensacyjny ton artykułu przywodzi na myśl co najmniej odkrycie godne nieznanego działa Michała Anioła lub Leonarda Da Vinci. Co za bzdura.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 22:25 ~Tadeusz

  Bez przesady.Coś innego ale na pewno nie zabytek.

 • Mozaika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 16:14 ~Mozaika

  To nie jest żadne wybitne dzieło sztuki, po prostu kawałek dekoracyjnej mozaiki. Bardzo podobną, a nawet lepszą, usunięto bez żalu przy likwidacji kina "Skarpa". Po prostu taka była moda w latach sześćdziesiątych i nie ma co się nad tym rozczulać. To nie są bizantyjskie mozaiki z bazyliki Aja Sofia .

 • agamaria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 14:07 ~agamaria

  Teraz na szczęście "zmywa się" karton-gips.

 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 14:05 lsd

  denondenondenondenon

  No arcydzieło światowej klasy. W latach 60-tych takich mozajek powstało tysiące i były powszechne. Mówiąc szczerze opatrzyły mi się bo były mało ciekawe i beż żalu rozstańmy się z nimi. Nie ma o co robić rabanu. Dzieła sztuki to to nie były a i upływ czasu nie wyniósł ich na "salony". Taki mamy klimat, taka była moda. Była i się zmyła.


  Niektórych dla zasady nie cieszy nic co miało miejsce lub dokonano w Polsce powojennej. Jakby Polacy nie byli Polakami bo żyli i mieszkali w kraju jaki był. A jaki tytuł do ocen mają ci co żyli sobie na Zachodzie i opłakiwali Polskę, na którą wypięli się w 1939 roku.

 • denondenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 13:55 denondenon

  No arcydzieło światowej klasy. W latach 60-tych takich mozajek powstało tysiące i były powszechne. Mówiąc szczerze opatrzyły mi się bo były mało ciekawe i beż żalu rozstańmy się z nimi. Nie ma o co robić rabanu. Dzieła sztuki to to nie były a i upływ czasu nie wyniósł ich na "salony". Taki mamy klimat, taka była moda. Była i się zmyła.

 • bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2016 13:02 ~bar

  mam nadzieję że zostaną odrestaurowane i będą nas cieszyć

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

Nietypowy objazd zalanej trasy. Ze skuterem pchał się do windy

We wtorkowy poranek nasz reporter pojechał sprawdzić, czy drogowcy uporali się z wodą, która dzień wcześniej zalała węzeł Marynarska. Był tam świadkiem... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »